En Yakın Finansçınız

Dolar Küresel Para Birimleri Karşısında Düşüyor, TL Karşısında Yükseliyor

0 0

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri şu an gündemde olsa da, eski ABD doları hala dünyanın rezerv para birimi olarak hüküm sürüyor. Ama son zamanlarda çok güçlü değil. Belli ülkelerin para birimi karşısında değer kaybediyor fakat TL karşısında değil. Peki TL dolar karşısında neden değer kaybediyor.

Doların euro, yen ve diğer birçok küresel para birimi karşısında değerini ölçen ABD Dolar Endeksi, son üç ayda yaklaşık %2,5 düştü ve şimdi 2021’de %7’den fazla düştü.
Enflasyon endişelerine rağmen Fed’in faiz oranlarını yakın gelecekte sıfıra yakın tutacağı beklentileri gibi , yükselen enflasyon korkuları doları ısırıyor . Hem enflasyon hem de tarihsel olarak düşük faiz oranları, zaman içinde bir para biriminin değerini düşürür.
Daha zayıf bir dolar, yakın zamanda yurtdışına seyahat etmek isteyen herhangi bir Amerikalı için ve dolar düştükçe daha pahalı hale gelen ihraç malları satın almak isteyen ABD’li tüketiciler için kötü haber olabilir.
Doların düşüşü aynı zamanda petrol , gıda ve diğer emtia ve tüketim malları fiyatlarının son zamanlarda artmasının nedenlerinden biri.

Ancak büyük mavi çipli çok uluslu şirketlerin yatırımcıları şanslarını yalıyor: Apple ( AAPL ) , Microsoft ( MSFT ) , Coca-Cola ( KO ) , Caterpillar ( CAT ) ve denizaşırı ülkelerde büyük miktarda gelir elde eden diğerleri gibi şirketler, artırmak.
Bunun nedeni, ürünlerinin yabancı alıcılar için daha uygun fiyatlı olması ve uluslararası işlemlerden elde edilen satışların değeri, yeniden ABD dolarına çevrildiğinde yükseliyor.
Bu nedenle, pek çok yatırımcının Avrupa ve Asya’da önemli bir varlığı olan büyük ABD firmalarının hisselerini dünya çapında gezip toplaması şaşırtıcı değil.
S & P 500 ( SPY ) için sadece % 4 kazancıyla karşılaştırıldı son üç ay içinde% 10 yaklaşık kadardır Russell 2000 ( RUT ) , ABD’de daha fazla iş yapmak eğilimindedir küçük şirketlerin bir dizin.
Başta Çin olmak üzere gelişmekte olan piyasalardaki şirketler de zayıf bir dolardan kazanç elde etmeye hazır. SPDR Portföy Gelişmekte Olan Piyasalar ETF ( SPEM ) , son üç ay içinde% 7 ile ilgili kadardır.

İlginizi çekebilir  Thodex'in Kurucusu Faruk Fatih Özer İçin Geri Sayım Başladı. 48 Saat İçinde Türkiye'ye Getirilecek

Zayıf dolar eğilimi devam edebilir
BlackRock Yatırım Enstitüsü’ndeki stratejistler Pazartesi günü yayınladıkları bir raporda, “düz bir ABD dolarının zayıflamasına yönelik beklentinin”, yükselen piyasa hisse senetleri üzerinde yükselişe geçmelerinin bir nedeni olduğunu söyledi.
Diğer birçok uzman, zayıf dolar eğiliminin devam edeceğini düşünüyor, bunun başlıca nedeni, Fed’in yakın zamanda faiz oranlarını yükseltmek için çok az isteklilik göstermesi.
Sevens Report Research’ün kurucusu ve başkanı Tom Essaye, “Piyasa hala Fed’i en ‘en güvercin’ küresel merkez bankası olarak görüyor ve durum böyle olduğu sürece doların toparlanması zor olacak” dedi. Pazartesi sabahı haber bülteni.

Mayıs işler rapor iyiydi ama yine de az iş olasılıkla Fed sandalye Jerome Powell oranları daha uzun süre kalmak düşük seviyesine gerektiğini iddia mühimmat eklendi verecektir beklenenden biraz daha eklendiğini göstermiştir geçen Cuma günü yayınlanan, AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam Cuma günü yayınladığı bir raporda, istihdam raporunun “güçlü bir rakam bekleyen dolar boğaları için büyük bir şok yarattığını” söyledi.
Powell çok yakında uyaran aldı Fed sandalye olarak tarihe geçmek istemiyor. Dolara zarar verse bile enflasyonun biraz daha yükselmesine izin vermeyi tercih ediyor gibi görünüyor.
Societe Generale makro stratejisti Kit Juckes Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, “Pandemiden geriye kalan ve Powell Fed’in doldurmayı taahhüt ettiği büyük bir istihdam açığı var” dedi. “Politika şimdilik kolay ve bu da daha zayıf bir dolar sağladı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.