En Yakın Finansçınız

Bankalar nasıl para kazanır?

0 11

Bankalar nasıl para kazanır? Bankalar, kendi sermayelerini her yıl katlayabilen ve ciddi rakamlar ile yılı kapatan kuruluşlardır. Bankalar söz konusu olan paraları üretmezler.

Bankaların para kazanma sisteminde takas, faiz, işlem ücretleri gibi birçok etken bulunur. Bu makalemizde bankalar nasıl para kazanır sorusunun cevabını arayacağız.

Bankalar faizden nasıl para kazanır?

Bankaların temel para kazanma sistemi ana kar yöntemi denilen yöntemdir. Bu yöntemde örnek olarak, müşterinin 200.000 liralık yatırımında 1000 liralık faiz geliri müşteriye banka tarafından ödenir.

Banka, müşteriden almış olduğu 200.000 liralık yatırımı, başka bir müşterisine 200.000 kredi olarak vererek faizler ile beraber aylık 3000 lira olarak geri alır. Temel prensip bu sistem üzerine kurulmuştur.

• Bankalar, çoğu başvuru işleminden ekstra olarak gelir elde etmektedir. Bu gelirler maliyet içermemektedir. Dolayısı ile %100 kar olarak nitelendirilir.

• Bankalara borcu olan ve geciktirmiş olan müşteriler, bankalar tarafından sevilir. Çünkü borcun gecikme faizleri bankalar tarafından eninde sonunda tahsil edilecek bir rakam olarak görülür. Elbette fazladan tahsilat bankaların işine gelmektedir.

• 1 gün içerisinde milyonlarca EFT ve transfer işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlemler genel itibari ile ücretlidir. Bankalar bu masraflardan da çok ciddi gelir elde etmektedir.

• Yine aynı şekilde bankalar, hisse senedi veya döviz satın alımlarında ciddi kar elde edebiliyor. Örneğin size satmış olduğu 7.00 Türk Lirası değerindeki 1 Doları aynı kurdan çok daha düşük bir rakama geri satın almaktadır. Bu durum bankadan bankaya değişkenlik gösteren bir etkendir.

Bu gibi birçok sistem bankaların kar etme sistemini açıklamaktadır.

Bankalardan Yabancı hisse senedi nasıl alınır ?

Banka şubelerinde neden çok para bulunmaz?

Bankalarda çok yüklü miktarlarda para bulunmamasının nedenleri vardır. Eğer çok yüklü bir miktar para çekecek olursanız bankadaki temsilcinize önce den haber vermeniz süreci hızlandırabilmektedir. Bankalarda fiziki olarak çok yüksek seviyelerde para bulunmama sebeplerinin başında güvenlik etkeni gelmektedir.

İlginizi çekebilir  Rehinsiz Taşıt kredisi nasıl alınır?

Bankada yüksek miktarda para bulunması risk teşkil ettiği anlamına gelmektedir. Bankalar fiziki para ile ilgili belli kotanın üzerine çıktıkları zaman belirlenen rakamı uygun araçlarla merkez bankası veya diğer bağlı şubelere takviye olarak göndermektedir.

Bankalar nasıl para kazanır
Bankalar nasıl para kazanır

Herkes bir anda parasını bankadan çekerse ne olur?

Öncelikle unutulmaması gereken bir husus vardır. Bu husus “bankaların, paranızı ne zaman çekmek isterseniz size bunu teslim edebilmesi” olarak nitelendirilir. Vadesiz hesaplarda duran parayı elbette her halükarda çekebilirsiniz.

Eğer banka nakit bulmakta zorlanırsa merkez bankasından gerekli nakit parayı temin eder ve size öder. Eğer vadeli hesaplarda bu duruma dahil edilirse, banka ödenecek olan bu rakamı kendi öz kaynaklarından temin etmek zorundadır. Bankaların para ile ilgili demirbaşı öz kaynaklarıdır.

Altın almak için uygun zaman mı ? Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

Örneğin; ülkedeki bütün bankalarda bulunan paranın çekilmesi ile ciddi bir fiziki para ihtiyacı duyulacaktır. Bu nakidin karşılanması için para basılması gerekebilir. Bu da enflasyona yol açabilir. Bu yüzden söz konusu sistem oldukça dengeli bir şekilde kurulmaya çalışılmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.