Araştırma Raporları

Borsada Arbitraj Nedir , Arbitraj Nasıl Yapılır ?

Döviz Arbitraj ve dikkat edilecek noktalar

Arbitraj nedir kısaca tanımı yaptıktan sonra örnekler ile detaylandıralım. Arbitraj risk almadan kar amacıyla piyasa oluşan dalgalanmadan yararlanmadır diyebiliriz. Döviz arbitraj ise farklı ülkelerin döviz kurları arasındaki farklılığı kullanarak kazanç sağlama amacı ile bir miktar paranın, ucuz olan piyasadan alınıp pahalı piyasalarda satılmasıdır.

Arbitraj ne demek sorusuna mal alım-satım işlemleri üzerinden bakacak olursak şunu söyleyebiliriz. Yatırım yapmak isteyen kişi  bir piyasadaki düşük fiyattan aldığı ürünü, başka bir piyasada  eş zamanlı daha yüksek yüksek fiyattan satmasıdır. Malın alışı ve satışı miktarı arasındaki fark da arbitraj yapanın karı olmaktadır.

Arbitraj, piyasalarda verimsizlikler oluşmasından ortaya çıkmış bir çeşit ticarettir. İşleyen yatırım piyasalarında arbitraj işlemi yapılmamaktadır. Çünkü yatırım piyasasını bozmaktadır.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj kısaca piyasalar arasındaki dengesizlikten faydalanma olduğunu söyledik nasıl yapıldığını detaylandıralım.

Normal şartlar altında Piyasaların dengesizliği kabul edilmez ve  fiyatlar tüm piyasalarda eşit kabul edilir. Bir yatırımcı bir hareketliliği fark ettiğinde kazanç sağlamak için yapması gereken hızlı hareket etmektir. Fiyatın düşük olduğu piyasadan aldığı ürünü başka bir piyasada yüksek fiyata satma işlemini eş zamanlı yürütmek zorundadır.

Yatırımcının böyle bir durumda hızlı davranmaması ve piyasadaki dengesizliğin diğer oyuncular tarafından fark edilmesi sonucu piyasa dengesinin yeniden kurulmasına sebep olur.

Arbirtaj işlemlerindeki asıl amacın risk almadan kazanç sağlamak olduğunu söyledik. Eğer devlet tahvili ya da mevduat faizi işlemlerinin risksiz kazanç sisteminden daha fazla getirisi olmazsa yatırımcının fayda sağlayacağı bir durum olmaz.

Arbitraj, bir menkul kıymet, para birimi veya emtianın farklı pazarlarda neredeyse aynı anda alınıp satıldığı ticaret türüdür.

İlginizi çekebilir  Kredi puanı olmayan nasıl kredi çeker?

Arbitraj Örneği

Arbitraj örneği olarak ;

A Şirketi’nin hisseleri New York Borsası’nda (NYSE) 20 dolardan, aynı anda Londra Borsası’nda (LSE) ise 20.05 dolardan işlem görüyor olsun. Yatırımcı, NYSE’de hisseyi satın alıp LSE’de hızlı bir şekilde elden çıkarabilir. Böylece hisse başına 5 sent kar elde eder. Yatırımcı, bu işlemi  A Şirketinin hisselerinin envanteri bitene veya  uzmanlar  fiyatlarını ayarlayana kadar bu arbitrajı kullanmaya devam etme şansına sahiptir.

Arbitraj Nedir
Arbitraj Nedir

Döviz arbitraj Nedir ?

Döviz arbitrajı da örnek vererek açıklayalım.

Yatırımcı 2 milyon dolar ile kurlar arasındaki farklılıktan yararlanarak arbitraj yapacak olsun. Farklı kurumlarda döviz kurlarının şu şekilde kullanıldığını öğrendiğinde,

  • 1.  Euro / USD = 0.894
  • 2.  Euro / İngiliz sterlini = 1.276
  • 3. USD / İngiliz sterlini = 1.432

Öncelikle 2 milyon dolar 0,894 ten avroya çevrilir ve 1,788,000 avroya sahip olur. Sonrasında  Euro’yu  1.276 kurdan Pound’ a çevirir ve 1.401.254 pound elde eder. Son işlem olarak da poundları 3.kurumda 1,432 den ABD dolarına dönüştürür ve böylece 2,006,596 ABD doları olur. Toplam risksiz arbitraj karı ise 6,596 dolardır. Tabi ki bunu yüksek meblağdan yapıldığı aşikardır.

Arbitraj İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arbitaj işlemi fırsatlar sunmasının yanında işlem maliyetlerini de göz önüne almak önemlidir , çünkü maliyetlerin engelleyici derecede yüksek olması, bu işlemlerden elde edilen kazançların etkisiz hale gelmesine sebep olabilir. Yani risksiz kazanç sağlamanın temel şartı maliyeti hesaplamaktır. Verdiğimiz örnekte eğer hisse başına işlem ücreti 0,89  Doları aştığı taktirde, arbitraj getirisi gerçekleşmez.

Piyasalar mükemmel çalışıyor olsaydı ve döviz varlığı sona ererse, herhangi bir arbitraj fırsatı oluşmazdı. Piyasaların nadiren mükemmel hale gelmesi arbitraj yapan yatırımcılara fiyatlar arasındaki farktan yararlanma fırsatını doğurur.

Arbitraj İşlemi Yapılan Yatırım Ürünleri Nelerdir?

Arbitraj işlemi, genellikle altın ve döviz üzerinden yapılmaktadır. Bunun sebebi neredeyse her ülkede birden fazla altın ve döviz borsasının olması ve fiyat dengesizliğinin oluşmasıdır..

İlginizi çekebilir  Borsa pivot noktası nedir? Pivot hesaplama nasıl yorumlanır?

Böyle bir durumda yatırımcılar arbitraj işlemi ile kazanç elde edebilirler. Ayrıca ülkeler arası borsalardaki fiyat dengesizliği de arbitraj fırsatları yaratmaktadır. Altın ve döviz borsalarında fiyat dengesizliği düşük olsa da borsa gereği risksiz kazanç sağlanmaktadır.

Diğer yatırım ürünlerinde söz konusu olduğunda ise  fiyat dengesizliği çok fazla oluşur ve arbitraj kazancı zora girer. Tecrübeli yatırımcılar, arbitraj fırsatı için altın ve döviz borsalarını takip etmektedirler.

TAVSİYE EDİLEN YAZILAR: 

Token nedir ? Token ve coin farkı, token oluşturma 

Piyasaya yeni çıkacak coinler (Güncel) 

 

Önemli not: Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında yapılır. Taraflar arasında imzalanan yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşir. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşleridir.

Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Finansweb.net yöneticileri sitede yer alan her türlü bilgi, veri ve haberlerin doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti etmemektedir.
Bu makalede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Cenk

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünü bitirmemizin ardından düştük İstanbul yollarına. Birçok medya kurumunda editörlük yaptım. Finans ve ekonomi alanında çok sayıda makale hazırladım. Özellikle dolar ve altın uzmanlarından önemli sayıda konferans dinledim. Şimdi ise finansweb.net üzerinden makale ve yazarlık yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu