En Yakın Finansçınız

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur?

1 3

Cryptojacking nedir? Siber saldırıların odağı haline gelen kripto para piyasası değerini ve popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Bu yazımızda sizlerle Cryptojacking nedir ve nasıl korunmak gerekir, bundan bahsedeceğiz.

Cryptojacking Nedir?

Cryptojacking, eklendiği cihaz sayesinde gizliden gizliye kripto para kazmaya olanak sağlayan oldukça kötü amaçlı bir yazılımdır. Bu işlemi gerçekleştiren saldırganlar bunun için, işlemci gücü ve sistemin bant genişliğini kullanmaktalar.

Genel itibariyle bu kötü amaçlı yazılımlar için kullanılan kripto para kazma yazılımları da dahil mümkün olduğunca uzunca bir süre fark etmeksizin açık kalması yeterli olacaktır. Ve fark edilmemek için de yetecek oranda sistem gücü kullanır.

Parachain Nedir? Relay Chain Ne İşe Yarar?

Önceden basit olarak bir e-mail ile bu gizli kripto para madenci sistemini bilgisayarınıza kurması sağlanabilirdi. Ancak son yıllarda söz konusu olan yazılımlar daha özellikli versiyonlarının gelişmesiyle birlikte cryptojacking’i de başka bir düzeye taşıdı. Şu sıralarda ise internet sitelerinin içlerine kodlanmış sistemlerle bunları çalıştırabiliyorlar.

Cryptojacking Yöntemleri Nelerdir?

Tarayıcı İçi Madencilik

JavaScript madencilik olarak da cryptojacking yöntemi kullanılabilir. Bu tip saldırıların çalışma mantıklarına göre saldırganlar web siteleri üzerinden JavaScript tabanlı madencilik programlarına eklenti yaparlar. Ziyaretçi web sitesinde gezindiğinde, ziyaretçi bilgisayarı kripto para madenciliği işlemine başlamış demektir. Kullanıcı bu web sitesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece de madencilik işlemi devam edecektir.

Yerel Cihaz Sorunu

En kötü şartlardan biri olarak da zararlı olan yazılımlar bilgisayarı enfekte etmesine sebep oluyor. Bu tip bir yöntem ile doğrulanmamış yükleme gibi yöntem ile kullanılabilir. Bu tür işlemlerle zararlı olan bir yazılım bilgisayarınıza geçmiş olabilir. Ve madencilik aktivitesine başlamış olabilir.

İlginizi çekebilir  Ripple (XRP) Balinası, Borsadan 10 Milyon Token Çekti

Cryptojacking’in Sonuçları Neler?

Cryptojacking ile, bilgisayarınız direkt zarar görmesi söz konusu değildir. Ancak uzun süreli cihazınızı kullanmanız hem elektrik faturanızı kabartacak hem de cihazınızın aşırı ısınmasına sebep olacaktır.

NiceHash Nedir? NiceHash nasıl kullanılır?

Cryptojacking, maalesef tespiti çok zor olan bir yazılımsal saldırı türüdür. Bu sebeple kripto para merakınız varsa yüklemeye çalıştığınız ya da gezindiğiniz internet sitelerine çok dikkat etmelisiniz. Bir taraftan güvenlik ağları bu tip yazılımların önüne geçmeye çalışsa da cryptojacking yazılımları da hız kesmeden gelişmeye devam ediyorlar.

Bu saldırıları önlemek için zararlı dosyaları tespit edip gerekli güvenlik önlem düzeyinizi arttırmalısınız. Şüpheli dosyaları acilen bilgisayarınızdan temizlemeniz gerekir.

1 yorum
  1. […] Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.