En Yakın Finansçınız

Coin Burn nedir nasıl yapılır?

0 4

Coin Burn nedir nasıl yapılır? Kripto para sisteminde çokça duyulan ve uygulanan “Coin Yakma” ya da yaygın tabiriyle “Coin Burn”, ilgili kriptonun bir miktarının kalıcı olarak sistemden çıkarılması manasına gelir.

Birçok coin için sistem geliştiricileri tarafından belirlenen bir yöntemle, belirlenen miktarlar dahilinde coin yakma işlemi uygulanır, yani sistemdeki dolaşımdan kalıcı bir şekilde çıkartılır.

Bu aşamada hemen hemen herkesin, özellikle kripto sisteminde yeni olan kişilerin aklına, neden coin yakma işleminin uygulandığı sorusu gelecektir. Bu işlem bir çok sebeple uygulanmak isteniyor olabilir. Bunlardan birazdan en sıklıkla kullanılan deflasyon oluşturma amacıyla, yani kriptonun birim fiyatını arttırmak amaçlanmaktadır.

Coinlerde NFT ne demek?

Örnek vermek gerekirsek KP isminde bir coinimiz olsun. Bu coinin dolaşımdaki mecbut adedi 1.000.000 adet diyelim ve bunların da toplam değeri 1.000.000 dolar olduğunu düşünelim. Bu piyasadaki coin miktarımızın 250.000 adedini yakıp 750.000 adedinin piyasada kalmaya devam ettiğini varsayalım. Normalde 1 dolar olan KP coinimizin değeri artık 1,33 dolara ulaşmış olacaktır.

Coin yakmak ne işe yarar?

Neden coin yakılır? Piyasanın en tepesinde yer aldan Bitcoin, Ethereum gibi ana coinler üzerinde böyle bir işlemin yapılmadığını görüyoruz. Coin yakma işlemi daha çok yeni coinler üzerinde ve daha küçük çaplı tokenlar üzerinde piyasadaki adetlerinin kontrol etmek amaçlı kullanıldığını söyleyebiliriz. Bir diğer sebep de bu coinlere yatırımcı çekebilmek için onları teşvik etme maksadıyla kullanıldığı da bir gerçektir.

Coin yakma işlemi sadece kripto para piyasasına ait bir uygulamadır. Aksi halde normal para piyasalarında böyle bir yakma işlemi uygulandığı görülmemektedir. Bu aşamada merkez bankalarının paralarının değerlerini ve kur politikaları için daha farklı uygulamalar kullanmaktadırlar.

İlginizi çekebilir  Binance Battı mı? Paralar Çekilmiyor, Şirketten Açıklama Yapıldı

Burada coin yakma, halka açık borsalarda şirketlerin yatırımcılarındaki hisselerinin değer arttırımına gidilmesi için hisse geri alım işlemlerine benzediğini söyleyebiliriz. Temel amaç piyasada toplam arzı düşürmektir.

Coin yakma işleminin sadece fiyatı yukarı çekmek için kullanılmadığını da unutmayın.

Neden coin yakılır
Neden coin yakılır

Coin yakımı nasıl olur?

Bir coin oluşturulduğunda piyasada dolaşacak coin miktarı da belirlenir. Bu belirlenen ve piyasada dolanan coin miktarının kalıcı olarak yok edilmesi mümkün değildir. Bu işlem coinleri bir daha geri dönüşünün mümkün olmayacağı bir adrese gönderilerek yapılması mümkün olur.

Ayrıca burada güvenlik işlemi için, yani coin yakma işleminin uygulanıp kullanılmayan adreslere gönderilen coinlerin bir daha geri dönüşünün olmaması için sistemde “eater adress” denilen bir daha geri dönüşümünün mümkün olmayacağı adresler kullanılır.

Bu adrese gönderilen anahtar kodlara da artık bir daha ulaşılabilmesi mümkün olmaz. Bazı coin projelerinde hiç satılmayan tokenler, piyasadaki yatırımcıları teşvik etmek amacıyla yakılıp dolaşımdan çıkartılması sağlanır.

Tether (USDT) gibi bazı stablecoinler de belirli aralıklarda token oluşturup uygun olduğunda da yakma işlemini gerçekleştiriyor. Bu şekilde fiyatlarını dengede tutmayı başarıyorlar.

Türkiye’de Kripto para madenciliği yasal mı? Değişiklik Sinyali

Neden Coin Yakılıyor?

Coin yakma işlemi her ne koşulda olursa olsun deflasyonist bir mekanizma olarak işler. Bir çok proje değerlerinin artışını sağlamak için ve yatırımcıları teşvik etmek için bu fırsatı kullanmak ister.

Nadir de olsa bazı durumlarda coin yakma işlemi coin üzerindeki hata düzeltmeleri için gerçekleştirilir. Buna az önce verdiğimiz Tether örneğini alabilirsiniz.

Ripple gibi bazı sistemler de işlem ücretleriyle elde ettikleri payı yakarak sistemlerindeki yüklenmelerden ve saldırılardan kaçınmak için bu işlemi yapmayı uygun görür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.