En Yakın Finansçınız

Dünyada ilk defa yaşanıyor EL Bitcoin! Doları bıraktılar Bitcoin’i para birimi yaptılar

0 2

Dünyada ilk defa bir ülke resmî para birimi olarak Bitcoin’i seçti. ABD’ye bağlı El Salvador Meclis’te kripto para biriminin resmî para olmasını kabul etti. Ülkenin para birimi artık EL Bitcoin.

ABD’ye bağlı ülkelerden birisi olan El Salvador aylardır süren tartışmaya noktayı koydu. Mevcut para birimi ABD Doları olan ülke mecliste para birimini değiştirmek için oylama yaptı. 62 evet oyuna karşı 19 hayır ve 3 çekimser oyun kullanıldığı seçimde ülkenin resmî para birimi Bitcoin oldu.

İlk Defa Yaşanıyor

Bitcoin’i ilk defa resmî para birimi olarak gören ülke El Salvador oldu. Geniş çaplı araştırmaların ardından turist ve yatırım çekebilmek için ülkenin her yerinde Bitcoin kullanılabilmesi zorunlu hale geldi. Meclis’te kabul edilen tasarıya göre ülke genelindeki tüm işyerleri Bitcoin ile ödeme almak zorunda.   Kripto para ile ödeme almak istemeyen işletmeler için 150 milyon dolarlık havuz oluşturuldu. Böylece Bitcoin ödemesi alındığı anda dolara çevrilecek ve hesaplara dolar olarak yatacak.

Yatırım ve turist sayısı artacak

Kripto para sistemine geçişle birlikte ülkeye kolay yatırım ve turist ziyaretlerinin artması bekleniyor. Hükümet yetkilileri dünyada ilk kez böyle bir adım atıldığını ve ülkenin Bitcoin merkezi olması yönünde büyük gelişim beklediklerini ifade etti. Halk arasında ise yeni para birimine EL Bitcoin adı verildi.

Diğer taraftan ülkede bulunan jeotermal alanlarda Bitcoin üretimi için çalışma yapılacak. Jeotermal enerjinin maden üretimi için kullanılmasını içeren tasarı da önümüzdeki günlerde Meclis’te oylanacak. Böylece ülke Bitcoin üssü olabilecek.

İlginizi çekebilir  Borsa üzerinden nasıl para kazanılır?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.