En Yakın Finansçınız

Borsa üzerinden nasıl para kazanılır?

0 1

Borsa üzerinden nasıl para kazanılır? Öncelikle borsa, emtialar, hisse senetleri, menkul kıymetler, türevler veya diğer başka finansal araçlara yönelik organize ve açık bir piyasa olarak pozisyonunu sürdürmektedir.

Borsa veya piyasa kavramları için söz edildiği takdirde, her ikisinde de üzerlerinde belirlenen varlıkların alınıp satılarak işleyebileceği bir pazar platformu olduğunu söylemek gerekmektedir.

Borsada gözetilen temel amaç, belirlenmiş bir varlık türündeki alım satımın merkezileştirilerek verimli, adil ve düzenli bir şekilde ticaretinin yapılmasını sağlamaktır.

Piyasadaki yatırımcıların birçoğu direkt olarak borsalarla çalışmak yerine, aracı olacak bir kurum tercih etmektedir. Bu şekilde de emirlerini daha hızlı bir şekilde aracı kurum üzerinden ileterek alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Emtialar ve türevleri gibi finansal araçların organize edilerek alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan piyasaya borsa denilmektedir.

Yine de borsa denildiğinde akla en yalın haliyle, hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir ticaret piyasası gelmektedir. Borsalar dünya üzerindeki birçok ülkede bulunmaktadır ve bunlar, yatırımcıların hem fiziksel hem de elektronik ortamlardan katılım sağlayarak buluştuğu platformlar olarak yerini almaktadır.

Borsaya nasıl girilir
Borsaya nasıl girilir

Borsadan Para Kazanmak Mümkün Mü?

İlk olarak borsa üzerinden para kazanmak için tek, mutlak bir yolun olmadığını belirtmekte fayda vardır. Çünkü günümüzde borsa denildiğinde artık akla çok geniş yelpazedeki bir piyasa gelmektedir.

Borsa, hisse senetleri başta olmak üzere, diğer finansal araçların da alınıp satılarak para kazanıldığı bir piyasa olarak yer almaktadır. Borsadaki en temel amaç, oldukça düşük fiyatlardan alarak olabildiğince yüksek fiyatlardan satış yapmaktır. Peki, borsadaki bu alım satım yöntemleri nelerdir?

Açığa satış: Bu prensip, bir hisse senedinin düşeceği yönündeki beklentilerle tanımlanan bir yol olmaktadır. Amacı yüksekten satıp, düşükten almaktır. Ödünç alınarak yüksek fiyatlardan satılan hisseler, daha sonra düştüğü takdirde alınıp yükseldiğinde tekrar satılarak ödünç alınan kişiye ödemenin yapıldığı ve bu şekilde kar sisteminin gerçekleştirildiği bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir  Resmi Gazete kredi borcu olanlara müjde gibi haber getirdi, Kredi sicil affı yasalaştı

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

-Geleneksel yöntem: Bu yöntem klasik olarak bilinen düşük fiyattan alıp yüksek fiyata satmak şeklinde olmaktadır.

Temettü toplama: Hisse senetleri borsa üzerinden işlem gören birçok şirket, katılımcılarına hisse başına belirli miktarlarda kar vermektedir. Nakit veya hisse senedi şeklinde kar elde edilme şeklinden oluşan bu yönteme de temettü denilmektedir.

Borsadan zengin olmak mümkün mü?

Öncelikli olarak bunun net bir cevabını dünya üzerindeki hiç kimsenin verebilmesi mümkün değildir. Çünkü borsa dediğimiz olay, bir anda yükselen veya yine bir anda inişe geçebilen bir eğri ile yükselti bütününden ibaret şekilde gerçekleşmektedir.

Yabancıların en fazla alım yaptığı hisseler

Yani siz yatırdığınız para miktarına göre sadece bir gün içerisinde elde edebileceğiniz kar ile zengin de olabilirsiniz, kaybedeceğiniz parayla beraber gelecek zarar ile iflas bayrağını da çekebilirsiniz.

Bu kar zarar oranı yatırım yapmış olduğunuz finansal araçların türüne, zamana bağlı grafiklerine, değerlerine ve de yatırmış olduğunuz para miktarına bağlıdır ve buna göre değişkenlik gösterebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.