En Yakın Finansçınız
BTC
$56,917.82
+4.73
ETH
$4,309.63
+5.6
LTC
$198.94
+4.68
DASH
$179.16
+3.62
XMR
$234.81
+1.17
NXT
$0.02
-2.49
ETC
$47.40
+3.57
DOGE
$0.21
+7.27
ZEC
$242.40
+6.34
BTS
$0.05
+3.86

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir, Kimler Kontrol Eder? Detaylı Anlatım

0 1

Bitcoin, herhangi bir banka veya şirket veya kişi tarafından kontrol edilmeyen dijital paradır. Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı sahte bir programcı tarafından icat edildi. Gönüllü ağı 2009’da hayata geçti ve o zamandan beri dünyanın her yerinden insanlar bu açık kaynaklı projeye katkıda bulunuyorlar.

EMEL BİTCOİN TERMİNOLOJİSİ

  • Sıcak Cüzdan

Cihazınıza bir bitcoin cüzdanı indirmek , küçük miktarlarda bitcoin gönderip almanın en kolay yoludur. Bununla birlikte, paranızı internete bağlı bir cep telefonu gibi bir cihazda taşımak için önemli ödünleşimler vardır .

  • Açık kaynak

Bitcoin ağı, kamuya açık olan ve bakımında işbirliğine dayalı belirli bir yazılımı çalıştırmayı seçen bireysel katılımcılardan oluşur . Ağa sahip olan, barındıran veya çalıştıran tek bir kişi veya şirket yoktur, bu da onu tehditlere karşı oldukça dirençli kılar.

  • Merkeziyetsizleştirme

Bitcoin kullanıcıları, madenciler ve tam düğümler dünyanın her yerine dağılmış durumda. Ağı oluşturan, toplamda bu gruplardır. Merkezi, CEO’su veya çalışanı olmadığından, merkezi bir başarısızlık noktası yoktur.

  • Eşler Arası (P2P)

İki kişi şahsen para ve mal alışverişinde bulunduğunda, bunu merkezi olmayan bir şekilde yapıyorlar. Ancak çevrimiçi işlemler, güvenilir üçüncü şahıslara dayanmaya devam etti çünkü dürüstlüğü sağlamanın bir yolu yok. Bitcoin, şeffaf ve denetlenebilir tasarımı sayesinde dürüstlüğü teşvik eder.

  • Tam Düğüm

Tam düğümler, ağın önceden tanımlanmış kurallarını uygularken Bitcoin blok zincirinin tam bir kopyasını tutan donanımlardır. Herhangi bir üçüncü tarafa güvenmeye gerek kalmadan işlemleri bağımsız olarak doğrulayabilir, yayınlayabilir ve aktarabilirler. Bu düzenleme ademi merkeziyetçilikle sonuçlanır.

  • Gezginleri Engelle

Bitcoin’in açık ve halka açık blok zincirinin özelliklerinden biri, tüm tarihsel işlemlerin yanı sıra Bitcoin’in ana katmanına yerleşen gerçek zamanlı olarak gerçekleşen işlemleri görüntüleme yeteneğidir. Blok kaşifleri , Bitcoin ağı tarafından üretilen işlem verilerinin canlı beslemesini yakalayan araçlardır.

  • Zaman damgaları

Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakamoto, her bloğun yaklaşık bir zaman damgası içerdiği için yaratılışlarından bir “zaman zinciri” olarak bahsetti . Bu, tüm işlemlerin sırasını belirlemeyi ve hiçbir bitcoin’in iki kez harcanmamasını sağlamayı mümkün kılar. Dijital imzalarla birleştirildiğinde, Bitcoin blok zinciri fiilen küresel bir kamu kayıt deposu görevi görür.

  • Kişisel velayet

Uydularınızı güvence altına almak pasif bir egzersiz değildir. Bitcoin varlıklarınızın değeri arttıkça, güvenlik önlemleriniz ve yedekleme prosedürlerinizin gücü ve dayanıklılığı da artmalıdır. Bitcoiner olmanın gerçekliği, en iyi uygulamalarla ilgili bilgilerinizi sürekli olarak güncellemek ve kurulumunuzu düzenli olarak test etmek anlamına gelir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok cüzdan seçeneği vardır .

