En Yakın Finansçınız

Doların yükselmesi ne anlama gelir?

0 12

Doların her geçen gün Türk Lirası karşısında yükselmesi ülkemiz ekonomisine oldukça baskı uygulayan bir durumdur. Bu durumun ardından Türk Lirasına olan talebin azalması, hem dışarıda hem de içeride olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Doların artması ülkeyi nasıl etkiler?

Ülkemiz, ürünlerin çok büyük bir bölümünü(enerji dahil) dışarıdan ithal etmektedir. Doların artmış olması ülke içerisinde enflasyona sebebiyet verir ve alım gücünde ciddi azalmalar gerçekleşir. Ekonomiyi bilmek mümkündür fakat yönetmek oldukça zor bir eylemdir. Doların yükselmesi ile alım gücünün düşmesini temel olarak 3 madde de sıralayabiliriz.

Kuveyt dinarı neden değerli? Asgari Ücret ne kadar?

Doların artması nelere sebep olur?

• Fiyatlarda stabilizasyon: Halkın satın aldığı ürünlerin çoğu dışarıdan döviz ile getirilmektedir. Bu durumda doların artmış olması ile beraber yeni ürünler yeni kurdan hesaplanarak zamlı olarak satılır. Düz bir çizgide ilerleyen asgari ücrette bu durum alım gücünün düşmesi olarak nitelendirilir.

Fiyatta istikrarın tanımı, enflasyon ile mücadele anlamına gelir. Türkiye Merkez Bankasının temel amacı buna dayanmaktadır. Döviz kuru kontrol altına alınamazsa sonuçları ülke için korkunç noktalara gidebilir. Bu durum bir nevi ekonomik tehdit olarak nitelendirilmektedir.

• Ülke içerisinde üretilen ürünler de zamlanabilmektedir. Bunun sebebi, harcanan kaynak ve enerjinin de döviz ile ülkeye girmesinden dolayıdır.

Aynı zamanda elektrik gerektiren üretimlerde de tabi ki de öncelikle elektriği üretebilmek gerekmektedir. Bu durumda ihtiyaç duyulan baş unsurlar, doğalgaz, kömür ve hidro olarak sayılabilir.

Bu unsurlar dövize bağlı olarak yurtdışından temin edilmesi sonucunda, doların artması ile beraber yeni zamlara ile ülkede son tüketiciye ulaşacaktır. Sabit geliri olan bir aile için bu da alım gücünü düşüren bir faktördür.

• Eğer tüketim faktörleri yerelleştirilemez ise döviz artışından etkilenmeye ve alım gücünün düşmesine müdahale edilemez. Doların artması ile gözler ilk olarak merkez bankasına çevrilir.

İlginizi çekebilir  Bir dolar kaç TL? Günün ilk USD fiyatları
Merkez Bankasının Faiz Müdahalesi Doları Düşürür mü
Merkez Bankasının Faiz Müdahalesi Doları Düşürür mü

Merkez Bankasının Faiz Müdahalesi Doları Düşürür mü?

Öncelikle bilinmesi gereken temel unsur, uzun vade de merkez bankasının müdahalesinin yeterli olmayacağıdır. Merkez bankası, dolar kurunun yükselmesi ile döviz satışı yaparak kuru dengede tutmaya çalışmaktadır. Aynı şekilde faiz artırımı yapmakta doları düşüren temel etkenlerdendir. Fakat bu sürecin sürekli devam etmesi imkansızdır.

• Para politikası ile Maliye Politikası arasında denge kurulması gerekmektedir. Denge kurulamazsa müdahaleler işe yarayamaz.

• Dolar satışı yaparak doların düşürülmesi amaçlanabilir.

• Merkez Bankası faiz artırımı uygular. Merkez bankasının faiz arttırması, bankalardaki Türk lirasını kendisine alıp piyasadaki Türk lirası miktarını düşürür. Bu da Türk Lirasının nadirleşme değerini arttırır ve doları düşürür. Fakat merkez bankası, bu almış olduğu paraları sürecin sonunda faiz ile birlikte bankalara geri verir.

• Faizlerin artması ile beraber, şirketler borç faizlerini ödeyebilmek adına zor duruma düşmemek için sermayelerden kısar. Hizmet kalitesinin standart kalabilmesi için ürün fiyatları yine artar.

• Enflasyon artışı yaşanabilir. Borcu olan bireylerin borçları büyüyebilir.

• Yatırımcı pozisyonunda olan veya iş kurmak isteyen kişiler, sermayelerini vadeli hesaplarda değerlendirerek faiz geliri elde etmeye yönlenebilirler. Bu da ülkedeki istihdamı azaltabilir. Ekonomi döngüsü yavaşlar ve sanayi zayıflar.

SafeMoon Coin nedir ne işe yarar?

• Bu duruma bağlı olarak, girişimciler ellerindeki sermayeyi harcamak yerine biriktirme yoluna girerlerse ekonomideki para döngüsü olumsuz yönde etkilenecektir.

• Faizlerin arttırılması, ülkeden para çıkışını zora sokmaktadır. Bu da Türk Lirasına olan talebi olumsuz etkilemeye neden olur.

• Faiz arttırmak olumlu bir durum değildir. Faiz artınca, faiz dışı açık verilebilir. Bu da piyasadaki faiz oranına ekstradan baskı uygulamak demektir.

Faiz artırımı uzun sürmemesi gereken geçici ve acil bir çözümdür. Uzun vade de ekonomiyi ciddi tehlikelerle baş başa bırakabilir. Bu durum sadece Türk Merkez Bankası için değil, Dünya üzerindeki bütün Merkez Bankaları için geçerli bir durumdur.

İlginizi çekebilir  TL Varlıklarda Stresli Bir Döneme Girilebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.