En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Borsada Elmas formasyonu ne demek?

0 0

Borsada Elmas Formasyonu nedir?  yükselen ve düşen trend sonlarını gösteren yukarısında OBO, aşağısında ise TOBO formasyonu olan ve doğru çizildiğinde yüksek kar elde etmeye yarayan bir formasyondur.

Grafikte elmas formasyonu nedir?

Borsada Elmas formasyonu ne demek
Borsada Elmas formasyonu ne demek

Elmas formasyonu kurallarının temelini V bir yaka ile baş ve omuz deseni oluşması ve genişleyen bir üçgen şekli oluşturmaktadır. Elmas grafik desenleri genellikle trend tepelerinde oluştuğundan üçgenler genişleme ve daralma kısımlarında meydana gelmektedirler.

Elmas formasyonu oluşurken dikkat edilmesi gereken mevcut trendin her iki yöne de gidebileceği ihtimalidir. Örneğin yükselen bir trend bulunuyorken elmas formasyonu görüldüğünde trend aşağı veya yukarı yönlü kırılabilmektedir.

Elmas Formasyonunun Oluşumu

Elmas Formasyonunun sonunu kestirebilmek için öncelikle fiyatların yükselmesi sonrasında ise bu yükselmeye göre daha yavaş bir daralma gerçekleşmesi gerekir. Tepe noktasından itibaren hacim düşmeye başlamaktadır. İlk tepe oluşmasının ardından gelecek olan dip zamanı oldukça yakındır.

Gerçekleşen dipten sonra  grafiğin yönü yukarıya dönmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tepe seviyelerinin arasındaki hacim farkın artmasıdır. 2. Dip seviyenin birincisine göre daha alt seviyede olması yatırımcılar için soru işareti bırakmaktadır.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Borsada en iyi emir tipi hangisidir? Borsada Emir Çeşitleri[/box]

Elmas Formasyonu 2. Dipten sonraki 3.tepenin 2. Tepe seviyesine ulaşamadan geri dönmesi ile genişleme modelinin bittiği haber vermektedir. Ayrıca 3. Tepe hacminin 2. Tepe hacminden düşük olması da genişlemenin bittiğine işarettir. Dip noktasından sonra daralma olur ve hatta bazen 1 adet tepe ve dip noktası görülebilmektedir.

Genişleme modelinin bitmesinin ardından Elmas Formasyonunun daralma bölgesi başlar. Tepe fiyatlarında  alçalma diplerde ise yükselme olduğundan daralma meydana gelir. İşlem hacmi ise azalmaktadır.

Elmas Formasyonunun Sonu

Trenddeki kararsızlık elmas formasyonunun bir dönüş formasyonu olduğuna işaret etmektedir. Bunun için daralma gerçekleştiğinde iyi analiz etmek gerekir. Çünkü kırılma trend yönünde gerçekleşebilir. Bunun için alınacak pozisyona kırılmanın ardından karar verilmelidir. Bunun nedeni ise kırılmanın arkasından gelecek hacim miktarındaki yükseliştir.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Başabaş noktası nedir, nasıl yorumlanır? Başabaş noktası nasıl hesaplanır örnek anlatım[/box]

Elmas Formasyonunda Fiyat

Elmas Formasyonu sonundaki  kırılma yaşanmadan fiyatlardaki  düşüş veya artış  hesaplamak için Formasyon içerisinde gerçekleşen en tepedeki seviye ile en dip seviyesinin farkı fiyatlarda değişiklikleri önceden tahmin etme imkanını vermektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.