En Yakın Finansçınız
BTC
$58,680.51
+8.79
ETH
$4,449.68
+10.17
LTC
$208.22
+11.16
DASH
$183.05
+7.95
XMR
$239.05
+4.09
NXT
$0.02
+1.29
ETC
$48.50
+7
DOGE
$0.22
+10.37
ZEC
$249.29
+12.33
BTS
$0.05
+7.75

Devlet Ailelerin Yardımına Koştu. Çocuklara Bayram Harçlığı Gibi Ödeme Yapılıyor

0 2

Ailelerin mutluluk kaynağı şüphesiz aileye yeni katılan üyeler olmuştur. Yeni doğan bebeğin gelişimi ve hareketleri diğer fertler tarafından dikkat ve ilgiyle takip edilir. Ancak her şey güzel olsa da yeni bebeklerin masrafları da her gün yeni bir hal alıyor. Bu durum ailelerin maddi durumunu olumsuz etkileyebiliyor.
Sosyal devlet anlayışı ülkemizde oluşmaya başladı. Ailelerin çocuk sahibi olduktan yalnız bırakmayan devlet, yeni doğan bebek yardımlarını aralıksız devam ediyor. Bu yardımların dağıtılması ve belirlenmesine kadar geçen tüm süreci kontrol altında tutarken yardımların kesilmesinde de rol oynuyor.. Peki devletin verdiği çocuk yardımını kimler alabilir, nereye başvurulur ve 2021 çocuk yardımı ne kadar? Tüm bu sorunların cevaplarını sizler için hazırladık.


Çocuk Parası Nedir?
Ailelere çocuk yardımlarının başında yeni doğan çocuk yardımı geliyor. Çocuk gözlerini dünyaya açtığı andan itibaren devletin yardımlarını almaya hak kazanıyor. Devletin bakanlıklar aracılığı ile başlattığı yardımların tümüne sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile yapılıyor.
Çocuk yardımı ne kadar?
Çocuk sayısına göre değişiklik gösteren yardımlar, en son 2020 yılında güncellendi ve çocuklar için alınacak yardımlar şu şekilde belirlendi.

Tek çocuk için ödenecek yardım 300 TL,

İki çocuk için ödenecek yardım 400 TL

üç ve daha fazla çocuk için ödenecek yardım 600 TL

Yeni doğan bebek ya da çocuk yardımını kimler alabilir?

Devlet çocuk yardımı ödemeleri şarta bağlamıştır.

Çocuk yardımı almak isteyen ailelerin mevzuatta belirtilen şartları taşımış olması gerekiyor.

Bu şartlar

● Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekir. 
● Yardım almak için annenin bizzat başvuru yapması şarttır. 
● Bu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için geçerlidir. 
● Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda bu yardım yapılmaz. 

Çocuk yardımı ya da parası için nereye başvurmak gerekiyor?

Bu yardımı alabilmek için öncelikle ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kaydettirmesi gerekir. Sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan dilekçe eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Bu dilekçenin adı Doğum Yardım Başvurusu Dilekçesi’dir. 

Dilekçeyi doldurduktan sonra başvurunuzu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirsiniz. 
Çocuk yardımı parası sorgulama nasıl yapılır?
Doğum parası nakit olarak alınan bir yardımdır. Bu yardım, müracaat oluşturulan ayı takip eden bir ileri ayın 25. gününe kadar anne adına PTT hesaplarına yatırılır. Böylece rastgele bir bankaya gitmeye lüzum kalmadan yardım etmeye ulaşmış olursunuz.

Bu hususta yaptığınız müracaatnun kabul edilip edilmediğini ya da paranın yatıp yatmadığını denetim etmek amacıyla ise bizzat hak sahibi olarak;

● En yakın PTT şubesine gidebilir,
● E-Devlet Kapısı üzerinden çevrimiçi sorgulama yapabilir,
● Telefon ile 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı ile Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

● E-devlet Kapısı üzerinden sorgulama yapabilmeniz amacıyla Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama ekranından kimlik doğrulaması yapmanız lüzumdur.
● Kimlik doğrulaması yapabilmek amacıyla ise sonra E-Devlet şifresine lüzum vardır.

Verdiğimiz bilgilerle doğum parası müracaatı gerçekleştirme isteyen anne ve babalara yardımcı olduğumuzu umuyor, size ve çocuğunuza sıhhatli bir yaşam diliyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.