  • Özel anahtar

Bitcoin bağlamında özel bir anahtar, bir adrese bağlı bir anahtardır (teknik olarak adres, özel anahtara karşılık gelen genel anahtarın karmasıdır), perde arkasında saklanır ve daha önce gönderilmiş olan bitcoin’i göndermenize izin verir. bu adrese. Bitcoin’in (ECDSA) kullandığı şifreleme algoritmasının çalışma şekli nedeniyle, genel anahtarı ve adresi yalnızca özel anahtardan oluşturmanın mümkün olduğunu unutmayın. Özel anahtarınızı güvende tutmak çok önemlidir.

Bitcoin, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Bazıları için bu gelecek. Diğerleri için, her an patlamak üzere olan spekülatif bir balon. Ve çoğu için Bitcoin hala internet parası için gizemli bir platformdur.

Bitcoin’i ve dünyamıza getirdiği değişiklikleri tam olarak anlamak ömür boyu sürecek bir arayış olabilir. Ancak birkaç temel noktayla başlamak yardımcı olur. Bitcoin’in gerçekte ne olduğunu anlamak için tarihinin temellerine, teknik temellerine, finansal varlık statüsüne ve daha fazlasına bir göz atalım.

BİTCOİN NASIL ÇALIŞIR?

Bitcoin bir elektronik nakit türüdür. Çoğu dijital para biçiminin, bir banka veya ödeme işlemcisi gibi çalışmasını sağlamak için merkezi bir partiye güvendiği durumlarda, Bitcoin bir kullanıcı ağı tarafından korunur. Açık bir ağ olarak, herkes bilgisayarına bir açık kaynak yazılımı indirerek ve internet üzerinden Bitcoin ağına bağlanarak kullanıcı haline gelebilir.

Ağdaki kullanıcılar birbirlerine işlem gönderebilir. Böyle bir işlem yapıldıktan sonra, ağdaki tüm bilgisayarlar, işlemin geçerli olduğundan emin olmak için işlemi kontrol eder – örneğin, işlemdeki paraların gerçekten var olduğunu ve işlemi gönderen kişiye gerçekten ait olduğunu doğrulayarak. Herkes her şeyi kontrol ettiği için kimse aldatılamaz.

Yeni madeni paralar, “madenciler” adı verilen bir kullanıcı alt kümesi tarafından yapılan “madencilik” adı verilen bir işlemle dolaşıma girer. Herkes madenci olabilir; ancak madencilik, hesaplama kaynakları ve dolayısıyla elektrik gerektirir . Her 10 dakikada bir, en iyi piyango olarak anlaşılan bir durumda, bir şanslı madenci yeni bitcoin ile ödüllendirilir. İlk başta, bunlar her 10 dakikada bir 50 jetondu, ancak bu sayı, ödülün sıfıra düştüğü 2140 yılına kadar her dört yılda bir düşüyor. O noktada dolaşımda 21 milyon jeton olacak ve asla daha fazlası olmayacak.

Bitcoin’in daha zarif tasarım özelliklerinden biri olan madenciler, hesaplama kaynaklarını madenciliğe yatırırken aslında ağa bir hizmet sağlarlar: kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri işlemleri onaylarlar. Madenciler ağdaki tüm işlemleri “bloklar” halinde birleştirir ve “piyangoyu” kazanan madencinin kendi bloğu ve içindeki tüm işlemler ağ tarafından kabul edilir. Bu şekilde, iki madenci iki çakışan işlem görse bile (örneğin, bir kullanıcı aynı bitcoini iki farklı kişiye hile yapmaya ve göndermeye çalıştığı için), işlemlerden yalnızca biri gerçekleşecektir.

Madencilik hakkında daha fazla bilgi için “Bitcoin Madenciliği Nedir?” Bölümümüzü ziyaret edin. kılavuz.

Her yeni blok bulunduğunda, önceki bloğa atıfta bulunur. Zamanla bloklar bir “blok zinciri” oluşturur. İki madenci aynı anda yeni bir blok bulursa (“piyangoyu kazan”), iki farklı, birbiriyle yarışan işlem geçmişinin olduğu kısa bir dönem olabilir. Bu, bir yarış yoluyla çözülür: başka bir blokla genişletilecek ilk blok zinciri, tüm ağ tarafından geçerli kabul edilecektir. Bu nedenle zamanla, Bitcoin ağı her zaman işlem geçmişinin tek bir sürümüne yerleşir.

