En Yakın Finansçınız

BTC Dominance artması ne demek?

0 8

Bitcoin’in toplam diğer kripto paralarının piyasa değerine oranı Bitcoin hakimiyeti olarak, yani Bitcoin dominance etkisi olarak nitelendirilmektedir.

Bitcoin, piyasadaki ilk ve en güvenilir kripto para olması bakımından piyasa hakimiyetini elinde bulundursa da bu her geçen gün farkın azalmasıyla değişime uğruyor. Yine de öncelikli değer olarak bilinen ve piyasanın tamamının gidişatı konuşulurken öncelikli olarak kendinden söz ettiren tek coin olma özelliğini sürdürüyor.

Piyasa hakimiyetini sağlayan en büyük faktörlerden biri de öncelikli olarak sisteme giriş yapılabilmesi için Bitcoin satın alınması olarak değerlendirilebilir. Ayı piyasasının da baş gösterdiği trendlerde tek kaçış noktası olarak büyük yatırımcıların toplanma ve giriş çıkışlarına öncelik verdiği coin olduğunu söyleyebiliriz.

NiceHash Nedir? NiceHash nasıl kullanılır?

2015 yılına kadar piyasanın %90’nının üzerinde değere sahip olan Bitcoin, 2018 yılından sonra Ethereum’un da popülerliği üstlenmesiyle birlikte altcoinlere yönelim sebebiyle dominance oranı %50 ‘yi geçmekte neredeyse zorlanmaktadır.

Bitcoin Dominance Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyetini ölçmek için kripto para birimleri üzerindeki hakimiyeti şu şekilde hesaplanır:

Bitcoin piyasa değerinin, Toplam kripto para piyasa değerine bölünmesiyle bulunur.

BTC Dominance artması ne demek?

Herkesin bildiği gibi Bitcoin haricindeki diğer kripto paralar altcoin olarak ifade edilir. Bitcoin üzerindeki piyasa hakimiyetinin değişimi, yani bir diğer değişle hakimiyetinin azalması, altcoinlerin değerlerindeki artışın gerçekleştiğini gösterir.

Piyasa yatırımcıları, özellikle büyük yatırımcılar, bitcoin fiyatlarındaki sabit hareketlilik durumlarında altcoinlere doğru yönelime girişirler. Bitcoin’deki kazancın bu dönemlerde azalması yatırımcıları kripto para piyasasının dışına çıkmaktansa altcoinlerde değerlendirme ve buralara yatırım yapmaya yönlendirir.

İlginizi çekebilir  Elon Musk, Dogecoin'i Ayamı Çıkaracak?

Bitcoin’e %51 Saldırısı mı olacak? % 51 attack nedir?

Bu işlemler gerçekleştiği durumda da Bitcoin hakimiyeti altcoinlere doğru akar ve dominance’ı azalır.

Bitcoin Neden Bu Kadar Önemli?

Altcoinlerin değer artışlarında Bitcoin’in piyasa hakimiyeti zayıflar. Bu da yatırımcıların Bitcoin dışında işlem hacmi yaratmasına sebep olur.

Bitcoin hacminin azaldığı trendlerde altcoin alternatiflerinin de değerlendirilmesi normal karşılanır. Genel olarak altcoin dönemi olarak da adlandırıldığı olur.

Bitcoin dominance’ı genelde piyasa yatırımcılarına da yön gösterici faktörlerden biridir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husustur ki, sadece bu veriyle yatırım yapmak hiç de doğru değildir.

Kafaları karıştıran bir husus da, çok ciddi bir oranda kayıp Bitcoin anahtarının olduğu ve bu anahtarın dominance hesaplamasına dahil olmadığı da savunuluyor.

Burada yatırımcıların dikkat etmesi gereken şey, yatırımlarını gerçekleştirirken altcoin piyasasına mı ya da ne kadar oranda altcoin piyasasına yatırım yapacağı fikrini verebilir.

Btc Dominance kaç olmalı?

Bitcoinin toplam kripto para piyasındaki oranını gösteren bu değer yaygın olarak Bitcoin Hakimiyet İndikatörü olarak kullanılmakta ve değeri alım veya satım için önemli bir göstergedir.

Toplam Kripto Piyasa Değeri $1.892.128.025.700
24 Saatlik Piyasa Hacmi $128.570.938.542
BTC Pazar Hakimiyeti % 42.33

Kripto korku endeksi kaç?

BTC Dominance ve BTC düşerse ne olur?

 BTC Dominance yükselme eğimi gösterirken Bitcoinin düşmesi altcoinlerde de aşağı doğru hızlı bir yöneliş gözlenir. Çünkü piyasa hakimiyeti Bitcoin in elindedir ve altcoinlerin buna direç göstermeleri neredeyse imkansızdır.  
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.