En Yakın Finansçınız

Borsa’da görünüm ve öne çıkan hisseler 2022

0 43

Bu makalemizde sizlere Borsada görünüm ve öne çıkan hisseler ile alakalı ayrıntılı Ekonomi tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Gedik Yatırım:  BIST-100 Güne Başlangıç  gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Gedik Yatırım:  BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen haftalarda gündeme gelen risk başlıklarına bağlı olarak global pay piyasalarında alım iştahının zayıfladığı ve dalgalı bir seyrin tesirli olduğu takip edilirken, bu hafta ise pay piyasalarında alım iştahının güç kazandığı görülüyor. Yurt dışındaki olumlu havadan aldığı dayanakla BIST-100 Endeksi dün günü %2,78 oranında güçlü bir yükselişle 1.981,04 puandan tamamladı. ABD borsaları günü güçlü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,61– 13,63 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,58’li düzeylerden süreç görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Pay senedi piyasalarındaki optimistlik global ölçüde devam ediyor. Endekste de bu optimistlik dün bir kere daha rekor getirirken süreç hacmi de bu yükselişi destekledi. Dün en yüksek 1.984’ü gören endekste bugün ruhsal değere de sahip olan 2.000 üzerindeki sayılar test edilmek istenecektir. Bu bölgede bir mühlet dalgalanmalarda artış görülebilir. 2.000 üzerindeki kapanışlar alım iştahının artmasına neden olacaktır. Bu durumda 2.125’e kadar olacak yeni bir yükseliş görülebilir. Mevcut momentuma bağlı olarak oluşan trend ya da değerli bir dayanak kırılımı oluşmadığı sürece üst istikametli durumlar cazibesini koruyacaktır. Aşağıda ise birinci olarak 1.950’yi dayanak düzeyi olarak izleyeceğiz. Buranın altında dün oluşan boşluğun dolacağı 1.928 güçlü takviye düzeyi olacaktır.

Küresel Menkul Kıymetler:  Öne çıkan paylar

İlginizi çekebilir  Başkan Açıkladı. Kredi Taksitleri Ertelendi Faizler Silindi

(=/+) MAVI 3Ç21 sonuçları… Mavi, 3Ç21’de gelirlerini yıllık %64 arttırarak 1.355 milyon TL’ye yükseltirken brüt kar sayısını da yıllık %66 arttırarak 692 milyon TL’ye çıkarmayı başarmıştır. Şirket’in 3Ç21 FAVÖK sayısı yıllık %72 yükseliş ile 337 milyon TL’ye ulaşmıştır. Başarılı maliyet uygulaması ve yüksek operasyonel kar sayesinde marjlarda güzelleşme olduğu gözlemlenmiştir. Şirket, 3Ç21’de net karını yıllık bazda %96 arttırarak 153 milyon TL çıkarmayı başarmıştır. Mavi’nin 3Ç21 yılı tıpkı mağazalar satış, sepet ve trafik büyümesi sırasıyla yıllık %75, %22 ve %44 olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in açıkladığı faaliyet karlılığı piyasa beklentisinin hafif üzerinde gelirken, net kar ise %20 üzerinde gerçekleşti. Sonuçların pay performansı üzerinde hudutlu olumlu bir tesir yapacağı fikrindeyiz.

