En Yakın Finansçınız

Emekli ve Memur Maaş Zamları Belli Oldu. Maaşlara Yüzde 6,39 Zam Kesinleşti

0 4

Emekli vatandaşlara yüzde 6,39 zam kesinleşti. Yılda iki kez Ocak ve Temmuz ayında yapılan emekli maaş zamları bu yıl ikinci artışının ne kadar olacağı ortaya çıkmaya başladı. Peki emekli ve memur maaş zammı ne kadar oldu? Detaylar haberimizde..

Emekli maaş zamlarının ikinci etabı temmuz ayında açıklanacak. SSK ve Bağkur emeklileri ikinci zamlarını alarak yıl sonuna kadar yeni zammı bekleyecekler. Maaşlara yapılan ek ücret ve zamlar yıl içinde açıklanan enflasyon verilerine göre belirleniyor. Şimdiye kadar açıklanan enflasyon verilerine göre emekli vatandaşlara yüzde 6,39 zam yapılması kesinleşti. Haziran ayında açıklanacak veriler sonrasında emekli vatandaşlara yapılacak zam oranı kesinleşecek. Peki  temmuz emekli zammı ne kadar oldu?

Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam gündemde yer almaya devam ediyor. Ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kez memur ve emeklinin maaşına uygulanan zamda geri sayım başladı. Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zamda kritik enflasyon bilgileri belli oldu. Ortaya çıkan enflasyon bilgileri SSK ve Bağkur emeklisi amacıyla şuandan yani temmuza kadar 1 ay varken yüzde 6.39’luk zammın oluştuğunu gösteriyor.

MAYISTA YÜZDE 0.89 OLDU
Yapılan zamların sonrasında 5 ayı geride bıraktık. Dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), memur ve emekli amacıyla en kritik enflasyon verilerden birini daha açıkladı.

Ocakta yüzde 1.68, şubatta yüzde 0.91, martta yüzde 1.08, nisan ayında yüzde 1.68 yükselen enflasyon mayısta ise 0.89 olarak gerçekleşti. Pandeminin yarattığı tedarik sıkıntısı, emtia fiyatlarının global arenada artıyor olması ve maliyet artışları talep tarafındaki kuvvetli seyir bu dönemde enflasyondaki artışın sürmesinde etkili oldu.

EN DÜŞÜK NE KADAR OLACAK?
Ortaya çıkan enflasyon bilgileri SSK ve Bağkur emeklisi amacıyla şuandan yani temmuza kadar 1 ay varken yüzde 6.39’luk zammın oluştuğunu gösteriyor. İlk 5 aylık enflasyon da yüzde 3’lük yılbaşı zammını aştığından yüzde 3.39 fark oluştu. Haziran ayı enflasyonları, net memur ve emekli zammı ile fark oranını belirleme edecek. Ocakta en düşük memur emekli maaşı 3.021 liraya çıkmıştı.

Haziranda enflasyon yerinde saysa bile en düşük memur emekli maaşı 3.214 liraya çıkacak. Ocakta en düşük memur maaşı (15/1 hizmetli) 3.523 liradan 3.782 liraya yükselmişti. Dün meydana gelen farkla maaş 4.024 liraya çıkmış oldu.

TABAN MAAŞ 1500 LİRA
Koronavirüs önlemleri kapsamında Mart 2020’de çıkan yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liraya yükseltilmişti. Yani bu maaşın altında zam alan emekli yok. Emeklinin dul ve yetimi ise hissesi oranında maaş alıyor. Zamlar da hisse oranında artıyor. İlk 6 ayda enflasyon bu oranda kalırsa en düşük Bağkur’lu esnaf emekli maaşı 1.763 liradan … liraya çıkacak. En düşük çiftçi emeklisi aylığı 1.662 liradan 1768 liraya çıkacak. Son 5 ayda meydana gelen yüzde 6.39’luk kümülatif enflasyonla şuandan en düşük esnaf emekli maaşı 1.763 liradan 1.876 liraya çıkacak. 2000 yılından evvelce emekli olan SSK’lının en düşük maaşı Ocakta 2.420 liraydı. Geri kalan aylarda enflasyon sıfır bile çıksa, bu maaş 2.575 liraya yükselecek.

Bayram ikramiyesi 1.000 liradan 1.100 liraya çıkarılmıştı. Ramazan Bayramı ikramiyesi 6-7 Mayıs’ta hesaba yattı. Kurban Bayramı ise 20 Temmuz’da başlıyor. Bu devreye dair ikramiyelerin de 12-20 Temmuz arasında tespit edilen tarihte yatması bekleniyor. Ödemeler tekrar 1.100 lira olacak. SSK ve Bağkur emeklileri de 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.