2022 Akademisyen Maaşları Ne Kadar Olacak

2022 Akademisyen Maaşları Ne Kadar Olacak

0 39

2022 Akademisyen Maaşları Ne Kadar Olacak?

2021 yılının son zamanlarına yaklaşırken yeni maaşlarının ne olacağı çalışanlar tarafından merak edilen konular arasında oldu. Değişen enflasyonla birlikte maaşlarda ne kadar artış konusu pek çok kişi tarafından yorumlanmaya başlandı. Enflasyon sonuçlarına göre bu farklarda maaşlara yansıyacak olup beklenen artış %12 olarak görüşülmeye başlandı.

Memurlar ile birlikte emeklilere de maaş zammı yapılması bekleniyor. Zamlarla birlikte enflasyon miktarı, memurlara aile yardımı, illere göre farklı dağılımlar da yaratılacak. %12 artış olması beklenen memur zammının ortalama maaşı 2022 yılında 5.460 TL’ye çıkması bekleniyor. Enflasyon değerlerinin zam oranlarının üzerinde olduğu durumda fark da maaşlara yansıtılacak.

Yeni Zamlar Belli Oldu!

Yaşam standardın da meydana gelen zorluklarla birlikte en çok konuşulan konulardan biri de zamlar oldu. Devlet memurları ve emeklilerin beklediği hangi grubun ne kadar zam alacağı belli oldu. 2022 ve 2023 için alınan kararlar memurlar ve emekliler için açıklandı. Milyonlarca kişiye yapılacak zam belli oldu.  2022 de enflasyonla ortaya çıkacak zamlar pek çok akademik personel ve memurlar için merak konusuydu, toplu sözleşme görüşmeleri biterek zamlar açıklandı.

Memur ve emekliye yüzde 5+7,ikinci yılda ise 8+6 zam yapılması planlandı. Hizmet yılına göre artan zamlar bireylere moral oldu. En düşük 3 bin 848 TL olarak yatırılan öğretim görevlisi maaşı iki yılın sonunda 4 bin 949 TL olacak. En yüksek eğitim görevli maaşı ise iki yılın sonunda 8 bin TL olacak. 25 hizmet yılı aşkın eğitim görevlisi maaşı 2022 yılında 5 bin 157 TL olarak  hesaplandı.

Memur maaşlarının en son hali Ocak ayının ilk günü açıklanacaktır. Profesör maaşının 15 bin 608 TL olacağı bilinmektedir. Aynı zaman da araştırma görevlisi maaşının da 9 bin 218 TL olması bekleniyor. Yakın zaman da açıklanan bu maaş bildirimlerinin net hali yakın zaman da açıklanacak ve memurların maaşlarına doğrudan yansıyacak.

2022 ve 2023 İçin Zamlar Açıklandı!

Herkesin merakla beklediği zamlar açıklandı. 2022 ve 2023 için açıklanan zamlar 2022 Ocak – Temmuz için %5 + Enflasyon farkı, Temmuz- Aralık %7 + Enflasyon farkı olarak açıklanırken 2023 için işe Ocak- Temmuz %8 + Enflasyon farkı, Temmuz- Aralık için ise %6 + Enflasyon farkı olarak değerlendirildi. Maaşlara ek olarak enflasyon farkı da eklenerek bekleyenlerin kafalarında ki soru işaretleri giderildi. Devlet memurları ve emekli maaşları görüşmelerin ardından netlik kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.