En Yakın Finansçınız

Borsada Teknik analiz doji nedir? (Ücretsiz Pdf)

0 179

Doji Nedir? Finansal işlemlerde bir varlık fiyatının açılış ve kapanış esnasında eşit olduğu durumu ifade eden Teknik analiz modellerinden biridir. Doji mum formasyonu uzunluk olarak küçük bir ticaret aralığını ifade etmektedir. Yazımızın sonunda konunun pdf dosyası şeklindeki anlatımını da indirebilirsiniz.

Borsada Teknik analiz doji nedir?

Doji, mum grafik formasyonları arasında en çok bilinen ve çalışma ihtimali en yüksek olan analiz terimidir. forex mum formasyonlarının daha anlaşılır olması için resimli anlatım üzerinden devam edelim.

DOJİ nasıl oluşur
DOJİ nasıl oluşur

 

 DOJİ nasıl oluşur?

Resimde solda günlük doji mumu, sağda ise o günlük mumun saatlik versiyonu görülmektedir. Seansı boyunca fiyat hem aşağı hem de yukarı doğru hareket etmektedir.

Hisse fiyatı 3.22 den açılmış ve 2.98 e indiğinde alım sağlanmış. Tepede ise 3.48 olmuş ve satış gerçekleşmiş trendin sonunda fiyat ise 3.22 olmuş. Yukarıda da açıkladığımız gibi açılış ve kapanış fiyatları aynı olduğu durum meydana gelmektedir.

Kripto Stake etmek ne demek?

Yatırımcılar Doji yi tepede gördüğünde ters yöne pozisyon açmayı ister çünkü bunu dönüş sinyali olarak düşünmektedir. Esas olarak Doji mumu değildir. Önemli olan teyit mumunu görmektir. Teyit mumu ise biraz daha maliyetli olsa da riski azaltan herhangi bir formasyonun ardından oluşan bir sinyal mumudur.

Ayrıca unutulmaması gereken bir başka detay ise doji formasyonunda açılış kapanış fiyatı eşit olmayabilir. Arada ufak farklar söz konusudur.

Dojilerin 4 çeşidi vardır. Bunlar üst veya alt gölge boylarına göre ayrılmaktadırlar.

Gövde DOJİ fazla önemli değildir. Bunun sebebi  açılış ve kapanış fiyatları birbirine yakın olduğundan gövde yoktur.

Dragonfly Doji Nedir? 

Dragonfly Doji Alt gölgesi uzun olan, yukarıda çok az gölge bırakmış olan DOJİ dir. Bir mumun alt gölgesinin uzun olması aşağıdaki alıcı sayısının fazlalığına bağlıdır. Fiyat o seviyeye gelince alım işlemleri başlar ve böylece hisse yukarı dönerek gölge bırakır.

İlginizi çekebilir  Kredi kartında 057 hata kodu nedir, nasıl çözülür?
dragonfly doji nedir
dragonfly doji nedir

 

Dragon Fly DOJİ kararsız bir mumdur ayılar fiyatı aşağı çekmeye çalışır fakat gün sona erdiğinde boğalar kazanır ve fiyatı başladığı yere çıkmaya başlar. 

İşlem kimliği TXID nedir? Txid kodu nasıl alınır?

Gravestone Doji Nedir? 

Gravestone Doji ise Dragonfly Doji’nin tam tersi durumdur .Yukarıda anlatılan durumların tam tersi gerçekleşmektedir. Gravestone Doji alıcılarla birlikte fiyat bir seviyeye kadar çıkmakta daha sonrasında ayılar  devreye girerek satış başlatılıyor. Fiyat da aşağı yönde ivme kazanıyor.

Yine hatırlatmakta fayda var DOJİ’ler tam olarak dönüş sinyali değildir çünkü kararın verilmediğine işaret eder. O yüzden normal doji, dragonfly doji veya gravestone doji görüldüğünde pozisyon almanın yanlış olma ihtimali yüksektir. Teyit mumu gerekmektedir.

4. Doji ise Long-Legged. Diğer bir adla uzun bacak. Normal Doji ile neredeyse aynıdır tek farkı alt ve üst gölgelerin daha uzun olmasıdır.

Doji formasyonu ne demek?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.