En Yakın Finansçınız

Bitcoin’e %51 Saldırısı mı olacak? % 51 attack nedir?

0 4

%51 saldırısı nedir ? Blockchain sisteminde siber saldırılara karşı %51’i konu alan ve bunun mümkün olup olamayacağı konusunu paylaşacağımız detaylar yazımızda.

Attack %51 Saldırısı Nedir?

Tüm blockchain sisteminin yarısından bir kişi fazlasının, herhangi biri ya da bir grup tarafından saldırı gerçekleştirilerek ele geçirilmesi ve gerçekleşen işlemlerin ekarte edilmesine Attack %51 yani %51 saldırısı denir.

Bitcoin sistemi üzerinden buna bir örnek verilmek gerekirse, teorikte sistem üzerindeki hash oranının çoğunluğuna sahip olan kişi,yani işlem onay gücünün çoğunluğunu elinde bulunan kişi çifte harcama yapabilir.

%51 saldırısı yapabilecek kapasitede hash gücünü bulunduran kişi, işlemlerin sırasını istediği şekilde değiştirebilmesinin yanı sıra madencilik işlemlerini reddederek madencilik üzerinde kendi başına bir tekel kurabilir.

Diğer taraftan sistemin çoğunluğuna sahip olan kişi, gerçekleşmemiş işlemler üzerinden herhangi bir işlem yaptırtabilme gücüne sahip olamazlar. Ayrıca olmayan coinleri de oluşturma gibi bir işlem de yapamazlar. Bunun dışında çifte harcama olarak bilinen bir coin transfer işlemini birden fazla olacak şekilde gerçekleştirmeleri mümkün olabilir.

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur?

Çifte Harcama Nedir? (Double Spending) 

Blockchain sistemi üzerinde, aynı coin ile tek bir seferde gerçekleştirilebilecek işlemi birden fazla gerçekleştirerek transferini mümkün hale getirebilmeye çifte harcama denir.

Normal şartlarda sistem güvenliğini sağlayan Node’lar (düğümler) her işlem üzerinde doğrulama yaptıkları için double spending işlemine karşı koruma sağlarlar.

Çifte Harcama Nedir (Double Spending) 
Çifte Harcama Nedir (Double Spending)

Fakat, %51 saldırısı gerçekleştiği an artık onay gücü sistem çoğunluğunu elinde bulunduran kişinin hakimiyetine geçtiği için işlem bloklarını geçersiz kılarak aynı coinlerle birden fazla işlem yapılabilmesini olanaklı hale getirebilirler.

İlginizi çekebilir  Enjin Coin ENJ Geleceği Fiyatı Grafikler Piyasa Değeri 2022 2025 2026

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur?

Çift harcama sorunu nedir?

Çift harcama çok önemli bir konudur çünkü çift harcama sorunu olarak nitelendirilen durum bir kripto paranın birden çok alımda kullanılarak satıcıların ödememe alamamasıdır. 

Bitcoin Sistemine %51 Saldırısı Yapmak Mümkün Müdür?

Hiçbir otoriteye ve merkezi bir sisteme gereksinim duymadan çalışan blockchain sistemi, madencilik faaliyetlerinin yarısından bir fazlasının kontrolünü eline geçiren kişiler onay mekanizmasının da hakimiyetini ele geçirmiş olurlar.

Geriye dönük verilerin değiştirilmesine pek olanak olmasa da yeni üretilecek blokların hakimiyetini elinde bulunduracaktır.

Tüm bu olasılıklara Bitcoin tarafından bakılacak olursa, teorik olarak bunun mümkün olduğunu görebiliyoruz. Ancak pratikte bunun gerçekleşmesinin pek de kolay olmadığını biliyoruz. Bitcoin blockchain sisteminin büyüklüğü ve işlem gücünün gereksinimini düşündüğümüzde, bu saldırıyı gerçekleştirebilmek pek de kolay olmayacaktır.

Parachain Nedir? Relay Chain Ne İşe Yarar?

Altcoinlere %51 Saldırısı Yapma Olanağı Var Mıdır?

Maalesef bu sorumuzun cevabı evet. Bitcoin sisteminin hash gücü astronomik ölçülerde olsa da %51 saldırısına açık olabilecek işlem hacmi daha düşük altcoinlerin böyle bir saldırıya maruz kalma riski vardır.

Bazı durumlarda bu saldırıya açık olacak durumların da olası olduğu haller bulunmaktadır. Buna bir coinin blok ödülü olan halving işleminin ardından yarılanmasıyla ilgili coin madenciliğindeki popülerliğin azalmasıyla hash oranı düşecektir ve sistem üzerinde zayıflayan koruma gücüne %51 saldırısının yapılması kolaylaşacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.