  • (=/+) SAHOL pay geri alımı… Sabancı Holding İdare Kurulu’nun 09.11.2021 tarihli hisse geri alım kararına istinaden 07.12.2021 tarihinde Borsa İstanbul’da hisse başına 13,96 TL fiyattan toplam 100.000 TL nominal kıymetli SAHOL hisseleri geri aldığını duyurdu. Geri alınan hisselerin toplam nominal pahası 4.000.000 TL, sermayeye oranı %0,1960 seviyesine ulaştı. Geri alınabilecek azamî hisse ölçüsü 102.000.000 TL nominal bedele sahip 10.200.000.000 adet (sermayenin yaklaşık %5’i) olarak açıklanmıştı. Geri alım sürecini, pay fiyatının desteklenmesi manasında kısmi olumlu olarak kıymetlendiriyoruz.
  • (=/+) BIMAS pay geri alımı… Bim İdare Kurulu’nun 06.12.2021 tarihli hisse geri alım kararına istinaden 07.12.2021 tarihinde Borsa İstanbul’da hisse başına 77,49 TL fiyattan toplam 55.000 TL nominal bedelli BIMAS hisseleri geri aldığını duyurdu. Geri alınabilecek azamî hisse ölçüsü 450.000.000 TL nominal bedele sahip 5.000.000 adet olarak açıklanmıştı. Geri alım sürecini, pay fiyatının desteklenmesi manasında kısmi olumlu olarak kıymetlendiriyoruz.
  • (=/+) CCOLA 750 milyon dolar kıymetinde tahvil ihracı için SPK’ya başvurdu… Coca-Cola İçecek A.Ş. İdare Konseyi, tahvil ihracı gerçekleştirmesi için şirket idaresini yetkilendirdiğini duyurdu. Bu doğrultuda Şirket, 750 milyon dolar fiyatında tahvili en az 5 yıllık bir vade ile ihraç edecek. Şirket’in operasyonları tahvil ihracından olumlu istikamette etkileneceği için açıklamayı pay performansı için hudutlu olumlu olarak değerlendirmekteyiz.
  • (=) ASELS yabancı yatırımcılara satış savlarını yalanladı… Anadolu Ajansı haberine nazaran, Aselsan tarafından yapılan açıklamada “şirketin yurt dışı yatırımcılara satılacağı” tarafındaki savların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Son periyotta BAE ve Katar ile yapılan görüşmelerin tesiriyle makul şirketlerde hisse satışının olabileceğine dair argümanlar öne çıkmıştı. Şirket’ten gelen yalanlama sonrasında beklentilerin zayıflayabileceğini, buna rağmen kısa vadede yüksek volatilitenin sürebileceğini iddia ediyoruz.
  • (+) KFEIN yurt dışında iştirak için görüşmelere başladı… Kırgızistan Bişkek merkezli, telekomünikasyon bölümünde yazılım eser ve hizmet sağlayıcısı olan “MEIR International KG” ye yatırım yapılarak şirket ortağı olunmasına ait görüşmelere başlandığını duyurdu. Yurt dışında şirket satın alımı ve iştirak projelerinin, pay fiyatına ileride yaratacağı katkı düşünüldüğünde olumlu olarak kıymetlendiriyoruz.
  • (=/+) TAVHL’nin Türkiye’deki havalimanlarındaki yolcu sayısı 11 ayda yıllık %80 arttı… DHMİ bilgilerine nazaran TAV Havalimanları’nın yurtiçinde işlettiği havalimanlarındaki toplam yolcu sayısı Ocak-Kasım periyodunda yıllık %80 oranında artış gösterdi. Toplam yolcu sayısında ölçü bazında en büyük artış görülen havalimanı yıllık 11,9 milyon yeni yolcuyla Antalya Havalimanı olurken, oransal bazda en büyük artış yaşayan havalimanı %131 ile Gazipaşa Alanya Havalimanı oldu. Şirket’in işlettiği tüm havalimanlarındaki yolcu sayısı ise birebir periyotta yıllık bazda %87 arttı. Bu devirde tüm havalimanlarında 2019’un %57’si seviyesine ulaşıldı.
İlginizi çekebilir  Dünyanın en hızlı arabası ortaya çıktı. Sadece 60 adet üretilecek, Bugatti Chiron Super Sport hakkında bilmeniz gerekenler

Türkiye ile karantinasız seyahat imkanı bulunan ülkelere İngiltere’nin de eklenmesiyle dış çizgideki toparlanma Ekim ayından itibaren hızlandı. Hatırlanabileceği üzere TAV CEO’su Sani Şener dün yaptığı açıklamalarda toplam yolcu sayısında bu yıl 2019’un %55’ini yakalayabileceklerini, 2022 yılında %85’ine, 2023’te %100’üne ulaşılmasının hedeflendiğini belirtmişti. Önümüzdeki periyotta global olarak aşılamanın artmasına bağlı olarak trafik bilgilerinde kademeli güzelleşmenin devamını bekliyoruz. Açıklanan dataları TAVHL için sonlu olumlu olarak kıymetlendiriyoruz.

  • ISDMR temettü ödemesi… ISDMR bugün pay başı brüt 1,50 TL’lik temettü ödemesi yapacak olup açılış için referans fiyat 23,02 TL olacaktır.

Gedik Yatırım’dan, ‘Polisan Holding’ Konferans Toplantısı Notları

Gedik Yatırım’dan Aralık piyasa stratejisi

Türkiye için korkutan dolar tahmini!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.