Son olarak, ağdaki kullanıcıların kendilerini gerçek adlarıyla tanımlamadıklarını belirtmek gerekir. Bunun yerine, görünüşte rastgele sayı ve harf dizileri olan Bitcoin adreslerini kullanırlar. Bitcoin adresleri her zaman gerçek dünya kimliğine bağlanamayacağından, elektronik nakit oldukça anonim olarak kullanılabilir. (Bitcoin’in gizlilik garantilerinin aslında birçok nedenden dolayı oldukça zayıf olduğu belirtilmelidir; yeterince anlayışlı değilseniz, tamamen anonim olmadığınızı varsaymak en iyisidir.)

BİTCOİN’İ KİM BULDU

Bitcoin, (neredeyse kesinlikle) bir takma ad olan Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi. Hiç kimse Satoshi Nakamoto takma adını gerçek bir kişiye veya bir grup insana kesin olarak bağlayamadı.

Satoshi Nakamoto, teklifini dünyaya ilk kez Kasım 2008’de Bitcoin’i bir kriptografi posta listesine açıklayan bir beyaz kağıt gönderdiği zaman tanıttı . Birkaç ay sonra Satoshi Nakamoto yazılımı yayınladı. 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünü harekete geçirerek “genesis bloğu” olarak adlandırılan ilk Bitcoin bloğunu çıkardı.

İlk günlerde Bitcoin projesine aktif olarak dahil olurken, Satoshi Nakamoto 2011’de ortadan kayboldu ve kim olabileceğine dair birkaç ipucu bıraktı. Zamanla, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden pek çok insan örneği oldu ve bu iddiayı kendilerine yöneltmiş olan, ancak hiçbiri kesin kanıta sahip değil. Ara sıra, 2011’den beri Satoshi Nakamoto ile ilişkili hesaplardan bazı mesajlar da var, ancak çoğu bu mesajların gerçekliğini sorguluyor.

Birkaç kişinin Bitcoin’i duyduğu ilk günlerde kaç bitcoin Satoshi Nakamoto’nun madencilik yaptığına dair birçok spekülasyon yapıldı. Tahminler yaklaşık 50 ila 1 milyon arasında değişiyor. İlginç bir şekilde, tahminin üst sınırı doğru olsa bile, Satoshi Nakamoto madeni paralarının çok azına dokunmuş gibi görünüyor.

Sonunda, çoğu Bitcoin kullanıcısı, Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin pek önemli olmadığı konusunda hemfikir. Protokol, Satoshi Nakamoto’nun kim veya ne olduğuna bakılmaksızın kendi başına duruyor.

BİTCOİN’İ KİM KONTROL EDİYOR?

Bitcoin tek bir yönetici veya kuruluş tarafından kontrol edilmez, bunun yerine bir kullanıcı ağı tarafından idare edilir. Bitcoin’in en güçlü ve benzersiz özelliklerinden biri, blok zinciri defterindeki işlemlerin üçüncü bir taraf veya “güvenilen” otorite tarafından değil, ağ üyelerinin mutabakatıyla doğrulanmasıdır.

Bu anlamda, hiçbir tek parti veya konsorsiyum, bir hükümetin bir itibari para birimini kontrol ettiği veya bir kurulun bir şirketi kontrol ettiği şekilde Bitcoin’i “kontrol etmez”. Kullanıcılar blok zincirindeki işlemleri ve blokları doğrulamak için tam bir Bitcoin düğümü çalıştırdıklarında, o düğümün hangi özel protokolü kullanacağını seçerler.

BİTCOİN ANONİM Mİ?

Bitcoin işlemlerinin karanlıkta ve üçüncü taraf izlemeden bağımsız olarak yürütülebileceğine dair yaygın bir yanılgı olsa da, bitcoin anonim değildir. Bununla birlikte, geleneksel finansal sistemin tipik olarak sunmadığı bir düzeyde takma ad verir (her ne kadar tamamen nakit temelli işlemler bitcoin işlemlerinden çok daha anonim kalsa da).

