En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Çin’den Bitcoin Yatırımcısını Yıkan Haber Geldi. Bir Anda Çakıldı

0 0

Bitcoin çıkış merkezi olarak gösterilen Çin’den yeni bir karar geldi ve bitcoin fiyatları çakıldı. Çin ekonomi yönetimine bağlı komite kripto para çağrısını yeniledi. Açıklamanın ardından düşüş devam ediyor.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Bitcoin işlemleri ve madenciliğine yönelik kısıtlama çağrısını daha sert bir ifadeyle yeniledi.

Komiteni açıklamasında Çin’in ekonomik tehlikeleri bertaraf etme konusunda karalı olduğunun altı çizildi. Haber ajanslarının son dakika olarak geçtiği açıklama, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin başkanlık ettiği toplantının ardından gelmesi dikkat çekti.

BİTCOİN 36 BİN DOLARA KADAR GERİLEDİ

Açıklama öncesinde toparlama gösteren Bitocin fiyatları, sonrasında 36 bin dolara kadar düşerek sert hareket gösterdi. En büyük kripto paranın değeri yüzde 6 düştü.

Çin finans kuruluşlarına kripto yasağı getirmişti

Daha önce Çin’den gelen finans kuruluşlarına kripto yasağı haberi de fiyatlar üzerinde baskı yapmış, fiyatlar 30 bin dolara kadar gerilemişti.

KRİPTO PARA ÖDEME İŞLEMLERİ YASAKLANDI

Anakara daha önce yaptığı açıklamada, kripto para ödeme işlemlerini yasaklamıştı. Finans ve ödeme hizmetleri veren kuruluşların kripto para ile işlem yapması sadece coinlerin bozdurulmasıyla yapılabilir kararı verilmişti.

Çin bankalar birliği ise yasak kararlarının ardından müşterilere kripto paralar ile ilgili herhangi bir ödeme hizmeti sunulmayacağını açıklamıştı.

Yasakların temelinde gösterilen sebep ise son dönemde aşırı artan volatilite ve sert hareketler yaşanmasının ekonomik yaşantıya zarar vermesi olarak gösterildi. Bildiride ayrıca kripto para işlemlerinin risklerine değinilerek sanal para birimlerinin ‘gerçek değer’le desteklenmediği, fiyatların kolayca manipüle edildiği ve işlem kontratlarının Çin yasalarınca koruma altına alınmadığı belirtilmişti.

Bitcoin ABD, Çin ve Türkiye dahil bir çok ülkede ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanmıştı.

Dogecoin Bitcoini Tahtından Etti. Kriptolara İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.