En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Eft nasıl iptal edilir? EFT ile atılan para geri çekilebilir mi?

0 2

Eft nasıl iptal edilir? Yanlışlıkla başka bir hesaba para yatırdığımızda veya hesap doğru olmasına rağmen fazla para gönderdiğimizde yapmamız gereken bankacılık işlemidir. Peki eft nasıl iptal edilir benzer şekilde havale iptal edilir mi gibi merak edilen soruların yanıtlarını bir araya topladık.

Eft nasıl iptal edilir? 

Eft nasıl iptal edilir işlemi her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da başa gelmesi olasıdır. Hepimizin oldukça sık kullandığı bankacılık işlemleri kira ödeme, aidat, eğitim ve pek çok alanda kolaylık sağlamaktadır. Fakat bazen yapacağımız bir hata da bizi oldukça zor duruma düşürür.

Hesap numarasında yapılan isim, soy isim, rakam gibi hatalar sonucu yanlış İBANA havale, EFT ile para gönderme gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda yanlışlıkla gönderilen para geri alınabilir mi? Eğer alınamazsa hangi yollara başvurulur? Bu yazımızda başlıklar halinde bunları inceleyeceğiz.

Yanlış Bir Hesaba Para Yatırıldığında Ne Yapmalıdır?

Yanlış hesaba para yatırıldığında ilk iş bankayla iletişime geçmektir. Eğer yanlış hesabın sahibi aynı bankanın müşterisiyse ilgili bankanın karşı tarafa ulaşması kısa sürer. Farklı bir bankanın müşterisiyse ulaşmak zaman alabilir.

Özellikle söz konusu yüksek miktar bir paraysa bu durum bankaya derhal bildirmeli ve yanlış hesaba yatırılan paraya bloke konulması sağlanmalıdır. Eğer bu işlem yapılmazsa alıcı tarafın yapacağı harcamalar geri alınamaz. Yanlış hesaba yatırılan para bankadan kaynaklı ise sorumluluk da bankaya aittir.

Yatırılan Bu Para İade Alınır mı?

Yanlış hesaba para yatırmada iade almak mümkündür. Fakat bu durumda alıcı hesabın sahibinin tutumu önemlidir. Yanlış bir para transferi olduğunu kabul ederse iade sağlanır. Fakat kabul etmezse iade gerçekleşmez. Bankada hiçbir şekilde iade için işlemi yapamaz. Tamamıyla alıcı hesabın sahibinin iradesine bağlıdır.

İade Olmaması Durumunda Ne Yapmalıdır?

Yanlış hesaba gönderilen parayı alıcı hesabının göndermede diretmesi mümkündür. Bu durumda mağdur olan tarafın yapabileceği tek şey kalıyor. Hukuk yollarına başvurmak. Bunun için hemen alıcı hesabın bilgileri ilgili bankadan istenmelidir.

Bu işlemlerden sonra yanlış hesaba para gönderme sonucu sebepsiz zenginleşme davası açılabilir. Davanın bitiminde alıcı tarafın haksızlığı ispat edilirse yanlış hesaba para yatıran kimse mağdur sıfatını alır. Haksız davalı taraf bu durumda mağdur tarafın tüm mahkeme masraflarını ödemek durumunda kalır.

Eft İptali Nasıl Yapılır?

Eft iptali için öncelikle belirttiğimiz gibi bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramak ya da  internet bankacılığına başvurmak gerekir.

  • Eft iptali işlemi için öncelikle geçerli bir neden olması lazım. Bu sebepsiz yere eft işlemi iptali yapılamaz demektir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi yanlış bir hesaba para gönderildiğinde ya da meblağda hata varsa eft iptali gerçekleştirebilmektedir.
  • Şunu da belirtmek gerekir ki eft iptali hafta içi saat 09.00 ile 16.30 arasında yapılabilir. Tatil günlerinde eft iptal işlemi yapılamaz.

EFT iptal etme işlemi için gerekli olabilecek bilgiler;

  • EFT referans numarası
  • EFT sorgu no
  • Kimlik bilgileri
  • Gönderilen tutar
  • Alıcı ad soyad

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak eft iptali gerçekleştirebilmektedir. Eft iptali işlemi için en önemli şart  tutarın hesaptan çekilmemiş olmasıdır. Yatırılan paranın çekilmesi halinde alıcının onayı gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.