En Yakın Finansçınız

Bankalardan Yabancı hisse senedi nasıl alınır ?

1 4

Bankalardan Yabancı hisse senedi nasıl alınır ? sorusuna kolay anlaşılır bir içerik hazırlayarak cevap vermeye çalıştık. Yazımızın sonunda yabancı hisse senedi alma konusunda oldukça bilgi sahibi olacaksınız.

Yabancı hisse senedi alma işlemleri aracı kurumlar ve bankalar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Uluslararası şirketlerin hisse senetlerini alıp satabilmek için aracı kurumlarda hesap açmak atılacak ilk adımdır. Hesap başvurusu yapmak için kimlik ve iletişim bilgileri gereklidir.

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

Yurtdışı hisse senedi alımında dikkat edilmesi gereken noktalar

Yurt dışı hisse senedi yatırımı için uygun aracı kuruluşu bulmak için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

 • Aracı kurumlara hesap açarken yatırılması gereken minimum ücret 0 ile 10.000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.
 • Türkiye’de bulunan aracı kurumlardaki Yurtdışı hisse senedi alımı komisyon oranları 10 ile 30 dolar arasındadır. Çok sık alım satım yapıldığında mesela ay içerisinde en az 10 kez veya daha fazla komisyon oranlarını iyice inceleyip en düşük olanı tercih etmek gerekmektedir.
 • Aracı kuruluşların yatırımcılara sundukları bazı ücretsiz hizmetler vardır. Telefon desteği , kısa eğitim programları ve analizler gibi. Bu tarz hizmetleri en çok sağlayan kurumların seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Yabancı hisse senedi alımı yapılacak şirketi iyice araştırıp analiz ederken şirketlerin yıllık raporları ve Hissedarların yılık mektupları incelenmelidir. Ayrıca şirketin web siteleri aracılığıyla üç aylık dönemleri kapsayan raporlarını önemli duyurularından haberdar olmak oldukça işe yarayacaktır.

Aracı kurumlar ve bankalar , analiz araçlarının nasıl kullanılması gerektiğini anlatan makale ve  hisse senetlerinin nasıl seçilebileceği hakkında  bilgiler içeren rehberle sunmaktadırlar.

İlginizi çekebilir  Artan taksitli kredi nedir?

Yurtdışı hisse senedi alımı konusunda yeni olan yatırımcıların öncelikle tecrübe kazanmaları adına küçük hisse senetleri satın almaları daha uygun bir yol olacaktır.

En karlı yatırım araçları nelerdir? Yatırım araçları getiri karşılaştırma

Uygulanabilecek bir başka yöntem ise yatırımı tek bir varlık üzerine değil de farklı hisse senetleri arasında dağıtarak hareket etmek riski azalttığı gibi getirisinin de fazla olma ihtimali yükselmektedir.

Yurtdışı hisse senedi alımından emir tipi nasıl seçilmeli?

Yatırımcılardan tarafından kullanılan iki emir tipi vardır.

 • Piyasa Emri
 • Limit Emri

Piyasa Emri

Piyasa emri, hisse senedinin en iyi fiyattan alınıp satılacağını belirtir. Piyasa emri  hisse senedi alım satımı daha hızlı yapılmaktadır.

Piyasa emri ile hisse senedi  piyasadaki en düşük fiyattan alınıp en yüksek fiyattan da satılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus çok fazla fiyat hareketliliğin olduğudur.

Limit Emri

Limit emrinde önceden belirlemiş bir satış fiyatı limitinde hisse senedi alım satım işlemi yapılır. Örneğin NASDAQ borsasında işlem gören bir şirketin hisse fiyatı 100 dolar ve sadece 200 dolara geldiğinde satmak istiyorsunuz. Bu durumda hisse senedi satışı sadece limit emrini verdiğiniz rakama ulaştığında gerçekleşecektir.

Nasdaq borsasında nasıl işlem yapılır
Nasdaq borsasında nasıl işlem yapılır

NASDAQ borsası şirketleri

Yabancı hisse senedi alımların en çok olduğu ve dünyanın en büyük 2. borsası olan Nasdaq borsasında işlemler elektronik ortamda yapılmaktadır. 1971 yılında kurulmuş olan borsada büyük şirketlerin hisse senetleri ile beraber küçük şirketlerin de hisseleri alınıp satılmaktadır.

Dünyanın en büyük ve ünlü şirketlerinin hisse senetleri Nasdaq borsasında işlem görmektedir. Bunlardan bazıları:

 • Adobe
 • Facebook
 • Google ,
 • Groupon,
 • Starbucks
 • Tesco
 • Tesla
 • Apple

Borsa üzerinden nasıl para kazanılır?

1 yorum
 1. […] hesaba para yatırıldığında ilk iş bankayla iletişime geçmektir. Eğer yanlış hesabın sahibi aynı bankanın müşterisiyse ilgili […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.