En Yakın Finansçınız

El salvador bitcoin açıklaması

0 3

El salvador bitcoini  resmi para birimi olarak kabul ettiğini açıkladı. Orta Amerika ülkesi El Salvador ,kripto parayı resmi olarak kabul eden ilk ülke olarak tarihe geçti.

Devlet Başkanı Nayib Bukele yasa teklifini geçtiğimiz aylarda meclisten geçirilmesiyse legal hale gelmişti. Kanun bugün yürürlüğe girerek dolar kullanan ülkede Bitcoin yasal olarak kabul edilmiş oldu.

Vergi başta olmak üzere her şeyin bitcoinle yapılabileceğini açıklayan devlet başkanı ellerindeki bitcoinin piyasadaki değerinin 21 milyon dolar olduğunu belirtti. Böylece 400 adet bitcoin sahibi olan  E daha fazla kripto para alacaklarını açıkladı.

YENİ ÇIKACAK COİNLER

Vatandaşlar ise kimlik numaraları ile Chivo adı verilen kripto cüzdanlarına sahip olabilecekler. Daha kolay  öğrenilmesi amacıyla da hükümet cüzdanda 30 dolarlık bitcoin bulunacağını belirtti.

Para transferini kolaylaştırmak ve düşük gelire sahip vatandaşların bu uygulamadan daha fazla yararlanması amaçlanıyor. Ancak bitcoin yasal olarak tanındıktan sonra çok fazla değişim göstermesi ile risklerin oluşabileceği ülkedeki tartışmaları da artırmış durumda.

El Salvador bitcoin haberinden sonra bitcoin yükseldi ve 52 bin 680 dolar oldu. Ancak satışların artması neticesinden tekrar 52 bin doların altında işlem görmeye başladı. Piyasa değerinin 960 milyar doların üzerinde olan bitcoin  ilk kez 2009 da işlem görmüştü.

Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluş ile bağı olmayan ve tamamen sanal olarak üretilen Bitcoin, ilk günden itibaren tartışmaların merkezinde yer aldı.

Merkezi bir otoriteye bağlı olmaması Bitcoin’i geleneksel para birimlerinden ayıran temel fark olarak öne çıkarken, bir diğer fark ise Bitcoin’in herhangi bir aracı olmadan iki kişi arasında işlem yapılmasına olanak sağlaması oldu.

Para transferi için güvenli ve hızlı yapılması ve ensflasyon riskinin olmaması gibi nedenlerle tercih edilen bitcoinin bunlarla birlikte riskler de taşıdığı bir gerçek. Şöyle ki  takip edilemiyor oluşu , illegal işler için kullanabilmesi kara para gibi.

İlginizi çekebilir  İkinci el araç alacaklar dikkat, uzmanlar fiyatların dalgalanmaya başlayacağını söylüyor

Bu ve benzeri yönlerden sanal para birimleri ilgi görmesine rağmen otoriteler temkinli olmak gerektiğini belirtmektedirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.