En Yakın Finansçınız

Borsada hacim ne demek?

0 8

Borsada hacim ne demek? Borsada işlem hacmi gerçekleştirilen bütün alım ve satımların toplam değerini gösteren terime denir. Borsada hacim, İşlemlerdeki bütün menkul kıymetlerin sayısı ile işlem gördüğü fiyatların çarpımlarının toplamıdır.

Borsadaki işlem miktarı, belli bir süreçteki işlemlerin toplam miktarıdır. İşlem fiyatı ise bir değerin alış satışlardaki emir fiyatını gösterir. Emrin gerçekleşmesi tersi bir işlem ile eşleşmesi halinde mümkündür. Bir anlamda alımların toplamı ile satışların toplamı eşit olmak zorundadır.

Borsada hacim ne demek
Borsada hacim ne demek

Hisse senedi işlem hacmi nedir?

Örneğin bir hisse senedinin işlem hacmi artıyorsa bu o hisse senedinin ne kadar çok el değiştirdiğini ifade eder. Bunun bir çok farklı nedeni olabileceği gibi en önemlisi olumsuz beklentilerdir. İşlem hacimlerinin yüksek olduğu hisse senetlerine likit adı verilir.

Diğer menkul kıymetlere göre alım satımının kolay olduğu likitlerin işlemleri manipülasyonlara açık olduğundan yatırımcıların daha dikkatli davranması gerekmektedir.

İşlem Hacmi Nasıl Yorumlanır?

Borsada işlem hacmi yorumlamak için öncelikle bilinmesi gereken fiyatların arttıkça işlem hacminin de belli oranda artacağıdır. İşlem hacminin de trendi desteklenmesi gerekir. Trend olan işlemler asla bağımsız değildir.

Trend öncesinde hacmin artıyor olması veya tepe noktasındaki rekor düşüşler devamının olacağına işarettir. Hacim hareketlerini iyi analiz ederek pozisyon almak elzemdir.

2021 Yılında Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

Hisse senedi işlem hacmi nedir?

Borsadaki işlem hacminin hisse senetlerinin sayısı ile fiyatlarının çarpımlarının toplamı olduğunu anlatmıştık. İşlem hacmi yüksek olduğu durumlar hem olumlu hem de olumsuz etkilere sebebiyet verebilir. Borsadaki işlem hacmi artması yatırımcılara güven vererek bu değerlerden işlem yapmayı düşündürebilmektedir.

Hisse senedi işlem hacminin artması, yalnızca o hissenin satın alındığını göstermemektedir. Alım ile satış işlemleri de hacmin yükselmesine neden olur. Hacmin artması o menkul kıymette işlem sıklığının yüksek olduğuna işarettir.

Hisse senedi işlem hacmi düşerse ne olur?

Menkul kıymetin işlem hacmi azaldığında yükselmenin tersi olarak çok az el değiştirdiğini ifade etmektedir. Bunu gören yatırımcılar bu menkul kıymetlerden işlem yapmaya temkinli davranabilmektedirler.

Borsada fiili dolaşım ne demek?

Sermaye Piyasası Kurulunun Borsa İstanbul’da piyasalarındaki işlem paylarının halka açık olup olmadığını göstermesidir. Merkezi Kayıt Kuruluşu nun ( MKK) hesaplamasından sonra ilan edilmektedir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.