Borsada en iyi emir tipi hangisidir?

Borsada en iyi emir tipi hangisidir?

0 39

Borsada en iyi emir tipi hangisidir? Yatırımcı ve yatırımcı olmak isteyenler için borsa terimlerini açıklamaya devam ediyoruz. Şimdi de sırada borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusu var. Öncelikle Hangi emrin ne olduğunu kısaca açıklayalım. Yazımızın sonunda ise cevabımızı bulacaksınız.

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

Borsada Emir Çeşitleri

  • Limit
  • Piyasa emirleri
  • Piyasadan Limite
  • Dengeleyici

Bu emirlerden en uygun olan emir çeşidinin ne olduğunu öğrenmek için iyi bir araştırma yapmak elzemdir. Yani tek bir kaynaktan elde edilen bilgi her zaman yeterli olmayabilir.

Borsada Limit Emir Nedir?

Hisse senedi alım satım yapmak için miktarı ve fiyatı oluşturulması şeklindeki borsa emir türüne denir. Örneğin bir X şirketinin hisse senedi için 100 tl den 20 adet al emrini vermek. Bu emrin özelliği hissenin sadece belirtilen fiyat ve miktar kadar alınabilmesidir.

Borsada Piyasa Emri Nedir?

Yatırımcının emir bölümüne fiyat yazmadığı sadece adeti belirttiği emir tipi Borsada Piyasa Emridir. Borsa sistemi de bu durumda emri en çok avantaj sağlayacak şekilde gerçekleştirir. Girilmiş olan piyasa emri  yazılan miktardaki hissenin en iyi fiyattan alınması veya satılması şeklindedir.

Borsada Piyasa Emri Yatırımcıya en faydalı fiyattan olacak şekilde  gerçekleşeceği için en uygun alıcılar ve satıcılar bulunur ve emir gerçekleştirilir.

Kalanı iptal et türünde girilebilen Borsada Piyasa Emrinde eğer girilen emir miktarında karşı tarafta alıcı ve satıcı kalmamışsa kalan miktar iptal edilmektedir.

Borsada en iyi emir tipi hangisidir
Borsada en iyi emir tipi hangisidir

Borsada Piyasadan Limite Emir Nedir?

Piyasa emri ile hemen hemen aynı olan Borsada Piyasadan Limite Emirde fark emir gerçekleşmediğinde pasif olarak gözükmesidir.

Borsada Dengeleyici Emir Nedir?

Dengeleyici fiyatlı emir nedir? Dengeleyici emirler tipinde belirlenen eşleşme fiyatıyla karşılanmadan kalan emirler ile işlem yapılmaktadır. Eşleşme aralıklarında gerçekleşmeyen emirler iptal edilirler.

Borsada en iyi emir tipi hangisidir?

Borsada hangi emir daha iyi? sorusuna bakacak olursak  en fazla kullanılan emir tipi olan Limit Emir en iyi emir tipi olarak göze çarpmaktadır. Bunun sebebi limit emir tipinde miktar ve fiyatın alıcı yada satıcı tarafından girilmesidir. Yatırımcı istediği fiyat aralığında manuel olarak giriş yapabilmektedir.

Varant hisse senedi ne demek, nasıl işlem yapılır?

Borsada en iyi emir tipi yapılan işleme göre de değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıda anlatılanlardan hangisi daha fazla işe yaradığını deneyimlemek gerekiyor.

Yatırımcılar fiyatı ve adet bilgilerine kendileri girmek istediklerinden Limit emir kullanırlar. Diğerlerinde  sistem otomatik olarak hareket eder.

Lütfen görüş ve yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Bol kazançlar dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.