En Yakın Finansçınız

Başabaş noktası nedir, nasıl yorumlanır?

0 12

Başabaş noktası nedir? Kısaca kâr veya zararın olmamasıdır diyebiliriz. Yani başabaş noktası bir işletmenin, piyasanın ya da ekonominin yapmış olduğu tüm maliyet, harcama ve her türlü giderin , elde edilen gelirle aynı oranda olmasıdır.

Başabaş noktası için maliyetlerin çıkarılmış ve geriye kâr veya zararın olmaması gerekmektedir. Bir anlamda şirketin giderlerinin karşılanabildiği durum da diyebiliriz. Kâr sağlamak için anca başabaş noktasının geçilmesi gerekmektedir.

Başabaş Noktası Nasıl Hesaplanır?

Başabaş noktası hesaplanırken yararlanılan değerler şunlardır: Birim fiyat, birim değişken gider ve sabit giderler  Ayrıca sadece sabit giderler ve katkı payı ile de hesaplanabilir.

Birim fiyat: Ürünün birim fiyatına denir. Örneğin bir ekmeğin 2 tl den alınması gibi.
Birim değişken gider: Üretilen bir birim malın maliyetini ifade eder. Örneğin bir ekmeğin üretim maliyetinin 1 tl olması gibi.
Sabit giderler: Şirketin devamlılığı için gerekli olan harcamalar. Örneğin kira, sigorta, vergiler vs.

Başabaş noktası, birim fiyattan, birim değişken giderler çıkarılır ve sonuç sabit gidere bölünmesi ile bulunmaktadır.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Başabaş Noktası=Sabit Giderler(Birim Fiyat−Birim Değişken Gider)[/box]
Bu hesap kullanılarak ayrıca satılması gereken en az ürün miktarı da belirlenebilmektedir. Bir örnek ile açıklayalım:

Simi satacağımız yer kiralayalım ve kirası 1.000TL olsun. Fırından simidin tanesini de 2TL’ye alıyor olalım. Simit satış fiyatını 4TL olarak kararlaştırdığımızda  giderimizi çıkarabilmek yani başabaş noktasını belirleyebilmek için

Formülde olduğu gibi:  1000 / (4-2) = 500

Kar etmeden masrafların karşılanması için satılması gereken simit sayısı yani Başabaş noktası 500’dür. Bu sayıdan sonraki her satış ise kârımızı oluşturmaktadır.

BIST 30 hisseleri nasıl belirlenir? BIST 30 şirketleri hangileri? (Tam Liste)

Başabaş noktası nedir, nasıl yorumlanır
Başabaş noktası nedir, nasıl yorumlanır

Başabaş noktası grafiği nedir?

Başabaş Noktası Grafiği işletmenin maliyetler ile satış miktarı arasındaki ilişkiyi, toplam gelir ve toplam giderin kesiştiği noktayı yani başabaş noktasını gösteren grafiğe denir.

Başabaş noktası neden önemli?

Başabaş noktası açıkladığımız üzere aslında İşletmelerin kar ve zarar durumlarının en iyi gösteren hesaplama yöntemidir diyebiliriz. Başabaş noktasının özelliği, sıfır noktasını gösterdiği için işletmeler tarafından önemsenmektedir. 
İlginizi çekebilir  Trend analizi yöntemi, formülü ve özellikleri
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.