En Yakın Finansçınız

Altın almak için uygun zaman mı ? Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

0 25

Altın almak için uygun zaman mı ? Altın fiyatlarına olan heves ve beklenti devam ediyor. Günden güne yakından takip edilmekte olan altın fiyatları halkı heyecanlandırıyor ve meraka düşürüyor. Son zamanlarda ise yükselen altın fiyatları gündemdeki yerinden hiç ama hiç vazgeçecek gibi durmuyor. Peki, altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

Altın Neden Tercih Edilir?

Günümüzde en fazla kullanılmaya müsait yatırım araçları arasında yer bulan altın, Dolar ve Euro’dur. Özellikle de altın halk tarafından uzun vadede yatırım yapmak için oldukça fazla tercih edilen ve mantıklı bulunan yatırım aracı olarak görülmektedir.

Hal böyle seyreder iken bu yatırım araçlarının fiyatlarının nasıl belirlendiği de oldukça önemli görülmekte ve merak edilen bir konu olma konusunda zirvede kendisine yer bulmaktadır. İnsanlar için yatırım yapmanın en karlı yolu geçmişten bu yana hep aranmış ve ilgi odağı olmakta ısrarlı olan yolculuğunu sürdürmüştür. Bunun için ise en alışılagelmiş ve en çok tercih edilen yöntemler altın, Dolar ve Euro olmuş, günümüzde de aynı şekilde yer bulmuştur.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Altın fiyatlarının kaderi buna bağlı![/box]

Ancak altın özellikle bu yatırım araçlarının arasında en çok kullanılan yatırım aracı olarak yer almaktadır. Günümüzde bile değerini hiç kaybetmeyen ve oldukça değerli bir maden olarak görülen altın gücün, zenginliğin, gösterişin en belirgin faktörlerinden birisi olarak yer almaktadır. Bu halde seyrederken de insanlar için oldukça mantıklı bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Hatta birçok kişi için güvenli liman olarak adlandırılır. Özellikle de uzun vadeli yatırım yapacak olan kişilerin tercih ettiği altın için de akıllarda belli başlı sorular yer almaktadır. Bu sorulardan en dikkat çekenlerinden birisi ise altın fiyatlarındaki artış ile ilgili olduğu görülmektedir.

İlginizi çekebilir  Altında Hareket Başladı. 4 Mayıs Güncel Çeyrek ve Gram Altın Fiyatları

İnsanlar yatırım için altın satın almadan önce altın fiyatlarının nasıl belirlendiğini haklı olarak öğrenmek istemektedir. Peki, altın neye göre artar?

Altın Neye Göre Artar?

Altın fiyatları neye göre artar veya nasıl belirlenir sorusuna karar vermeden önce altın fiyatlarını kim belirler sorusuna cevap bulmak daha mantıklı ve doğru olacaktır. Öncelikle yönelmemiz gereken konu altın fiyatlarının yerel olarak belirlenmediğini, belirlenmesinde başka faktörlerin yer aldığını ve tüm dünyada aynı biçimde belirlendiğini bilmek ve iyice kavramak gerekir.

Çünkü altın tüm dünya da gözde ve gösterişli bir maden olup çoğu coğrafya da işlem görmektedir. Buna dayanarak Türkiye’de işlemin bittiği zaman diliminde İngiltere’de, İngiltere’de sona erdiğinde ise Amerika’da başlanılır, Uzakdoğu’da açılır. 24 saat boyunca dinamik olan piyasa için su uyur altın asla uyumaz demek yanlış bir atasözü kullanımı olmaz.

İşte fiyatlardan pay biçilmesinde de bu önemli bir faktör olarak yer almaktadır. Dünyadaki ekonomik hareketler altın piyasasını belirlemekte önemli rol oynar. Tabi piyasayı kimlerin belirlediği sorusunun cevabına gelecek olur isek altında en fazla paya sahip olan devletleri göstermek ve belirlemek doğru olur.

Amerika Birleşik Devletleri bunun asıl öncülerindendir. Alınan kararlar, hiç durmaksızın ileriye atılan adımlar altın piyasasını belirleyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Lakin altının fiyatının belirlenmesi sadece kudretli devletlerin ekonomileri ile kısıtlanamaz.

Ekonomik ilerlemelerden sonra ise altın fiyatlarını belirleyen en önemli kıstas arz ve istektir. Yani talebin fazla olduğu yerde altın fiyatı da doğru orantılı bir şekilde ilerleyecektir. Ancak sadece fiyatları ilgilendiren faktörleri arz ve talep ile ilişkilendirmek yanlış bir fikir olur. Çünkü altın piyasasını etkileyen faktörler;

Tüm bunların yanı sıra küresel jeopolitik riskler, küresel enflasyon, nakit akışı ve küresel gerçek faiz oranları gibi sebeplerde altın fiyatlarını belirleyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.