Her bitcoin işlemi halka açık olarak yayınlandığından ve Bitcoin blok zincirinde değişmez bir şekilde kaydedildiğinden, blok zinciri analistlerinin bu işlemleri izlemesi ve bunları gerçek dünya kimlikleriyle potansiyel olarak ilişkilendirmesi mümkündür.

Bununla birlikte, bitcoin alanındaki geliştiriciler, sürekli olarak bitcoin işlemlerini gizlemeye ve ek anonimlik katmanları eklemeye yardımcı olacak araçlar üzerinde çalışıyorlar.

BİTCOİN’İ NASIL SATIN ALABİLİRİM?

Yeni bitcoin madencilik yoluyla basılsa da ve Bitcoin elbette (diğer tüm paralar gibi) ticarette kabul edilebilir olsa da, bitcoin elde etmenin bir başka kolay yolu da onu itibari para birimi ile satın almaktır.

BİTCOİN BORSALARI

Çoğu kişi çevrimiçi borsalar aracılığıyla bitcoin satın alır. Bitcoin borsalarının çoğu, alış ve satış emirleriyle eşleşen bir emir defteri çalıştırır. Bu, bitcoin’in fiat para birimine göre “fiyatının” arz ve talep yoluyla borsa kullanıcıları tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Bir borsada bitcoin satın almak, genellikle bir banka kartı veya doğrudan banka hesabı transferinin kullanılmasını gerektirir ve çoğu borsa, kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıma düzenlemelerine uymak için kişisel bilgiler gerektirir.

TEZGAHIN ÜZERİNDEN

Bitcoin satın almaya yönelik diğer bir yaygın yaklaşım, tezgah üstü (OTC) bir masanın kullanılmasıdır. Bir borsadan farklı olarak, bir OTC masası, Bitcoin işlemlerini bir sipariş defteri olmadan tamamlayan bir aracı görevi görür – alım ve satım siparişlerini doğrudan birbirine bağlar.

BİTCOİN ATM’LERİ

Bitcoin ATM’leri, geleneksel ATM’lere benzeyen ancak kullanıcıları internete bağlayan ve banka kartları veya nakit ile bitcoin satın almalarına izin veren kiosklardır. Bazı bitcoin ATM’leri, kullanıcıların bitcoin satmasına da izin verir.

ŞAHSEN

Elbette halihazırda bitcoin sahibi olan birinden şahsen de Bitcoin satın almak mümkündür. Birçok şehirde, insanların bitcoin satmaya istekli olabileceği Bitcoin buluşmaları vardır. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların bir ticaret için şahsen buluşmak için birbirlerini bulabilecekleri web siteleri de vardır.

BİTCOİN’İ NASIL SAKLARIM?

Biraz basitleştirilmiş, bitcoin, Bitcoin adreslerinde saklanır. “Özel anahtarlar” ile harcanabilirler: bu adreslerle ilişkili benzersiz sayı ve harf dizileri. Bu nedenle, özel anahtarın sahibi esasen madeni paraların sahibidir. Bitcoin depolamak, gerçekten özel anahtarları saklamak anlamına gelir. Bu teknik olarak istediğiniz herhangi bir şekilde yapılabilir: bir USB sürücüsünde, bir kağıt parçasında veya hatta hatırlamaya bile çalışabilirsiniz (ancak bu önerilmez).

DONANIM CÜZDANLARI

Birçok kişi bitcoin depolamak için donanım cüzdanları kullanır. Bunlar, bitcoin harcamak için gereken anahtarları şifreleyen fiziksel cihazlardır. Kritik olarak, bu cihazlar çevrimdışı kalır, bu nedenle saldırıya uğramazlar.

YAZILIM CÜZDANLARI

Yazılım cüzdanları, bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirip çalıştırdığınız yazılım parçalarıdır. Yazılım cüzdanlarının kullanımı genellikle oldukça kolay olsa da, aynı zamanda internete de bağlıdırlar, bu da onları gelişmiş bilgisayar korsanlarına karşı bir şekilde savunmasız hale getirebilir. Bununla birlikte, birçok yazılım cüzdanı, daha fazla güvenlik için bir donanım cüzdanı ile birlikte kullanılabilir.

