En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Borsa İstanbul’un Helal Hisse Senetleri 2021 (Sürekli Güncel)

0 220

Birikimlerinizi artırmak için yatırım yapmak en doğal hakkınız. Ancak bazı insanlar hassas konusu helallik kısmı olabiliyor. Günümüzde helal gıda, helal kazanç gibi kavramlar ön plana çıkıyor. Bunlar arasında en çok merak edileni “helal yatırım” olmaya başladı. Öyle ki sayısı milyonları aşan borsa yatırımcıları “borsa helal mi” helal hisse senetleri” aramaları yaparak yatırımlarını helal dairesi içerisinde tamamlamak istiyor.

Yazımızda borsa helal mi sorusunun yanıtı ve ayrıca helal hisseleri ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Bu yazının içerisinde,

 • Helal hisse senetleri
 • Borsa Helal mi
 • Katılım endeksi nedir?
 • Katılım endeksi hisseleri hangileri
 • Helal hisseler nasıl belirlenir, sorularının cevaplarını sunacağız.

Türkiye’de 2000’li yıllardan önce borsada helal hisse senedi bulmak neredeyse imkansız seviyede bulunuyordu. İki bin sonrası ise sponsorların ve üniversitelerin öncülüğünde “Katılım Endeksi” oluşturuldu. Böylece helal kavramlar içerisinde hisse senedi alım satımı yapmak daha kolay hale geldi.

İslam’a Uygun Hisseler ve Katılım Endeksi Tanımı

Borsa İstanbul’da Katılım Endeksi içerisinde yer alan hisse senetleri helal hisseler olarak değerlendirilmiştir. Üç aylık periyotlar halinde endekse dahil edilme yada çıkarılma yapılmaktadır. Yazımızın sonunda güncel Katılım Endeksi hisse senetlerini bulabilirsiniz. Endekse dahil olmak için belirlenmiş bazı filtrelerden geçmek gerekiyor. Bu hisselerin seçiminde “kabul görmüş” standartları karşılayan hisseler ve zorunlu şartları http://www.katilimendeksi.org adresinden yayınlanmaktadır.

Helal Hisse Senedi Şartları

İslam’a uygun helal senetlerden sayılmak için öncelikle hisse ihraç eden şirketin ana faaliyet konusu en önemli etkendir. Şirketin ana faaliyeti aşağıdaki sektörlerden herhangi birisinde yer alıyorsa o şirket hisselerinin helal olmadığı belirtilmiştir.

İslami kurallara uygun olmayan ana faaliyet konuları,

 • Faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktöring ve diğer faize dayalı faaliyet alanlarını kapsar),
 • Alkollü içecek, kumar, şans oyunu,
 • Domuz eti ve benzer gıda,
 • Turizm, eğlence,
 • Basın, yayın, reklam,
 • Tütün mamulleri,
 • Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti,
 • Şans oyunları işletme ve bayiliği

Bu alanlarda yapılan ticaret ve hizmetler zaten İslam’a uygun işler olmadığı için helal hisse senetleri sınıfında yer alamaz. Peki helal ticaret ve hizmetle uğraşan şirketlerin hisseleri ne kadar helal? Bundan sonraki yazımızda helal işlerle uğraşan şirketlerin hisse senetleri ile ilgili.

Ana Faaliyet Dışı Gelirler ve Faizli Masraf Ödemeleri

Şirketin faaliyet konusu uygun olsa bile hisseler doğrudan Katılım Endeksi helal hisse senetleri grubunda yer almaz. Bunun için şirketin faizli giderleri, borç durumu, faaliyet dışı gelirlerin oranı gibi detaylar incelenir. Bu durumda bulunan şirketlerin son bilançolarında yer alan faaliyet-dışı gelirler ve faiz gelir/gider kalemleri incelenir.

Yatırım yapan şirketlerin borcu olabilir. İleriye dönük adımlarını borçlanarak yapabilirler. Bunların dışında şirketin faaliyet konusu ve finansal yapısında ki aksamalar borçlanmasına sebep olabilir. Bu durumda da yatırım yapmayan ve nakit stok yapanların ellerinde bulunan nakitlerin ne kadarlık kısmını vadeli hesaplarda sakladığı (katılım bankası mevduatları hariç) incelenmektedir. Borçlanmış şirketlerin ise uzun vadeli ve kısa vadeli kredi ödemelerindeki oran, bu borçlar karşılığı ödenen faizlerin gelirlere oranı ve şirketin piyasa değerinin toplam borcuna oranı kısas alınır.

Faiz Geliri Ana Faaliyet Gelirinden Fazla Olan Şirketler

Şirketin ana faaliyet konusu helal sayılan sektörlerden olsa dahi, şirketin faiz geliri daha fazla ise bu şirket hisseleri helal hisseler kategorisinde yer almaz. Farklı bir durumda şirketin yatırım amaçlı aldığı borçlara karşılık ödediği faizler şirketin piyasa değerine göre yüksekse bu şirket islami hisse olarak kabul edilmeyebilir.

