Borsada düzeltme nasıl anlaşılır?

Borsada düzeltme nasıl anlaşılır?

0 39

Borsada düzeltme nedir? Temel anlamda kısa kar satışı demek olan borsada düzeltme yükselme trendinde olan bir varlığın birden düşüşe geçip tekrar yükselmesi olayıdır.

Borsada düzeltme, büyük yatırımcıların hisse senedi, kripto paralarda daha fazla kar elde etmek amacıyla yaptıkları müdahaledir diyebiliriz. Fiyatların düşüşü ile birlikte küçük yatırımcılarda oluşan panik havası ellerindeki varlıkları nakde çevirmeye neden olur. Büyük yatırımcılar da bu fırsatı değerlendirip elden çıkan varlıkları toplarlar. Yani borsada düzeltme kısa süreli gerçekleşen geri çekilmelerdir.
Genel kabul düşüşün %10 civarında olmasıdır. Mesela altın fiyatlarında bu oranlardaki bir düşüşün ardından %25 – 30 bandında bir artış gerçekleşebilir.

Borsada düzeltme ne kadar sürer?

Borsadaki düzeltmenin süresini belirlemek ya da tahmin etmek oldukça güçtür. Kısa zamanda bitebileceği gibi (bir kaç saat) bir ay zaman da alabilir. Kimin ne kadar müdahale ettiğine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ülkedeki ekonomik durum da borsa düzetmenin süresine etki etmektedir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise her yükselme trendinde olan varlık biraz düştüğünde tekrar yükselmesi gerekir diye bir durum söz konusu değildir.

Borsada düzeltmeyi kim yapar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi borsa düzeltme genellikle büyük yatırımcılar tarafından yapılmaktadır. Bundan yaklaşık altı ay önce kripto para piyasasında Elon Musk’ın bir açıklama ile fiyatların düşüşüne neden olması gibi.

Büyük yatırıcımlar elinde çok fazla varlık olduğundan birazını satışa çıkardıklarında fiyatların düşüşünü sağlarlar. Bundan çekinen küçük yatırımcı da elindeki satmaya karar verirse yüksek ihtimalle yine büyük yatırımcılar tarafından toplanır. Ve maalesef tekelleşme olduğunda fiyatlar yükselir.

Borsa Golden Cross ne demek?

Borsada düzeltme nasıl anlaşılır
Borsada düzeltme nasıl anlaşılır

Borsa Düzeltmeleri Sebepleri

Aslında bizim bahsettiğimiz manipülasyonla yapılan düzeltmelerdir ve yüksek kar amacıyla yapılır. Bunun dışında bir işletmedeki ekonomik sıkıntılar sebebiyle de hisse düzeltilmesi , güven kaybedilmesi ya da endeksten kaynaklı borsa düzeltmeleri de yapılabilmektedir.

Borsada hacim ne demek? Doğru İşlem hacmi nasıl yorumlanır?

Borsada düzeltme Nasıl anlaşılır?

Borsada düzeltme yapıldığını anlamak için bazı ipuçları da vardır. Örneğini verdiğimiz ve spekülasyonlar dışında

  • Alıcı eksikliğinin oluşması: Bir hisse senedinin alımı için yatırımcı bulunamadığı durumdur ve fiyatı düşer.
  • Piyasada karamsarlık hakim olduğu durumlarda da yatırımcılar varlıkları dip noktadan satın almaya başlaması.
  • Karamsarlığın tam tersi bir durum oluşması halinde yani ekonomik olarak bir ülkede çoğu etken umut vaat etmesiyle hisse alımlarında artışların olması da borsa düzeltme olarak tanımlanmaktadır. Borda yükselişe geçer.

Borsada Teknik analiz doji nedir? (Ücretsiz Pdf)

Kripto Para Borsalarındaki Düzeltme ise daha fazla manipülasyona açıktır. Düzeltme gibi görünen bir düşüş trendi arkasın artışı gerçekleştirmeyebilir. Eğer düşüş %10 dan fazla oluyorsa ciddi bir değişiklik beklenmelidir.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.