En Yakın Finansçınız

Çeyrek altın fiyatlarında hareketlilik, 9 Haziran çeyrek altın kaç TL?

0 0

Türkiye’nin en çok tercih edilen altını şüphesiz çeyrek altın olmuştur. Kolay alım satım yapılması, birikimleri yastık altında saklanması ve hediye olarak alınıp verilmesi çeyrek altına olan talebi artırmıştır. Bu kadar büyük ilgi çeyrek altın fiyatlarını merak edilir hale getirmiştir. Peki 9 haziran çeyrek altın kaç tl?

Bugün İstanbul Kapalıçarşı’da çeyrek altın 842 liradan nakde çevriliyor ve 862 liradan satılıyor. Sarı metaller içerisinde ev hanımlarının bir numaralı tercihi çeyrekten yana oldu. Cumhuriyet altının 1/4 fiyatına eşit olarak satılmaktadır. Eski çeyrek ve yeni çeyrek altın olarak piyasada işlem görüyor. Eski çeyrek altının fiyatı son satış fiyatından 5 TL daha düşük olarak hesaplanıyor. Bulunduğu yıldan daha eski yıllarda ait olanlara eski çeyrek, üretim yılı içerisinde satılanlara ise yeni çeyrek denilmektedir.

Türkiye’de çeyrek altın 1,75 gram ağırlığında üretilmektedir. Uluslararası piyasalarda ise çeyrek altın alış ve satışı yapılmaktadır. Hediye olarak takıldığında kulplu olarak üretilen çeşidi tercih edilmektedir. Kulplu çeyrek altın genellikle takı amaçlı satın alınırken kulpsuz çeyrek altın ise birikim amaçlı satın alınmaktadır.

Çeyrek Altın 10 günlük fiyat grafiği

Çeyrek altın son 10 günlük süre içerisinde 869 liraya kadar yükseldi. Vatandaşlar altın fiyatlarını yakından takip etmesinin bir diğer sebebi düğün sezonun başlaması denilebilir. Altın genellikle yaz aylarında yükselir.

İlginizi çekebilir  Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? (Etkili Yöntem)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.