En Yakın Finansçınız
BTC
$57,391.09
+5.54
ETH
$4,335.31
+6.52
LTC
$198.64
+4.6
DASH
$179.78
+0.88
XMR
$237.43
+4.62
NXT
$0.02
+1.77
ETC
$47.72
+3.38
DOGE
$0.21
+2.89
ZEC
$242.67
+2.6
BTS
$0.05
+4.12

Bir emlakçı ayda ne kadar kazanır?

0 10

Emlakçı Ne Kadar Maaş Alır? Bildiğiniz üzere emlakçılar maaş yerine  daha çok komisyon alarak çalışan kişi veya kurumlardır. Bu nedenle bir emlakçının maaşını tam anlamıyla net bir şekilde belirtmemiz doğru olmaz.

Emlakçıların kazançlarını etkileyen belli başlı faktörler bulunur. Bu faktörlere göre emlakçılar birbirlerinden farklı kazançlar elde ederler. Bu konuya gelmeden önce değinmemiz gereken ilk konu emlakçı nedir ve ne iş yapar?

Emlakçı Ne İş Yapar?

Emlakçı arazi, arsa, bina, daire, dükkan ve benzeri yerlerin satışını yapan kişidir. Peki bu satışı nasıl yapar kim ile çalışır. Emlakçıları aracı olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Şöyle örnek vermek gerekirse herhangi bir kişinin arsası var ve bu arsayı satmak istiyor ama kendi başına müşteri bulamıyor.

Emlak yetki belgesi nasıl alınır ? Tüm Detaylar

Çevresinde bulunan bir emlakçı ile görüşerek aracı olmasını istiyor yani müşteri bulmasını ve bulduğu müşteri için kendisine satıştan komisyon vermek istiyor.. Aslında emlakçının yaptığı iş tamamen budur. Herhangi bir konutun vs. Satışında aracı olup komisyon alan kişi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir emlakçının kazancını belirleyen belli başlı faktörler bulunur. Gelin hep beraber bunlara göz atalım.

Emlakçının Kazancını Belirleyen Faktörler

  • Bulunduğu şehir.
  • Satışını yaptığı konutun veya arsa gibi yerin bulunduğu konum.
  • İnşaat piyasasının güncel durumu.
  • Müşterilerinin portföyü.
Bir emlakçı ayda ne kadar kazanır
Bir emlakçı ayda ne kadar kazanır

Bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuz zaman aslında bir emlakçının net bir kazancının olmadığını görmüş olacaksınız. Emlakçılarının komisyonları da çalıştığı kişiler arasında yaptığı anlaşmalara göre değişkenlik gösterir.

Bu nedenle emlakçı olarak iyi bir kazanç oluşturmak isteyen her kimse, emsallerine nazaran daha iyi ve daha güvenilir bir iş sergiliyor olmalıdır. Peki emlakçı nasıl olunur?

Emlakçı Olmanın Yolları

  • Üniversite mezunu olmayı gerektirmeyen bu meslek ticaret işidir.
  • Kişinin ikna kabiliyeti yüksek olmalıdır.
  • Kişinin iletişim bilgisi iyi olması artı kazanç sağlamaktadır.
  • Gayrimenkul işlerinden anlıyor olmalıdır.
  • Daha profesyonel olarak yapmak isteyenler için üniversitelerin emlak ve emlak yönetimi alanındaki ön lisans bölümünü okumaları avantaj olacaktır.
  • Herhangi bir emlakçının yanında işe başladıktan bir süre sonra yeterli bilgiyi elde ederek kendilerine ufak sermaye ile yeterli bir ofis açarak işe başlayabilirler.
Emlak Danışmanlığı nasıl yapılır? sorusuna detaylı cevap bulabilmek için ilgili yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Emlak yetki belgesi nasıl alınır ? Tüm Detaylar

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni getirilen düzenleme sebebi ile artık her emlakçının belgesi olması gerekiyor. Bu belgeyi Milli Eğitim Bakanlığının yetki verdiği meslek odalarından ders aldıktan sonra sınavlara katılarak alabilirsiniz.

Sınavlar iki aşamadan oluşmaktadır, bu iki sınavdan da %70 oranında yüksek sonuç alan her kişi emlakçılık sertifikası alabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.