En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Borsada Hedef Fiyat Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0 1

Borsada belirleme edilen amaç fiyatlar amacıyla bir kısaca kolay bir numune verilerek bireylerin daha iyi anlaması sağlanmaktadır. Bu çerçevede bir şirketin yaptığı bir yatırım ele alınabilmektedir. Bu yatırımda oluşturulan satın alınan mal neticesi ya da elde edilen kar neticesinde bireyin elde ettiği fiyatın 10.000 TL olması gerektiği herkes doğrulusunda doğrulanmaktadır. Ancak hisse fiyatlarının daha düşük ya da daha yüksek bir fiyattan prosedür görülebilmesi de olasıdür. Bu hal neticesinda şirkette bir grup analiz ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu oluşturulan değerlendirmelerin neticesinde belirleme edilen 10.000 TL’nin hisse yıldinde amaç fiyat bulunduğu belirleme edilmektedir. Bazı vakitlerde hisse yıldi fiyatlarının belirleme edilen fiyatın üstünde ya da altında bir değer aldığı da görülmektedir. Borsada amaç fiyat analizinin tamamlanma prosedürlerinin paylaşımı yapan şahıs ve bir kurum doğrulusunda da yapılması olasıdür.
borsada amaç fiyat nedir

Kurumların ya da paylaşımı yapan bireylerin değişik amaç değerlerini oluşturabilecekleri bilinir. Bu numune olarak ele alınması halunda ise buradaki kurumun amaç fiyat analizini 10.000 TL şeklinde belirleme ettiği görülmektedir. Ancak diğer bir kurumun bu şirkette yer alan amaç fiyat analizini 11.000 şeklinde yapabileceği bilinmektedir. Kısaca her kurumun şirketteki amaç fiyatı değişik bir şekilde saptama hakkının bulunduğu söylenebilir.

Hedef Fiyat Hakkında

Borsada amaç fiyat ifadesi belirlenme adımının mühim bulunduğu ve fiyatların değişik şekilde olabileceği bilinir. Bu fiyatların saptama aşmasının ise birtakım kurum ya da paylaşımı yapan şahıslar doğrulusunda da belirlenmektedir. Bu belirleme edilen kurumların değişik bulunduğundan ötürü da şirketin amaç fiyatının değişik şekillerde olması olası kılınır. Hem de borsada belirleme edilen hisse yıldinin amaç fiyata yükselme ya da düşme gibi bir hal söz hususu değildir.

Bu sözü edilen amaç fiyatların belirleme edilmesinin ön görüe dayalı analiz yolu ile bulunduğu bilinir. Tahmine dayalı ifadesinin hisse yıldinde ya da hisse yıldi bilançosunda ya da grafiğindeki araştırmalar ile amaç fiyatın net olmayan haller ile belirleme edilmesini ifade etmektedir. Bu halun net olmamasından ötürü ise ön görü dayalı ifadesinin kullanılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

Borsada amaç fiyat belirlenmesi adımında birtakım hallere ilgi edildiği bilinmektedir. Bu haller ise şirket ve amaç fiyatı belirleyen kurumlar amacıyla oluşturulmuştur. Oluşturulan hallersa şirketin belirleme edilen halunun göz önüne alınması gerekmektedir. Bu prosedürün sonrasında ise sektöre göre amaç fiyat saptama prosedürü yapılmaktadır.

Sektörel Hedef Fiyat
Borsada amaç fiyat kavramı belirlenme adımı amacıyla birtakım kurumlar ve haller çalışmalar yapmaktadır. Yapılan çalışmalarda inşaat sektörü gibi pek çok değişik sektörlerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu sektör amacıyla bir amaç fiyat örneği yer almaktadır. Bu numunete ise bu sektörün ortalama fiyat kazancının seviyesine 6 denildiğini düşündüğümüzü varsayma halunda ve bu şirketin her yıl derli toplu kar elde ettiğini düşünme adımında şirketin fiyat kazancının 4 bulunduğu söylenebilmektedir. Bu söylenen prosedürde şirketin ortalama 6 Fk oranında prosedür görmesi tarafında görüşler bulunmaktadır. Şirketlerde amaç fiyatın fk oranında belirlendiği görülen haller arasında yer almaktadır. Fk gibi değişik kalemlerin incelenmesi halunda ve beklentiler dahilinde amaç saptama prosedürü yapıldığı bilinmektedir.

Hedef fiyat saptama adımında şirketin geleceğe yönelik bir öyküsü olup olmadığını da değerlendirmelidir. Borsadaki amaç fiyat da vakit aralığına göre değiştirilebilir. Mesela 6 aylık amaç fiyat, 1 haftalık amaç fiyat, 1 yıllik amaç fiyat ya da uzun vadeli amaç fiyat olarak belirlenebilir. Hedef fiyat, analiz çeşidine bağlı olarak değişir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.