Coinlerde NFT ne demek?

Coinlerde NFT ne demek?

0 39

NFT son zamanlarda değeri bilinmeye başlayan ve Coin dünyasında koleksiyonluk bir ürün olarak geçmeye başlamıştır. Dünya’da her zaman olduğu gibi bir ürün ne kadar nadir ise o kadar değerlidir.

NFT tam olarak nedir?

Bir sanal jeton olan NFT nin açılımı Non Fungible Token dir yani değişiminin mümkün olmadığı para ya da çip anlamına gelmektedir ve özellikle tekil bir jeton olmasını kullanıcılara garanti etmektedir.

Ücreti karşılığında satın alabilir, başkalarına satabilir veya imkanlar dahilinde kendiniz üretebilirsiniz. Değiştirilemez ve tek bir adet olarak ayrı ayrı bulunabilen, eşsiz olarak nitelendirilen bu birim, alışılagelmiş token veya coinlerden farklıdır.

1 pi coin kaç tl ? Pi coin ne zaman borsaya girecek ?

Bir coinin “fungible” olabilmesi için birden çok olması ve hepsinin aynı olması gerekmektedir.(eth,btc gibi) NFT yi diğer birimlerden ayıran özelliği ise bütün jetonların birbirinden bağımsız olması ve eşsiz olmasıdır.

Kripto sanat eseri ne demek?

Kripto sanat  blok  zincir sistemine dâhil edilen dijital içeriklerine verilen isimdir. Kripto sanat akıllara dijital görseller getirse de herhangi bir dijital içerik de kripto sanat eseri sayılabilir.

NFT’ler sınırsız olarak üretilemez. Belirli bir sayıdadır. Bu yüzden nadirdir ve değerlidir. Dünya’ da kabul görmüş ekonomi sisteminde arz talep dengesi belli bir doğrultuda ilerlemektedir.

NFT çizim nedir? Değiştirilemez olduğunu belirtiğimiz (NFT), sanat eserlerinin dijital dünyadaki karşılığı gibi düşünülebilir.
Daha detaylı bir örnek vermek gerekirse; dünyadaki para birimlerini baz alırsak, 100$ her zaman 100$ a eşittir. 1 bitcoin her zaman 1 bitcoine eşittir.

Fakat 1 NFT, 1 NFT’ye eşit değildir. NFT nerede saklanır sorusunun cevabı ise; normal coin ve tokenlar için üretilmiş cüzdanlarda değil Trust Wallet’ larda saklanması gerekmektedir.

NFT’ler çoğunlukla  sanat, müzik, spor gibi mecralardaki dijital varlıkları elle tutulur hale getirmek için kullanılıyor diyebiliriz.

Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçası durumdadır.

Coinlerde NFT ne demek
Coinlerde NFT ne demek

NFT ile dijital satış

NFT satışı ve alımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edildikten sonra rahatlıkla alınabilmekte ve “Trust Wallet” dediğimiz güvenilir cüzdanlarda saklanabilmektedir fakat belli bir maliyet tutarı içermektedir.

• NFT birimi Ethereum birimi üzerinden döndürülebilmektedir. Bu durumdan dolayı öncelikle Ethereum cüzdanı açmak gerekmektedir.

• Ethereum cüzdanınızı açtıktan sonra işlemleri gerçekleştirebilmeniz için ethereum yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

• Ortalama olarak 14$ ile 15$ civarında bir transfer ücretini köşeye ayırdıktan sonra, kendisini kanıtlamış bir pazar yerine güvenilir cüzdanınızı bağlamanız gerekmektedir

• Bu aşamada gerçekleştirdiğiniz kurulumun ardından, NFT ticaretiniz için ön yükleme yapmanız gerekmektedir.

• Karşınıza gelecek sıradaki aşamada “gas fee” adı altında bir ücret istenmektedir. Bunun nedeni ETH üzerinden işlemlerin gerçekleştirilmesinden dolayı kaynaklarla ile ilgili maliyetin size yansıtılmasından dolayı istenmektedir.

Yatırım için hangi altcoin alınmalı? En sağlam altcoinler

Yoğun saatlerde daha yüksek maliyet çıkarken, daha rahat saatlerde daha düşük maliyet çıkabilmektedir. Bahsedilen “gas fee” ödemesi sadece tek seferlik olmak üzere ödenmektedir. (Ortalama maliyet 5$ ile 25$ arasında tutabilir.)

• Gerekli dosyaların blok zincirine yüklenmesi gerekmektedir. Minting token olarak bilinen bu aşamada sizden tekrar tek seferlik olmak üzere bir “gas fee” maliyeti istenecektir. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilen “gas fee” bedelini ödedikten sonra satışa başlanabilmektedir. (Ortalama olarak 30$ ile 90$ arasında tutabilir.)

• Özellikle Türk Lirasının değer kaybettiği bu dönemde oldukça maliyetli bir sistem olan NFT sistemi, yetkililerin açıklamalarına göre, işlemlerin daha az maliyetli ve kolay olabilmesi için çalışmalara başlandığı yönündedir.

NFT sistemi an itibari ile 174 milyon dolar hacmine ulaşmıştır.

NFT fiyatları nedir?

NFT birimi kendi başına eşsiz olmasından dolayı belli bir fiyata sahip değildir. Bir NFT’yi 20$ a bulabileceğiniz gibi, Christiano Ronaldo’ya ait olan NFT 290.000 dolara satılmıştı.

NFT coinlerin bit kısmı Binance üzerinden alınabildiği gibi, bazı piyasalara da dağılmış durumdadır. Bunlar başlıca Sorare, Wax, Open Sea, Cryptopunks, Rarible ve Codex Protocol olarak bilinmektedir.

Bir pırlanta kendi başına aslında değerli değildir. Pırlantaya fiziki bir özellik verip değer biçenler insandır. NFT coinler için de durum tamamen aynıdır. Pırlantaya ödenen rakamların yüksekliğini nasıl insanlar belirliyorsa NFT için de aynı durumlar geçerlidir.

 

Not: Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.