Finansal Oran Şartları

Dini kurallara uygun olan şirketlerin, aşağıda belirtilen finansal oranlara göre seçilebileceği belirtilmiştir:

 • Şirketin toplam faizli kredilerinin, piyasa değerine oranı %30’dan az olmalıdır.
 •  Faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin, piyasa değerine oranı %30’dan az olmalıdır.
 •  İslam’a uygun olmayan faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının %5’ten az olması gerekmektedir.

Katılım Endeksinin Sponsorlar

Katılım endeksi için standartları belirleyen ve gerekli desteği veren kurumlar aşağıda listelenmiştir.

 • ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
 • KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
 • VAKIF KATILIM
borsa istanbul helal hisseler

KATILIM 50 ENDEKSİNDE YER ALAN HİSSELER

Listede yer alan hisse senetleri, Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören hisse senetleri arasından seçilmiştir. Yazımızda bahsedilen şartları sağladığı düşünülen bu hisseler helal hisse senetleri olarak değerlendirilebilir. Al kısımda belirtilen hisseler, sadece katılım-50 endeksinde yer alan hisselerde oluşmaktadır. Bunların dışında daha kapsamlı helal hisse senetleri için  Katılım Endeksinin web sayfasını sürekli takip edebilirsiniz.

Verilen liste son gelen 2020 yılı 12 aylık bilançoları baz alınarak hazırlanmıştır.  (1 Nisan 2021 itibariyle geçerlidir).

 • AKCNS Akçansa Çimento
  AKSEN Aksa Enerji
  AKSGY Akiş GMYO
  ALARK Alarko Holding
  ALKIM Alkim Kimya
  ARENA Arena Bilgisayar
  ASELS Aselsan
  AYGAZ Aygaz
  BERA Bera Holding
  BIMAS Bim Mağazalar
  CCOLA Coca Cola İçecek
  CEMAS Çemaş Döküm
  CEMTS Çemtaş
  CIMSA Çimsa
  DEVA Deva Holding İlaç
  DOAS Doğuş Otomotiv
  EGEEN Ege Endüstri
  EGGUB Ege Gübre
  ERBOS Erbosan
  EREGL Ereğli Demir Çelik
  ESEN Esenboğa Elektrik
  FROTO Ford Otosan
  GUBRF Gübre Fabrikaları
  HEKTS Hektaş
  HLGYO Halk GMYO
  IHLGM İhlas Gayrimenkul
  INDES İndeks Bilgisayar
  ISDMR İskenderun Demir Çelik
  ISGYO İş GMYO
 • ITTFH İttifak Holding
  JANTS Jantsa Jant Sanayi
  KARTN Kartonsan
  KLGYO Kiler GMYO
  KONTR Kontrolmatik Tekn. Enerji
  KRVGD Kervan Gıda
  KONYA Konya Çimento
  LOGO Logo Yazılım
  MAVI Mavi Giyim
  NETAS Netaş Telekomünikasyon
  OYAKC Oyak Çimento
  PGSUS Pegasus Hava Yolları
  SELEC Selçuk Ecza Deposu
  THYAO Türk Hava Yolları
  TKFEN Tekfen Holding
  TKNSA Teknosa İç ve Dış Ticaret
  TTRAK Türk Traktör
  TUKAS Tukaş Gıda
  VESBE Vestel Beyaz Eşya
  YATAS Yataş

Son 10 Yılda En Çok Bedelsiz Veren Hisseler için birhisse.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Helal Hisse Endeksi 3 Ayda Bir Güncellenir

Borsa şirketlerinin faaliyet alanları ve ekonomik durumları mali yıl içerisinde değişebilmektedir. Her çeyrekte (üçer aylık dönemler) bilançolar ve finansal tablolar açıklandıktan sonra şirketler incelenmekte ve buna göre endeksten kimi şirketler çıkarılırken bazıları eklenebilmektedir. Faaliyet alanları İslam’a daha uygun hale gelebilir ya da tersi olabilir. Bazen ekonominin genel gidişatı sebebiyle faiz geliri ya da gideri artabilmekte ya da azalabilmektedir. Buna bağlı olarak katılım endeksine BİST’ten (Borsa İstanbul) yeni şirketler seçilebilmekte ya da katılım endeksindeki şirketlerden elenenler olabilmektedir.

Örneğin 2019 2. Çeyrek dönemsel gözden geçirme çalışması sonucu, Katılım 50 Endeksi’nden ASELS, KERVT, TKNSA, MIPAZ, MAKTK, CEOEM ve CMENT çıkarılmış;

endekse EREGL, ALCTL, ALKA, CUSAN, PEGYO, UNYEC ve ERSU ise seçilmişti.

Helal Hisse Senetleri Değişti. Borsa Güncel Katılım Endeksi Hisseleri Açıklandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.