KAĞIT CÜZDANLAR

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin adres anahtarlarınızı ve dolayısıyla bitcoin’inizi içeren fiziksel kağıt parçalarıdır. Kağıt cüzdanlar genellikle özel bir anahtara, Bitcoin adresine ve üzerlerine basılmış her ikisini de temsil eden bir QR koduna sahiptir. Bir kağıt cüzdanın dezavantajı, yalnızca bitcoin depolamak için kullanılabilmeleridir; onlardan harcayamazsınız. (Bunun yerine, özel anahtarı bir yazılım cüzdanına eklemeniz gerekir, bu noktada kağıt cüzdan tekrar kullanılmamalıdır.)

Kağıt cüzdanların güvenli bir şekilde kurulması nispeten zor olduğundan, kullanımları artık gerçekten tavsiye edilmiyor.

BİTCOİN’İMİ BORSADA TUTABİLİR MİYİM?

Bitcoin borsalarının çoğunda, varlıkların yatırılması ve çekilmesi için yerleşik bitcoin cüzdanları bulunur. Bir kullanıcı bir borsanın cüzdanına bitcoin yatırdığında, bu kullanıcı o bitcoinin kontrolü ile borsaya güveniyor ve doğal olarak bunu yapmak belli bir miktar risk getiriyor.

Büyük borsalar, milyonlarca benzersiz hesap için kripto para birimine tutunabilir ve bu fonların güvenli olmasını sağlamak için müşterilerinin güvenini koruyabilmeleri için çeşitli önlemler alabilir. Ancak yıllar geçtikçe, birçok çevrimiçi borsa, bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olduğunu kanıtlarken , daha az itibarlı olanlar kullanıcı fonlarını kaybetti veya hatta çaldı.

Sonuç olarak, bitcoin’inizi bir borsada birincil depolama tesisi olarak tutmak genellikle tavsiye edilmez.

BİTCOİN’İMİ NASIL GÜVENDE TUTARIM?

Bitcoin’i güvende tutmanın en iyi yolu, Bitcoin adresinize erişim sağlayan anahtarları korumak için önlemler almaktır.

Ama sonuçta, güvende paraları tutmak için ideal süreç büyük ölçüde için neyin işe yaradığını bağlıdır sana . Şifreleri unutan, telefonlarını kaybeden ve önemli belgelerin yerini değiştiren biriyseniz ve yine de hayat değiştiren bitcoin miktarlarıyla uğraşmıyorsanız, açıkçası, güvenilir bir üçüncü taraf cüzdanı sizin için en iyisi olacaktır. (Bu, genel güvenlik için kesinlikle ideal olmasa da.) Teknoloji konusunda bilgiliyseniz ve büyük miktarlarda parayla uğraşıyorsanız, farklı konumlara dağılmış birden çok cüzdan ve şifreli yedeklemeler içeren çoklu imzalı bir kurulum düşünebilirsiniz. Ve bu iki uç nokta arasında da birçok çözüm var.

Bununla birlikte, genel olarak, en azından özel anahtarlarınızı kendiniz saklamanız ve güvenli bir yerde bir yedek (tipik olarak bir çekirdek cümle) tutmanız önerilir.

Fotoğraf Bitcoin Logo
Fotoğraf Bitcoin Logo

BİTCOİN’İ NASIL KULLANABİLİRİM?

Elinize biraz bitcoin alarak devrime katıldıktan sonra, onu tam olarak nasıl kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bitcoin’inizden en iyi şekilde yararlanmanın önceden belirlenmiş bir yolu yoktur, ancak artan sayıda seçenek vardır.

BİTCOİN İLE SATIN ALMA YAPMAK

Giderek artan sayıda perakendeci ve hizmet sağlayıcı, bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Bu perakendecilerden birinde bitcoin kullanmak, ödeme sırasında “BTC ile öde” seçeneğini seçmek kadar kolay olabilir.

Perakendeciler veya servis sağlayıcılar bitcoin’i doğrudan kabul etmese bile, o perakendeci veya servis sağlayıcı için bir hediye kartı satın almak için bitcoin kullanabilirsiniz. Birkaç hediye kartı web sitesi, Amazon, Target ve daha fazlası gibi büyük çevrimiçi ve gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendecilere hediye kartları karşılığında bitcoin kabul eder. (Banka hesabınız yoksa veya itibari para birimi için bitcoin satmamayı tercih etmenizin başka bir nedeni varsa bu kullanışlı olabilir.)

