En Yakın Finansçınız

1 Bitcoin ilk çıktığında kaç TL idi?

0 42

1 Bitcoin ilk çıktığında kaç TL idi? fırsatı kaçırdık diyenlerin en çok soru olsa gerek. Çıktığında belki de kimse ne olduğunu bile anlamamıştı kripto para birimini Bu yazımızda bitcoinin ilk çıktığı zamandan günümüze kadarki kısa hikayesini ele aldık.

Merkeziyetsiz olarak ortaya çıkarak bir çok yeni finansal terimi öğrenmeye başladığımızdan bugüne 13 yıl oldu.

Yepyeni bir dönemin ilk adımı gözüyle bakan da var , hiçbir anlamı yok diyen de. Ama ortada bir realite bunuyor: Kripto para. Onun da öncüsü BTC olarak gösterilen Bitcoin.

Günümüzde artık en fazla kullanılan kripto para olmasının yanında diğer sermaye piyasalarına da yön verebilecek güce gelmiş durumda. Bu nedenle  yatırım yapmak isteyenler Bitcoin ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederken bir yandan da merak ettikleri bitcoin fiyat geçmişidir.

Piyasaya yeni çıkacak coinler (Güncel)

Bitcoin fiyat geçmişi

Bitcoin, 2009’da ilk çıktığında oldukça değişken fiyatlardaydı. Dijital para birimi, geçtiğimizi bu kısa zaman zarfında fazla aksiyon yaşadı diyebiliriz.

Bitcoin ilk değeri: Bitcoinler ilk zamanlarda neredeyse bedavaydı! evet bu doğru. New Liberty Standard borsası Ekim 2009’da ilk BTC/USD kurunu yayınladı. O günlerde 1 dolar 1,309 BTC idi. İlk fiyat artışı ise Temmuz 2010’da yaklaşık 0.0008 $ ‘dan 0.08 $’ a çıktığı günlerdir.

Sadece bir kaç kuruşa den olan Bitcoin, ilerleyen yıllarda adeta uçarak fiyatını katladı. Tabi bunun için yaklaşık 8 yıl geçmesi gerekiyordu. Bitcoin 2010 yılında kuruş değerlerindeyken 2011’de 6 dolar civarında seyretmiştir.  Forbes Bitcoin’e olan ilginin artmasıyla fiyatının da 2020’de % 150 arttığına dikkat çekmekte.  23 Kasım 2020 sonrasında dolaşımdaki BTC 18,5 milyondan fazla hale gelmişti. Bitcoin’in neredeyse 340 milyar dolarlık bir değeri oldu ve işlem gördüğü madeni para başı 18.000 dolardı.

2010 ağustostan BTC 0,06 dolar seviyelerindeydi. Eylül 2010‘da ise 0,17 idi. 2010 Kasım ayında ise Bitcoin artarak 0,49 USD olmuştu. Aralık ayında 0,20 USD seviyesin, gören Bitcoin2010 yılını tamamlarken sadece ve sadece 0,30 USD civarındaydı. 

2015 Ocak ayında Bitcoin ne kadardı?

1 Bitcoin ilk çıktığında kaç TL idi
1 Bitcoin ilk çıktığında kaç TL idi
Bitcoin 2015 Yılı Ocak Ayı başında 315,69 dolardan işlem görüyordu.
ÖNEMLİ NOT: Finansweb.net sitesi olarak içeriklerimiz ziyaretçilerimize bilgi amaçlı sunulmaktadır. Herhangi bir yazımızdaki konularda geçen yatırım araçlarına yapılan yatırımlardan dolayı sorumlu kabul edilemez. Her türlü borsada anlık alış ve satış değerlemeleri farklılık gösterebilir.
Borsalar farklı alım ve satım fiyatı ve işlem masrafı uygulayabilir. Her konuda yeterli bilgi sahibi olmadan alım satım işlemleri yapılması tavsiye edilmemektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.