En Yakın Finansçınız

Borsa Golden Cross ne demek?

0 10

Borsa Golden Cross ne demek? Başta borsa olmak üzere bitcoin ve forex piyasalarında hareketli olan ortalamalar değerlendirilerek yorum yapılan bir trend değişimi göstergesidir. Golden Cross Türkçe altın kesişim manasına gelmektedir.

Borsa Golden Cross analiz edilirken hareketli 50 günlük ortalama ile 200 günlük ortalamanın kesişmesi baz alınmaktadır. En çok dikkate alındığı konu ayı piyasasında boğa piyasasına geçişe işaret eden trend dönüşümüne bildirmektedir. Burada 50 günlük ortalama kısa vadeli hareketleri , 200 günlük ortalama ise uzun vadeli hareketler olarak değerlendirilmektedir.

Bitcoin Golden Cross ne demek
Bitcoin Golden Cross ne demek

Satışların bitmesi sonucu piyasa dip fiyatı görür ve golden cross ilk aşamasını oluşturur. Sonrasında kısa vadeli trend, uzun vadeli trend üzerinden bir geçiş yaparak dip trendin tersine hareket eder ve oluşumu tamamlar. Bu da Boğa koşusunun başlangıcı olarak nitelendirilmektedir.

Kısa pozisyonda ya da günlük al-sat şeklinde yatırım yapanlar için günlük işlemlerinde golden cross önemli iken  uzun vadeli yatırım yapanlar da büyük zaman periyotlarını haftalık mum grafiklerini analiz etme eğilimindedirler.

Death Cross ne demek Borsada?

Borsa Golden Cross ne demek
Borsa Golden Cross ne demek
Death Cross olursa ne olur?  Death Cross formasyonu ölüm kesişimi anlamına gelmekledir. Death Cross trendinde satışlar sonucunda fiyatlar dip olur ve uzun dönemdeki ayı trendi işareti verilmiş demektir.

Death Cross Uzun vadeli bir yorumlamadır ve bu yatırımcılar için kar kayıplarının yaşanmamasına dayanak olmaktadır.
Golden-death cross  50/200 kesişmesi ile yorumlanmasına rağmen her seferinde boğaya işaret ettiği anlamına gelmez. Bu trendin  yorumlaması 50/200 paritesinde yorumlansa da her golden cross boğaya işaret etmeyebilir. Bu trendlere ek olarak RSI, MOM gibi göstergelerin de destek vermesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir  Kuveyt dinarı neden değerli? Asgari Ücret ne kadar?

RSI( Relatif Güç Endeksi)

Relatif güç endeksi kapanış değerlerini karşılaştırarak trend ile alakalı tahminde bulunur. Fiyatlardaki artış ve azalışları dikkate alıp bunlardan bir normalleşme hızı belirler. Referans değeri 30-70 arasındadır. Değerin 30 altı olası alım , 70 üstü de satım için sinyaldir.

MOM (Momentum Göstergesi)

Trendlerin yüzdesel olarak değişimlerini analiz ederek sağladıkları kazanç ile kaybettikleri miktarı göstermektedir.

Gösterge eğer dipteyse ve fiyat da yukarıya ivmelenmeye başladıysa bu al demektir. Gösterge yukarıda ve fiyat da aşağı eğilime geçtiyse bu da sat sinyali demektir.

Golden Cross Matriks Formülü

Golden Cross matriks formülü Cross(Mov(c,50,s),Mov(C,200,s)) şeklindedir. 50 haftalık hareketli ortalama kestiğinden öncelikle o yazılmıştır.

Borsada Teknik analiz doji nedir? (Ücretsiz Pdf)

ÖNEMLİ NOT: ⚠️ Burada yer alan hiç bir içerik asla bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bilgilendirilme amaçlı paylaşılmaktadır. 

Kaynaklar:
https://www.investopedia.com/terms/d/deathcross.asp

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.