Desinatör ne kadar maaş alır? Desinatör olma şartları

Desinatör ne kadar maaş alır? Desinatör olma şartları

0 39

Desinatör ne kadar maaş alır? Son zamanlarda merak edilen meslek dallarından biri olan desinatör olma şartları hakkında detaylı bilgiler sonucunda meslek tercih edilebilir.

Desinatör olma şartları sonrasında gençler tarafından talep edilen bu meslekte ilerlemek mümkün olacaktır. Fransızca kökenli olan desinatör kelimesi tasarımcı manası taşımaktadır. Mesleki sahada desen tasarımı yapan kişilere desinatör denilmektedir. Desinatör örme, dokuma, kumaş ve bunlara benzeyen diğer malzeme çeşitleri üzerine basılacak tasarımları oluşturma sürecini gerçekleştirmektedir.

Desinatör nedir, ne iş yapar?

Desinatör ne iş yapar? Pek çok alanda çalışma olanağı bulunan desinatör sorunlulukları hizmet vermiş olduğu sahaya göre farklılıklar göstermektedir. Bu mesleğin ana görevi müşteriler ile bağlantı kurmak, müşteri ihtiyaçlarını ve fikirlerini en doğru şekilde analiz etmektir.

Tekstilin nasıl kullanılacağı ile hangi özelliklere ihtiyaç duyduğunun dikkate almalı ve endüstriyel tekstilde kullanılan malzemelerin özelliklerini araştırarak fikir ile ilham için araştırmalar yapmak görevleri arasında yer almaktadır. Pazarlama, satın alam, teknik ve tasarım ekibi ile beraber çalışmak, bilgisayar destekli tasarım yazılımı kullanarak farklı tasarımlar üretmelidir. Desinatörler tamamlanmış olan ürün örneklerini kontrol etmek ve onaylama işlerini yapmaktadır.

Genel olarak pek çok kişi tarafından takip edilen desinatör için hangi okul okunur? Desinatör olmak için resmi olan bir eğitim zorunluğu yoktur. Üniversitelerin Tekstil ve Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olunması ile mesleğe adım atılabilir. Bu meslek ile alakalı olan bölümlerden mezun olmadan Desinatörlüğe yeteneği bulunan kişiler içinde sertifika programları bulunmaktadır.

Desinatörlük bölümünün olduğu başta gelen üniversiteler: 
  • Uludağ Üniversitesi
  • Marmara Üniversitesi
  • Trakya Üniversitesi
  • Dumlupınar Üniversitesi
desinatör ne kadar maaş alır?
desinatör ne kadar maaş alır?
Desinatör olan ya da olmak isteyen kişilerin öncelikle photoshop programını kullanmaktadır.

 

 

 

 

 

Desinatör ne kadar maaş alır?

Son derece popüler bir meslek olan desinatör ne kadar maaş alır? Desinatör maaşları ortalama olarak 6 bin 300 TL olmaktadır. Bu meslekte en düşük maaş 5 bin 500 TL olmasının yanı sıra en yüksek maaş 9 bin 250 TL’dir. Desinatör pozisyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerlemeleri halinde maaşlarında artış olacaktır.

Desinatör olma şartları içinde renk, kumaş, doku, desenlerin özelliklerini ayırt edebilecek en iyi göze sahip olunmalıdır. Ayrıca bütçe dahilinde ve son teslim tarihine uygun olarak çalışma özelliğine sahip olmalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.