En Yakın Finansçınız

Borsada f/k nedir kaç olmalı?

0 306

F/K nedir ? Fiyat kazanç oranı borsa yatırımcıları için önemli bir terimdir. F/K oranı yatırım yapmadan önce hisse senetlerinin nasıl seçileceğine yardımcı olan bir kriterdir. F/K oranı hakkındaki tüm detaylara yazımızı sonuna kadar okuyarak verilen örnekler ile hakim olabilirsiniz.

Borsada f/k nedir ?

Fiyat kazanç oranı yatırım yapılacak hissenin mevcut fiyat ile 1 yıllık hisse başı karına olan oranına denir.

Bir işletmenin mali performansı değerlendirilirken de baz alınan orandır. İngilizcesi P/E (price/earning ratio). Yatırımcılar f/k oranını hesaplayıp piyasadaki diğerleri ile karşılaştırarak yatırıma uygun olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilmektedirler. 

Fiyat kazanç oranı nasıl hesaplanır ?

Fiyat kazanç oranı, bir şirketin hisse senedi cari fiyatının, hisse başı kara  bölünmesiyle veya da güncel piyasa değerinin, net kara bölünmesi sonucu elde edilen orandır.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]F/K= Hisse Fiyatı / Hisse (pay) başına kar F/K= Piyasa Değeri/ Net Kar[/box]

Örnek vermek gerekirse; A şirketinin hissesinden 100 lot alım yaptık diyelim. Hissenin piyasadaki fiyatı 40 tl ve senelik hisse başı karı da 5 tl  olsun. Buradaki f/k oranı 8’dir. Hisse başı karına bakıldığında  (hisse kar aynı kalma şartı ile) 8 yılda para 2’ye katlanabilecektir.

Geçmiş dönem f/k oranlarına bakılarak yeni dönemdeki beklentinin ne olabileceği hakkında fikir verebilir. Örnekten devam edecek olursak 8 f/k oranı varsa yeni dönemdeki oranın aynı seviyede olması normal karşılanmaktadır. Hisselerde iskonto oluşabilmesi f/k oranının 8 in altında yer alması ile gerçekleşecektir.

Buradan da anlaşılacağı üzere F/K oranının düşük olması amaçlanmaktadır. Şirketin sektörü ve rakiplerinin F/K oranına dikkat ederek karşılaştırma yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir  Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? (Etkili Yöntem)

F/K oranı ayrıca şirketin büyüme hızı hakkında da bilgi sahibi olmamızı da sağlamaktadır. Örneğin bir işletmenin büyüme oranı yıllık %30 f/k oranı da %7 olsun. Şirketin yükselmesine işarettir. Buradaki en önemli nokta  F/K  bugünkü fiyatın , hissenin asıl değerinin altında mı üstünde mi olduğunu göstermektedir.

Hisse senedi alırken dikkat edilecek önemli noktalar

Fiyat kazanç oranının asıl değerini yatırımcıların tercihleri belirlemektedir diyebiliriz. Büyük fon sahipleri karşılama oranları da burada oldukça etkilidir. Genelde f/k oranı düşük olan şirketlere bakıldığında ağır büyüme gösterdiğini anlayabiliriz. F/K oranları genellikle sektör ortalamalarında yer almaktadır. Ancak bir şirketin büyümesi hızlı ise f/k oranları da hızlı gelişim gösterebilir. Zaman içerisinde belli bir seviyede olacaktır.

Borsada fk nedir kaç olmalı
Borsada fk nedir kaç olmalı icgn.org

Bugün hisseye yapılan bir yatırım geçmişte yapılan ile denk olup olmadığını karşılaştırmak gerekir .Bu oldukça önemli bir detaydır. Bu yüzden yatırım yapmadan ödenen paranın geçmişteki karşılığı kontrol edilmelidir.

Borsada FK oranı yüksek olması ne demek?

Borsada F/k oranı yüksek olan şirketlerden uzak durmak mantıklı bir pozisyon olacaktır. Bunun sebebi şirket gelişiminin boyutlarının kestirememe durumudur. Şirketlerin ortalama F/K oranları 15 lerde ise artık borsada düzelmeler meydana gelir diyebiliriz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.