En Yakın Finansçınız

Amerika’da kredi kartı borcu Sistemi Nasıl işliyor?

0 10

Amerika’da kredi kartı borcu Sistemi hakkındaki detay bilgilere yer verdiğimiz ve özellikle Amerika’da kredi kartı borcum var diyenlere iyi haberleri içeren yazımızı sizler için paylaştık. Sonuna kadar okuyarak kafanızdaki sorulara net cevaplar alacaksınız.

Amerika kredi kartı kullanımı hakkında bilgi

Kredi kartı veya çekilmiş olan kredilerin borçların tahsilat sistemleri global olarak belli başlı şartlar altında işlenir. Fakat ABD bu konuda diğer sistemlerden biraz farklı çalışmaktadır.

Amerika’da eğer kredi kartı borcunuzu veya kredilerinizi ödeyememe nedeniniz iflas etmeniz veya işsiz olmanızdan dolayı ise ABD bankaları bu konuda oldukça esnek davranabilmekte ve çözüm odaklı çalışmaktadır.

Amerika’da kredi ve kredi kartı borçları tüm kıtada çözülmeye çalışılan bir problemdir. ABD bankaları, zor duruma düşmüş olan borçlu kişiler için “ödeme sözü” almak yerine öncelikle ödeyememe nedenini sormaktadır. Ödeyememe nedeni eğer geçerli ve mahkeme tarafından onaylanır ise, şirket olmak zorunda olmaksızın “bankruptcy” adı verilen yani Türkiye’de iflas olarak bildiğimiz sistemi devreye sokmaktadır. Bankruptcy dediğimiz süreç, Türkiye’deki durumla tamamen aynıdır. Aralarındaki tek fark işleyiş sistemidir.

Amerika'da kredi kartı borcu Sistemi Nasıl işliyor
Amerika’da kredi kartı borcu Sistemi Nasıl işliyor

Amerika’da eğer iflas başvurusu yaptıysanız, adınıza bir mahkeme tarihi oluşturuluyor. Oluşturulan mahkeme tarihi geldiğinde, hakim karşısına çıkıyor ve borcunuzu ödeyememe nedenlerinizi açıklayıp ikna etmeniz bekleniyor.

Eğer gerçekten kayıtlı olan sistemde giderleriniz yüksek ve geliriniz yok denecek kadar az ise borçlarınız tek seferlik ve çok yüksek olmaması karşılığında siliniyor. Fakat bununla beraber kredi puanınız da anında sıfırlanıyor.

Bu durumun ardından bankalarla 7 sene boyunca kredi ile ilgili hiçbir işlem yapamıyorsunuz. Başvurularınızın sonucunda banka görevlisi “Bankruptcy” konumunda olduğunuzu görüyor ve işlem yapamayacağını belirtiyor.

İlginizi çekebilir  Parite Nedir ? Parite nasıl hesaplanır ?

Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır?

Türkiye ile ABD arasındaki fark

Türkiye ile ABD arasındaki yapılandırma farkı tam olarak burada başlamaktadır. Türkiye içerisinde şahıs olarak iflas başvurusu yapmanız da mümkündür. Eğer borçlarınızı ödeyebileceğiniz mal varlığınız mevcut ise borçlarınız karşılığında mal varlığınıza el konulabilmektedir.

Fakat ABD’de borçlarınızı ödeyebilme ihtimaliniz için malvarlığınız teminat olarak alınmamaktadır. Yine aynı şekilde Türkiye içerisinde borçlu kişi, yapılandırma hakkına sahiptir fakat yapılandırma esnasında belli bir faiz ile karşılaşmaktadır.

Amerika içerisinde yapılandırma ise borçları tamamen miktar olarak düşürme üzerine düzenlenmiştir. Örneğin; Türkiye’de 5000 TL olan borcunuz yapılandırma sonrası 6000 7000 seviyelerine çıkabilirken, Amerika’da bu tutar tam tersi olarak 4500$ seviyelerine inebilmektedir.

Fakat borcunuzu bilerek ödemeyip yapılandırma sayesinde daha düşük fiyatlarda ödemeyi, ödeme gücünüz olmasına rağmen gerçekleştirmezseniz ciddi yaptırımlarla baş başa kalabilmektesiniz.

Bu süre zarfında iş bulursam ne olur?

Eğer “Bankruptcy” başvurunuzun değerlendirilme sırasında bir iş bulursanız bu duruma girerseniz, “Collection Agency” olarak adlandırılan şirketler sizinle iletişime geçeceklerdir. Bu şirketler,

bankalara borcu olan ve ödeme yapabilecek fakat ödeme yapmamış kişilerin borçlarını yapılandıran şirketlerdir. Her geçen güç kredi notunuzu daha da düşürme yetkisi olan bu şirketler sizinle iletişime geçtikten sonra bir ödeme planı yapmanız istenir.

Fakat bütün paranızı borçlara yatırmanızın sizin için olumlu bir durum olmadığının farkında olan “Collection Agency” şirketleri, bankanızla görüşüp sizin için pazarlık yapar.

Örneğin 5000$ borcunuz var ise kendi komisyonlarını ekleyip hukukun yetkinliklerini de işin içine dahil edince “Bankruptcy” faktöründen ötürü neredeyse borcunuzun yarısından fazlasını almaktan vazgeçmektedirler.

Gerekli görüşmelerin sonunda 5000$ den 2000$ a inen borcunuzu ödeyebilmeniz durumunda, kredi notunuz etkilenmeden çok çok daha az bir miktar ödeyip hayatınızı düzene sokabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir  ABD Kongre Üyesi Bitcoin'i Uçuracak Teklif. "Halk hangi para birimini istiyorsa kullansın"

Fakat burada bilinmesi gereken nokta, 5000$ yerine 2000$ ödemiş olmanız durumunda arada kalan 3000$ lık rakam sizin için gelir olarak vergi dairelerine kaydedilmektedir.

Vergi beyannamesi belirtmemeniz durumunda bu 3000$ ücretin belki de kat ve katını devlete borçlanma ihtimaliniz vardır. Borcunuzu tamamladıktan bir süre sonra bankalardan bir mektup almaktasınız. (1099-c formu)

1099-c formu olarak adlandırılan bu form az önce bahsettiğimiz arada kalan rakam olarak nitelendirilen 3000$’lık farkı eğer beyan etmediyseniz bu form aracılığı ile beyan etmeniz istenmektedir.

Eğer söz konusu fark daha önceki süreçte beyan edildiyse bu formu ciddiye almamanız gerekmektedir. Eğer bu form, aradaki farkı söz konusu form gelmesine rağmen beyan etmediyseniz 1 hafta içerisinde farkı beyan edip formun gönderildiği adrese geri postalamanız gerekmektedir.

Doların yükselmesi ne anlama gelir?

Amerikan Bankaları bu durumda zarar etmiyor mu?

Amerika içerisinde bulunan bütün bankalar, kredi işlemleri ile ilgili bütün olasılıkları değerlendirmeyi bilmektedir. Bankalar, dışarıya vermiş olduğu bütün borç ve kredileri sigortalayarak bu borçların, borçlular tarafından başka bankalarda, alışveriş marketlerinde yapılan taksitler, faturalar gibi hayatını devam ettirmesi gereken faktörlerde tahsil edebilmektedir.

Bu form az önce bahsettiğimiz arada kalan rakam olarak nitelendirilen 3000$’lık farkı eğer beyan etmediyseniz bu form aracılığı ile beyan etmeniz istenmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.