BİTCOİN İLE ÖDEME ALIN

İster günlük bir işiniz olsun, ister fiziksel ürünler satın, ister tek seferlik hizmetler gerçekleştirin, ödeme için bitcoin kabul etmenin avantajları vardır.

Örneğin, sınırsız yapısı nedeniyle bitcoin, dünyanın farklı bir yerinde yaşayanlar için ödeyenlerden farklı bir yerde yaşayanlar için yararlıdır. Ayrıca, itibari para biriminin özellikle değişken olduğu veya güvenilmesinin zor olduğu ülkelerde yaşayanlar için ideal bir ödeme çözümüdür.

Bitcoin ile ödeme almak isteyen kişiler, Cryptogrind gibi listeleme sitelerinde BTC ödemesi sunan serbest işler arayabilir . Bitcoin ödemelerini kabul etmek isteyen işletmeler, BitPay ve BTCPay Server gibi ödeme işlemcileri tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilir.

BİTCOİN İYİ BİR YATIRIM MI?

Bir yatırım olarak bitcoin’in değeri hakkındaki sorular, kime sorduğunuza bağlı olarak büyük olasılıkla farklılık gösterecektir.

Merkezi bir denetçinin eksikliğinin bir varlığın değerinin anahtarı haline geldiği, tamamen dağıtılmış bir gelecek vizyonuna sahip olanlar, size, evet, bitcoinlerin gelecekte yalnızca daha değerli olmaya hazır olduğunu söyleyecektir. Bankalar ve devlet kurumları tarafından sağlanan geleneksel güvene daha fazla değer veren başkaları, muhtemelen sizi bir yatırım olarak bitcoinlerden uzaklaştıracaktır.

Herhangi bir yatırımın ne kadar “iyi” olacağını belirlemek nihayetinde bir tahmin oyunu olsa da, bir varlığın değerini belirlemenin bazı denenmiş ve doğru yolları vardır. Bitcoin’i bir yatırım olarak düşünmenin en basit yollarından biri, ABD doları karşısındaki yükselişini düşünmektir. Son zamanlarda, bitcoin fiyatları 1.000 doları gölgede bıraktı ve 1.500 doları aştı. Birkaç yıl önce değeri hala 150 dolar civarında iken dijital para birimine yatırım yapmış olsaydınız ya da ilk kez 2009’da piyasaya sürüldüğünde ve dolar karşısında hiçbir değeri yoktu, muhtemelen iyi bir yatırım için yapıldığına ikna olurdunuz.

Dahası, Bitcoin’in arkasındaki temel bir kavram, yalnızca 21.000.000 token olacağı, yani sürekli olarak değerli kalabileceği veya sonsuz bir şekilde basılabilen diğer para birimi türlerine göre değerinin artabileceği anlamına geliyor. Varlığın iyi bir yatırım gibi görünmesinin diğer nedenleri arasında artan popülaritesi, ağ etkileri, güvenliği, değişmezliği ve büyüyen dijital para birimleri dünyasında ilk olarak statüsü sayılabilir.

Bununla birlikte, bitcoin’leri portföyünüzün en fazla küçük bir kısmıyla sınırlandırmak için en az bir önemli argüman var. Bitcoin, uzun vadeli bir para üreticisi olarak varlığa güvenmeyi zorlaştıracak fiyattaki keskin sıçramalar, yüksek zirveler ve derin vadilerle bilinir. Sahip olduğunuz her kuruşu böylesine değişken bir varlığa bağlamak tedbirsiz olur. İzlenecek iyi bir kural, asla kaybetmek isteyeceğinizden daha fazla yatırım yapmamaktır.

BİTCOİN GELENEKSEL VARLIKLARLA NASIL KARŞILAŞTIRILIR?

Bitcoin biriktiren birçok kişi, Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım veya tasarruf olarak tutmaktan (veya “HODL”) başka bir şeyle “yapmaya” gerek duymaz. Fiat para birimine göre Bitcoin fiyatı çok dalgalıydı, ancak yıllar içinde yükselişe geçti. Bazı kullanıcılar, bitcoin’i altının dijital bir versiyonuna benzeterek dijital bir değer deposu olarak da tanımlıyor.

