En Yakın Finansçınız

Ek Göstergenin İmamlara Faydası Olacak mı? 2022

0 22

Ek Göstergenin İmamlara Faydası Olacak mı?

3600 ek gösterge milyonlarca memuru ilgilendirmeye devam ediyor. Gözler yine gündem olan ek göstergeye çevrildi. Belirli aralıklarla gündem olan 3600 ek gösterge rafa kaldırıldı derken seçimlerin yaklaşması ile yeniden gündeme düştü. İmamları da yakından ilgilendiren bu düzenleme maaşları ve emekli ikramiyelerini ciddi oranda etkilemesi bekleniyor.

İmamlar Ne Kadar Maaş Alacak?

3600 ek gösterge şimdilik dört memur kategorisini ilgilendirmeye devam ediyor. Ek göstergeden yararlanacak olan memurlar ise din görevlileri, polisler, öğretmenler ve hemşireleri ilgilendirmektedir. Din görevlilerini de yani imamları da kapsayan bu düzenleme ile maaşları ve emekli ikramiyelerinde ciddi artışlar olacaktır. 2200 ya da 3000 ek gösterge ile çalışan bir din görevlisi, 3600 ek göstergenin yasallaşması ile maaşlarına 107 TL zam gelecektir.

Eğer ki din görevlisi emekli olmuş ise emekli maaşı 820 TL yükselişe geçecektir. Bunun yanı sıra  emekli ikramiyesi ise 30 yıl hizmet karşılığında 24 bin 600 TL, daha fazla ikramiye almaya hak kazanmış olacaktır. Ek gösterge yasa değişikliğinden dolayı 2008’den sonra memuriyete başlayanları kapsamayacaktır.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Yasallaşır?

Ek gösterge ile alakalı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya ilişkin bilgiler verdi. 1.8 milyon memuru ilgilendiren bu düzenleme ile binlerce memurun yüzü gülmeye devam edecek.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2022 ve 2023 yılı toplu sözleşme döneminde çözüleceği ile ilgili açıklamada bulundu. Uzun yıllardır gündem olan fakat bir türlü sonuca bağlanamayan bu düzenleme 2022 yılının sonunda yasallaşması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı bir konuşma ile öğretmenlere de müjde olarak 3600 ek göstergeyi işaret etti. Ve 2022 yılının sonlarına doğru tüm çalışmaların sona ereceğine dair açıklamalarda bulundu. Dört meslek grubunu ilgilendiren bu düzenleme din görevlilerinde yakından ilgilendiremeye devam ediyor. Görev ücretlerine ve emekli maaşlarına da yansıyacak olan bu düzenleme dört gözle beklenir durumda. Din görevlileri, polis, öğretmen ve hemşirelerin merakla beklediği 3600 göstergeyi heyecanla beklemeye devam etmektedirler.

İlginizi çekebilir  Emeklilere konut kredisi veriliyor mu?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.