İlginizi çekebilir  Kuyumcukentte Milyonluk Vurgun

Dolar Kuru Altın Fiyatını Nasıl Etkiler?

Dolar Kuru Altın Fiyatını
Dolar Kuru Altın Fiyatına etkisi 

Dolar hem ons altını hem de gram altın piyasasını fazlasıyla ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Küresel piyasalardaki doların değeri yani dolar endeksi ons altın piyasalarını direkt olarak ilgilendirmektedir. Küresel piyasalarda doların yükseldiği zamanlarda ons altın fiyatının geri adım attığı görülmektedir.

Dolar TL kuru ise ons altın fiyatını ilgilendirmemektedir. Lakin gram altın fiyatını oldukça etkilemektedir. Gram altın piyasasını etkileyen iki ana sebepten bir tanesi olan dolar piyasasını anlık takip etmek son derece büyük önem arz etmektedir. Bundan yola çıkarak gram altın yatırımcılarının dolar TL ilişkisini anlık olarak takip etmesinde ve analiz etmesinde büyük yarar vardır.

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatlarını ilgilendirmekte olan birçok sebep yer almaktadır. Altın fiyatları ne şekilde ilerler sorusuna cevap verebilmek her vakit için oldukça zor bir karar olarak yer almaktadır.

Bu sebepten yola çıkarak bu soruyu sorup cevap almayı ummak yerine altını etkileyen sebepleri bilmek çok daha mantıklı ve oldukça önemli bir karardır. Bundan yola çıkarak kendi altın yorumunuzu ideal seviyeye ulaştırmış olur ve analizini fazlasıyla geliştirmiş olursunuz.

Dünyada altın hangi sebeplerden nasıl etkilenir sorusunun cevabını arayacak olursak bunun için bu maddelerin oldukça önemli olduğunu fazlasıyla tekrarlamak büyük önem arz etmektedir.

  • Fed ‘in faiz hakkında aldığı kararlar bütünü altın fiyatları üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Fed faizi azalttığında altın piyasası olumlu, Fed faiz yükselttiğinde ise altın piyasası olumsuz etkilenir.
Fed faizi azalttığında altın piyasası olumlu
Fed faizi azalttığında altın piyasası olumlu etkilenir
  • Dünyada savaş vb. terör olayları gözlemlenmeye başladığında ise altın piyasası rahat bir şekilde fark edilecek kadar yükselir.
  • Çünkü altın yatırımcılarının gözünde oldukça önemli ve güvenli bir liman olarak görülmektedir. Bu tür savaş vb. durumlarında ise Japon Yeni ve Altın fiyatlarında yükseliş rahatlıkla gözükmektedir.
  • Dolar endeksinde görülen azalışlar altın fiyatını olumlu etkilerken, dolar endeksinin artışı ons altın fiyatları üzerinde oldukça büyük bir baskıya sebep olmaktadır.
  • Dünyanın önde gelen ülkelerinin merkez bankaları genişlemeci para politikasıyla seyretmektedir. Bu durum ise bu altın için pozitif, zorlayıcı para politikaları ise altın için olumsuz ilerleyişin bir duyumcusu olarak görülecektir.
İlginizi çekebilir  Altın ve Dolar Fiyatları Haftaya Nasıl Başladı?

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Piyasaya yeni çıkacak coinler (Güncel)[/box]

  • Arz ve istek oranı da altın piyasalarını oldukça etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Çeşitli nedenlerle bile olsa ülkelerin artan altın istekleri altın fiyatında artışa neden olan sebepler arasında yer almaktadır.
  • Enflasyon oranları da yine altını etkileyen önemli faktörler arasında kendine yer bulmaktadır.
  • Siyasal gelişmeler de altın fiyatına doğrudan etki eden sebepler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda hepimizin gözlemlediği Trump ile Çin, Trump ile İran arasında yaşanan olaylar bütünlemesi buna basitçe bir örnek olarak verilebilir.
  • Ticaret ve Kur savaşları gibi gelişmelerde altın piyasasına etki etme ihtimali olan önemli gelişmeler içerisinde kendine yer bulmaktadır. Son zamanlarda ise Çin ile ABD arasında devam eden ticaret ritmi olarak değerlendirilen olayların altın piyasasına son zamanda oldukça olumlu etkileri rahatça görülmüştür.
  • VIX endeksi fiyatlamaları da altın fiyatını ilgilendirmektedir. Dünya piyasalarında görülen risklerin durumunu göz önüne aldığımızda düşünülen bu endeks yükseldiğinde altın fiyatının yükseldiği gözlemlenmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.