En Yakın Finansçınız

Çapraz kur nedir? Çapraz kurdan nasıl para kazanılır?

0 93

Çapraz kurdan nasıl para kazanılır? sorusunu cevaplamadan Çapraz Kur Nedir örnekler ile açıklayıp yazımızın devamında ise Çapraz kur hesaplaması nasıl yapılır? ve Dolar üzerinden nasıl para kazanılır? konularına değineceğiz.

Çapraz kur ne ise yarar?

Çapraz kur kısaca iki farklı para biriminin birbirlerine olan oranın onların dışında farklı bir para birimi cinsinden ifade edilmesidir. Böylece çapraz kur hesaplamaları kullanılarak kurlar hızlı şekilde çevrilmektedir.

Piyasalardaki her döviz kuru, çapraz kur olarak yazılabilmektedir. En fazla kullanılan para birimleri çapraz kur hesaplamalarında kullanılmaktadır. Bu para birimleri Dünya ticaretindeki rezerv para olan dolar, euro, japon yeni’dir.

Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz kur nasıl hesaplanır diye bakacak olursak kolay olması açısından bir örnekle açıklayalım. Çapraz kur hesabı için yukarda belirttiğimiz üzere  üç farklı para birimi kullanılmaktadır. Bunların birbirine olan oranlarını da bilmemiz gerekmektedir. Euro/TL, Dolar/TL ve Euro/Dolar paritelerinden yararlanmamız gerekir.

  • 1 Dolar= 0,87 Euro olsun
  • 1 Dolar= 5,43 TL olarak ele alalım.

Euro / TL çapraz kuru hesaplanırken yapılacak olan işlemler sırasıyla

1 DOLAR  0.8 Euro ise  1/ 0.8= 1.25  1 Euro = 1.25 dolardır.

1 dolar da 8 tl  olduğundan  1.25 x 8= 10 TL yapmaktadır.

Burada Euro/Dolar paritesinin 1.25  TL Dolar/Euro paritesinin ise 0,80 TL dir. Paritenin tanımı ve ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için Parite Nedir ? Parite nasıl hesaplanır ? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Euro/dolar paritesi para kazanma
Euro/dolar paritesi para kazanma

Çapraz kur riski nedir?

Çapraz kur riski bir yatırımcının mevcut olan dövizlerin çapraz kurlarında (parite) oluşan değişimlerden meydana gelebilecek zarar ihtimalidir.

Çapraz kurdan nasıl para kazanılır?

Çapraz kurdan nasıl para kazanılacağını yine bir örnek ile açıklayarak basit hale getirelim. Ülkemizde en çok  kullanılan euro/dolar paritesi üzerinden Türk Lirası kazanç elde edilmektedir.

İlginizi çekebilir  Carry trade yapmak nedir?

Yine 1 dolar 8 tl olsun ve elimizde de 10.000 dolar olduğunu var sayalım. Euro/dolar paritesi de 1.25 olsun. Tl olarak mevcut paramız 80 bin tl ve biz de doların artmayacağını öngörerek Euro/dolar paritesi üzerinden ( artacağını düşünerek ) kazanç sağlamak istiyoruz.

Öncelikle Dolar dövizimizi Euro ya çevirip ( bu da 10.000/ 1.25= 8.000 Euro ) artmasını bekleriz. Daha sonra  Euro/dolar paritesinin de 1.30 a çıktığını düşünürsek 8000x 1.3= 10.400 Dolar. Toplam 400 dolarlık bir karımız olacaktır. Burada atlanmaması gereken değer doların tl karşısında değişmeyeceği varsayımıdır.

Parite Nedir ? Parite nasıl hesaplanır ? Parite ile kur aynı mıdır ?

Çapraz kurdan para kazanma işlemleri için 2 yöntem vardır. Bunlar öncelikle bankalar ve serbest piyasalardır. Serbest piyasa olarak döviz bürolarında işlem yapılırken  bankalara oranla alım satım farkı ödemek gerektiğini unutmamak gerekir.

Bankalarda ise döviz hesabı açılarak çapraz kurdan para kazancı elde edilebilir. Türkiye’de mevzuata tabi olan forex firmaları üzerinden çapraz kur işlemleri de yapılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.