Çinli Üreticiden Fantasy One Ekran Kartları GDDR6X ve Çift GPU

Çinli Üreticiden Fantasy One Ekran Kartları GDDR6X ve Çift GPU

0 39

Bu makalemizde sizlere Fantasy One Ekran Kartları ile alakalı ayrıntılı Teknoloji tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Çinli Üreticiden Fantasy One Ekran Kartları GDDR6X ve Çift GPU gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Grafik ve bellek kartlari sunan Çinli Innosilicon, Fantasy One GPU Eser Basın Konferansıyla birlikte birinci harici ekran kartlarını görücüye çıkardı. Yeni Fantasy One GPU mimarisi, Çinli şirket tarafından sunulan harici GPU kartlarina birçok yenilik getiren Imagination Graphics IP’ye (özel olarak BXT) dayanıyor.

Çift GPU ve tek GPU kartlari de dahil olmak üzere dört eser ortaya çıktı. Type A, aslında çoklu çip tekniğine dayanan, tek bir Fantasy One GPU’ya sahip bir tüketici/iş istasyonu ekran kartı. Ne yazık ki Çin’deki bu duyuruya ait raporlarının hiçbiri Fantasy One’ın tam yapılandırmasıyla ilgili bilgiler vermedi.

Innoslicon tarafından sağlanan bilgilere nazaran bu GPU, 5 TFLOPS’a kadar tek duyarlıklı hesaplama gücü sunuyor. Ekran kartı, 128 bitlik bir arabirimde 16 GB’a kadar GDDR6(X) bellekle donatılacak. Şimdiye kadar GDDR6X teknolojisi NVIDIA Ampere GPU’lara özeldi. Fakat görünüşe nazaran Innosilicon, PAM4 sinyalleme konusunda çok fazla araştırma yaptı ve GDDR6X uygulamaları için 19 Gbps’ye kadar bellek bant genişliğinin kilidini açmayı başardı. Öte yandan kartın arka tarafında DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 ve VGA irtibat noktaları mevcut.

Aşağıdaki Type B modeli, Innolink olarak bilinen bir arabirimle bağlanan iki Fantasy One GPU’ya sahip bir çift GPU tahlili. Şirket, yeni ekran kartıyla birlikte 10 TFLOPS’a kadar bilgi süreç gücü vaat ediyor. Bu kart 32 GB’a kadar GDDR6(X) belleğe sahip olacak, lakin tekrar her GPU’dan gelen çift 128 bitlik arabirimlerle hudutlu. Tüm bu kartlar, tam X16 genişliğinde bir PCI-Express 4.0 arayüzüne sahip.

Type B’de aktifleştirilen birçok IP ortasında OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, Vulkan ve DirectX dahil olmak üzere grafik API’leri bulunuyor. Fakat şirket bilhassa Microsoft DirectX grafik API’sinin hangi sürümünün desteklendiğini onaylamadı.

GPU’lar Unigine Heaven OpenGL demosu ile kıyaslamalarla birlikte aktiflikte canlı olarak sergilendi. Innosilicon, gelecek yıl tanıtılacak olan Fantasy 2 ve 3 GPU aileleri üzerinde çalıştığının altını çiziyor. Ayrıyeten yaklaşan ekran kartları için 5nm üretim teknolojisinin kullanılması planlanmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.