Bitcoin, internetin ortaya çıkışından bu yana ortaya çıkan en eşsiz teknolojilerden biridir. Bazıları bunun tarımdan bu yana en önemli icat olduğuna inanırken, diğerleri bunun lale soğanlarından bu yana en fazla abartılan finansal varlık olduğunu düşünüyor. Ancak, geleneksel ekonomik sistemdeki diğerlerine kıyasla Bitcoin’in bir varlık olarak sahip olduğu bazı belirgin avantajları vardır.

Bitcoin enflasyona dayanıklıdır. Tasarım gereği, yalnızca 21 milyon bitcoin olacaktır. İtibari para birimlerinin değerinin şişirildiği ve merkez bankaları ve ticari bankalar tarafından manipüle edildiği yerlerde, Bitcoin’in emisyon planı tahmin edilebilir ve sınırlıdır. Bu aynı zamanda bazı insanların onu iyi bir değer deposu olarak görmesinin nedeni de bu: “dijital altın”.

Bitcoin ayrıca sansüre oldukça dayanıklıdır ve el konması zordur. Yetkililer, bireyleri banka hesaplarından çıkarabilir, geleneksel varlıklarını ele geçirebilir veya kredi kartlarını işaretleyebilirken, bir kişinin istedikleri zaman ve yerde bitcoin kullanmasını engellemek çok daha zordur.

Bu aynı zamanda, fiat para birimleri ile karşılaştırıldığında, bitcoin’in sınırlar arasında transfer edilmesinin çok daha kolay olduğu anlamına gelir. Ülkeler arasında dolar, euro veya yen göndermek zor, yavaş ve pahalı olsa da, bitcoin, kişinin konumuna bakılmaksızın sorunsuz bir şekilde dünya çapında transfer edilebilir ve gönderilebilir.

İşlemler, bir kullanıcının blok zinciri adı verilen genel defterinde saklanan Bitcoin adresine bağlıdır. Bu adres gerçek bir kimlikle bağlantılıysa, işlemler kullanıcıya kadar izlenebilir; değilse, yapamazlar. Bu göreceli anonimlik, platformu internet üzerinden gizli satın alımlar gibi şeyler için çekici hale getirir.

Bitcoin’in blok zincirinin önemli bir bileşeni, açık, dağıtılmış bir defter olmasıdır. Bu defterin dağıtılmış yapısı sayesinde, blok zincirindeki işlemler, her üyenin mutabakatıyla doğrulanır ve üçüncü taraf bir gözetmen olmadan güvenlik ve güven sunar.

Bitcoin’in finansal sistemimizdeki göreceli yeniliği nedeniyle bir yatırım veya tasarruf varlığı olarak kullanılması da zor olabilir. Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini çevreleyen finansal düzenlemeler sürekli olarak gelişmektedir ve onu nasıl yöneteceğiniz, finansal portföyünüze entegre edeceğiniz ve bunun üzerinden vergi ödeyeceğiniz konusunda sağlam tavsiyeler bulmak zor olabilir.

BİTCOİN YASAL MI?

Teknik anlamda, bitcoin, Bitcoin ağına erişilebilen herhangi bir yerde (esasen internet erişimi olan herhangi bir yerde) kullanılabilir ve hükümetler veya yetkililer, vatandaşlarının bunu yapmasını kısıtlamakta zorlanır. Bununla birlikte, hükümetler Bitcoin kullanmayı yasa dışı bir eylem haline getirebilir ve bazıları bunu yaptı.

Ekvador gibi birkaç ülke, bitcoin’in tamamen yasadışı olduğunu kabul etti. Çin gibi diğerleri, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımına çeşitli kısıtlamalar getirmiş, bazı amaçlar için kullanımlarını yasal ve diğerleri için yasa dışı olarak görmüştür. Yine de diğer hükümetler, bitcoin’in yasal olduğunu açıkça gösteren yasalar veya reformlar yayınladı. Ve dünyadaki çoğu hükümet bitcoin konusunda resmi bir duruş sergilemedi.

Genel olarak, dünyanın çoğu yerinde, bireysel olarak bitcoin göndermek, almak, madencilik yapmak ve genellikle kullanmak yasaldır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.