Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

0 39

Açığa Satış İşlemi Nedir ?

Açığa satış işlemi , hisse senedi üzerinde uygulanan ve sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eden bir işlem türüdür. Borsada açığa satış işlemi, ayrıca Borsa İstanbul piyasasında sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türüne de denir. Açığa satış işlemleri, değeri düşen menkul kıymetlerden kazanç elde etme imkanı verdiğinden birçok yatırımcı tarafından kabul görmektedir.

Açığa satış işlemi gerçekleştirmenin şartı emrin baştan açığa satış emri olarak girilmesidir. Gerçekleşen açığa satış işlemleri günlük bültende ilan edilirken, pay bazında her fiyat seviyesinde miktar ve sözleşme adedi belirtilmektedir.

Açığa satış işlemi  oynaklığı artığı dönemler vardır ve bu durum yatırımcı için riskli taşıyabilir. Ancak iyi bir borsa bilgisine sahip olanlar açığa satışın hangi zaman aralığında kullanılacağını bilirler. Çünkü fiyatlar istikrarsız bir şekilde dalgalı olarak hareket edebilirler. Dalganın yönünü belirleyebilmek açığa satış işlemi  özelliğini doğru kullanarak düşüşlerden yararlanılır ve getiri elde edilir.

Açığa satış işleminde yatırımcılar, sermaye piyasası aracını daha yüksek fiyattan satarak daha düşük fiyattan yerine koyma amacıyla yapar. Eğer fiyat beklenen şekilde olursa aradaki fark kadar kar demektir. Fakat fiyat yükseliş yönünde olursa,  oluşan fark kadar zarar var demektir.

Daha anlaşılır bir ifade ile açığa satış, elde bulunmayan bir hisse senedi için  fiyatının düşeceğini öngörüp satışını yapmaktır diyebiliriz. İki türlü de yapılabilir. Eğer ödünç piyasasından hisse senetleri alınabiliyorsa günlerce açığa satış pozisyonu korunabilir ya da gün sonunda alım yaparak pozisyon kapatılır.

Borsada açığa satış işlemi nedir
Borsada açığa satış işlemi nedir

Açığa satış işlemi nasıl yapılır ? Açığa satış işlem kuralları

Açığa satış işlemi için bazı şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • Açığa satış yapmak isteyen yatırımcının Kredi Sözleşmesi imzalaması.
  • Açığa satış izni aracı kurum tarafından değerlendirilmesi. Ancak ondan sonra yapılabilir.
  • Açığa satış limiti, aracı kurumun uygun gördüğü oranda pay edilir.

Açığa satış işlemlerinin ilanı yatırımcının stratejilerini belirlemesinde faydalı referanslar üretmesine yardımcı olur. Açığa satış işlemi SPK ve BİST’in belirlediği pay senetleri içerisinden yapılmaktadır.

Açığa satış işlemi sınırları şunlardır. 

  • Öz kaynak oranı; SPK’nın belirlediği %50’den fazla olamaz.
  • Açığa satış işlemini sürdürme oranı ise %35’dir. Bu oranın altına inilirse %50’ye çekilmesi için teminat tamamlama çağrısı yapılır.
  • Açığa satış işlemi gün sonunda kapatılır, açığa satış yapılıp pozisyon aynı gün kapatılmaz ise, açığa satışı yapılan kıymetin ödünç olarak temin edilmesi gereklidir. Açığa satış işlem saatleri. Günlük Açığa satış yapan yatırımcı mesai sonunda pozisyonu kapatmak durumundadır.

Açığa Satış İşleminden Kar Etme

İlk etapta çok yüksek fiyatı olan ürün zaman içinde düşebilmektedir. İki fiyat arasındaki fark açığa satış işleminden elde edilecek net karı gösterir. Ancak fiyatın düşmesi ihtimal dahilinde olduğu için açığa satış riskli bir işlemdir.

Açığa satış işlemindeki kar, başlarda fiyatı çok yüksek olan bir ürünün zamanla düşmesi ile arada oluşan farktır diyebiliriz. Ancak açığa satışın riskli bir işlen olduğu asla unutulmamalıdır. Eğer beklenen düşüş meydana gelmezse yatırımcının aynı oranda zarar etme ihtimali de vardır.

Açığa satış süresi kaç gün?

Açığa satış işlemlerinin belirlenmiş kesin bir süresi olmamakla birlikte BİST veya SPK tarafından koyulan bir yasak varsa onu da bu kurumlar belirler. Örneğin Bir hisse senedi için açığa satış yasağı getirilmişse bunun süresi bir ay da olabilir 4 ay da. Bu yasak ilanı hissenin haber bölümünde yer almaktadır.

AÇIĞA SATIŞ YASAĞI TEDBİRİ NE DEMEK ? 

Borsanın bir firmanın açığa satış işlemlerine getirilen kısıtlamaya denilmektedir.

Tavsiye edilen yazılar: 

Yatırım fonu nedir , yatırım fonu ne kadar kazandırır ?

Hisse Senedi Nedir, Nasıl alınır ?

Burada yer alan bilgi ve yorumlar asla yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım danışmanlığı aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi ile yapılmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, kişisel görüşlerden oluşmaktadır. Bu görüşler, mali durumlara uygun olmama durumu söz konusudur. Bu nedenle, sadece burada bilgilerle yatırım yapılması , beklentilere uygun olmayabilir. Sitede yer alan her türlü bilgi, veri ve haberlerin doğruluğu ve yeterliliği hiçbir şekilde garantisi yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.