En Yakın Finansçınız
BTC
$56,869.32
-0.47
ETH
$4,585.02
-0.96
LTC
$207.57
-0.77
DASH
$178.59
-0.75
XMR
$229.33
-4.04
NXT
$0.02
+3.22
ETC
$47.38
-2.63
DOGE
$0.21
-3.89
ZEC
$226.89
+2.2
BTS
$0.05
-0.31

B tipi likit fon getirisi hesaplama nasıl yapılır? (Önemli detaylar)

0 3

B tipi likit fon getirisi hesaplama nasıl yapılır? Likit fonlar, menkul kıymetlere kısa sürede yatırım yapan bir yatırım fonu türüdür. Kaybetme riski olmayan ancak getirisi düşük ve her an satılabilen bir fondur. Likit fonlar kısa vadeli menkul kıymetlere yatırım yaptıkları için getiriler daha az değişkendir. Daha fazla paranız varsa ve kısa sürede paraya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu fonlardan size en uygun olanı kullanabilirsiniz.

Likit fon getirisi nedir?

Fon alımı ne kadar kazandırır? Likit fonlar yıllık ortalama %6-7 getiri sağlamaktadır. Diğer yatırım fonlarından daha düşük getiri sağlar. Likit fonların da birçok avantajı vardır. Öncelikle likit fonlara yatırım yapmak çok kolaydır, riski diğer fonlara göre daha düşüktür, portföy çeşitliliği sağlar ve kısa vadeli bir yatırım türü olduğu için nakit yönetimi için idealdir.

Likit fonların hem riskleri hem de faydaları vardır. Bu riskler; enflasyon riski, kredi riski ve faiz oranı riski. Yatırımcının bu avantaj ve dezavantajları iyi araştırıp değerlendirerek yatırım yapması çok daha sağlıklı olacaktır.

Fon alırken nelere dikkat edilmeli
Fon alırken nelere dikkat edilmeli

Yatırım fonları, hisse senetleri, özel sektör borçlanma araçları, kira sertifikaları, altın ve diğer kıymetli madenler gibi sermaye piyasası araçlarının portföylerini halktan topladıkları para karşılığında yönetirler.

A Tipi Likit Fon

Likit fonlar, riskleri ve getirileri açısından birbirlerinden farklılık gösteren A Tipi likit fonlar ve B Tipi likit fonlar olmak üzere iki farklı fondur.

A Tipi likit fon: Risk endeksi yüksektir. Genellikle hisse senetlerinde en fazla riski taşır, ancak bu likit fonun getirisi de yüksektir (bu yatırım fonu en çok kısa vadede çok para kazanmak isteyen ama aynı zamanda risk alan kişiler için uygundur).

Yatırım fonu nedir , yatırım fonu ne kadar kazandırır ? Araştırma RaporlarıGündem

Likit Fon B Tipi

B Tipi yatırım fonu; Likit A tipi fonlarla karşılaştırıldığında, risk ihmal edilebilir düzeydedir. B tipi likit fonlar genellikle hazine bonosu şeklindedir. Bu fonlar düşük riskli, ancak düşük getiridir. (bu yatırım fonu riski sevmeyen ancak düşük getiri oranını kabul eden kişiler için daha uygundur). B Tipi Likit fon riski var mı sorusunun cevabıdır.

Genelde uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlerin kullandığı bir fondur. Neden; Kâr oranı düşük olduğu için uzun vadeli iyi tasarruflar sağlayabilir. B tipi likit fonlarda en fazla 90 gün yatırım yapılması önerilir.

B tipi likit fon getirisi hesaplama

Hangi likit fonun size uygun olduğuna karar verdikten sonra bankanızın web sitesindeki hesaplama robotundan kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

B tipi likit fonun performans hesaplaması aşağıdaki gibidir;

B tipi fonların yıllık hesaplaması:

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Döneme ait fon getirisi * 365 / (gün sayısı) * (100 fon tutma oranı) / (aylık mevduat tutma oranı 100 TL)[/box]

Yatırım fonları nasıl kazandırır? Fon alırken nelere dikkat edilmeli?

B tipi fonların günlük hesaplanması

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]((1+ günlük fon getirisi) 30-1) * 365/30 * (100 fon tutma oranı) / (aylık 100 TL mevduat tutma oranı)[/box]

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.