En Yakın Finansçınız

Aralıkta Merkez Bankası Faizi Düşürecek mi?

0 16

Aralıkta Merkez Bankası Faizi Düşürecek mi?

PKK’nın merkez bankası faiz kararları ile ilgili toplantısı piyasaların ilgisini çekerken, 25 Kasım Perşembe günü önemli bir toplantı yapıldı. Toplantıda ekonomik trendler değerlendirildi. Başkan Kavcıoğlu yaptığı açıklamada, “Bütün bunları genel değerlendirmeler ve genel bilgilerle görüştük. Faiz indirimleri ve diğer konularda kendilerine bilgi verdik” dedi.

Merkez bankası faiz kararlarını  16 Aralık Perşembe günü açıklayacak. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Aralık ayı toplantısı 16 Aralık Perşembe günü yapılacak. Toplantıda faiz oranı kararı saat 14:00’te açıklanacak.

Son Toplantı Sonrası Yapılan Açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Kasım ayı toplantısında ana faiz oranı olan haftalık repo işlem faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e 100 baz puan indirdi. 18 Kasım 2021 tarihli TCMB PPK toplantısının özeti yayınlandı. Açıklamada şunlar yer aldı:

Enflasyonda son dönemde görülen artış, özellikle artan gıda ve enerji ithalat fiyatları, arz süreçlerinin aksaması, kontrollü/yönlendirilmiş fiyatlardaki artış ve talep eğilimleri gibi arz yönlü faktörlerden etkilenmektedir. Para politikası duruşundaki revizyonun ticari kredilere olumlu etkisi netlik kazandı. Ayrıca bireysel kredi trendleri de yakından takip edilmektedir. Para politikasından etkilenebilecek talep faktörleri, çekirdek enflasyondaki gelişmeler ve arz şoklarının etkisini değerlendiren Komisyon, kilit faiz oranlarını 100 baz puan indirerek %15’e indirmeye karar verdi. Komisyon, para politikasının artan fiyatlar üzerindeki etkisi dışındaki arz yönlü faktörlerin geçici etkisinin 2022’nin ilk yarısında devam etmesini bekliyor.

İzlenecek Yol Haritası ve Önlemler

TCMB, iklim ve diğer çevresel riskleri sınırlamak amacıyla, sürdürülebilir. Finansal uygulamaları ana hedeflerini değiştirmeden uzun vadeli bir politika olarak destekleme kararı kapsamında, Yeşil Ekonomi ve İklim Değişikliği Sektörü olarak anılmaktadır. Departman Finans politikası. Amaç, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak finansal sistemdeki potansiyel zayıflıkları ve fırsatları belirlemek ve buna bağlı riskleri azaltmak için araştırmalar yapmaktır.

İlginizi çekebilir  Çelik Yükselmeye Devam Ediyor

Başta hammadde fiyatları ve kontrol/gösterge fiyatları olmak üzere çeşitli arz ve talep faktörlerinin etkisiyle kısa vadede enflasyonist eğilimlerin dalgalı olması beklenmektedir. Geçici etkilerin ortadan kalkmasıyla enflasyonun düşüş trendine dönmesini sağlayan kısıtlayıcı bir para politikası duruşu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.