En Yakın Finansçınız

Emlak yetki belgesi nasıl alınır ? Tüm Detaylar

0 25

Emlak yetki belgesi nedir , emlak yetki belgesi nasıl alınır ? gibi sorulara cevap olabilecek bir içerik hazırladık. Emlak yetki belgesi şartlarını da yazımızın içerinde bulabileceksiniz. Öncelikle genel bir tanım yapalım.

Emlak yetki belgesi nedir ?

Gayrimenkul Satış Yetki Belgesi Nedir? Emlakçılık veya gayrimenkul danışmanlığı yapabilmek için Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikle şartları oluşturulmuş ve belli kriterler getirilmiştir. Bu şartları sağlamaya hak kazanan işletmeciler veya yetkilileri Emlak yetki belgesi sahibi olmaktadır. İşletmede çalışan personelin de mesleki yeterlilik belgesi sahibi olması şartı bulunmaktadır.

İşyerleri için emlak yetki belgesi şartları

Emlak yetki belgesi şartlarını taşıyan işyerleri gayrimenkul danışmanlığı yapabileceklerdir. Bu şartlar;

 • Emlakçılık ve Gayrimenkul Danışmanlığı ofisi net alanı en az 30 m2 olmak zorundadır. Ofisin net alan ve bağımsız bölüm niteliği taşıması gerekir. Bu nitelik  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine uygun olmalıdır.
 • Birden fazla gayrimenkul danışmanlık şirketi aynı yerde çalışıyor ise her biri için ayrı olarak 6 m2’lik yer şartı aranmaktadır.
 • Emlak yetki belgesi şartlarından bir diğeri de işletmelerin dosyalama işlemlerini fiziki olarak yapması söz konusu ise gayrimenkul danışmanlığı yapılacak ofiste bir de arşiv bölümü olma zorunluluğu vardır
 • Ofiste hizmetlerin hızlı ve düzgün yapılabilmesi için masa, dolap, koltuk,  bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanımların yer alması gerekir.

5 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticareti yetki belgesi olmayıp danışmanlık yapanlar ofisleri de sayılan şartları karşılamıyorsa bile faaliyetle devam etme hakkı vardır.

Emlakçılık Belgesi/ taşınmaz ticareti yetki belgesi

Emlakçı yetki belgesi sadece gayrimenkul danışmanlığı faaliyeti göstermek isteyenler için değil, halihazırda gayrimenkule yönelik danışmanlık ve yönetim hizmetleri veren işletmelerin de sahip olması gereken bir belgedir.

Gayrimenkul Satış Yetki Belgesi nasıl alınır? soruna bakacak olursak , ilk olarak Taşınmaz Ticareti Bilgi Sitemi üzerinden başvuru yapılması gereklidir. Her işletme için ayrı düzenlenen taşınmaz ticareti yetki belgesi bir başkasına devredilemez. Emlakçılık Yetki Belgesi geçerliliği beş yıldır. Başvuru için aranan şartlar ise şunlardır.
 • İşyeri için gerekli şartları sağlamak
 • Meslek odasına kayıt olmak
 • Gelir / kurumlar vergisi mükellefi olmak
 • Şahıs işletmelerinde işletme sahibi; sermaye şirketlerde de temsil yetkisi olan, şubelerde de müdürün;
  • 18 yaşını geçmiş,
  • En az lise mezunu,
  • İflas etmemiş yahut itibarı yerine gelmiş,
  • Konkordato ilan etmemiş,
  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hüküm giymemiş,
  • Ticaret / sanat icrasında hükmen yasaklanmamış,
  • Ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesi (Seviye 5) sahibi olmak zorundadır.
İlginizi çekebilir  Bir emlakçı ayda ne kadar kazanır?
emlak yetki belgesi nereden alınır
emlak yetki belgesi nereden alınır

Emlakçılık belgesi Yenileme

Emlak Yetki Belgesinin geçerlilik süresi daha önce belirttiğimiz üzere 5 yıldır.

Emlakçılık belgesi bu süre dolduktan sonra yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme için başvuru yetki belgesi süresinin sona erdiği günden en az 30 gün öncesinden yapılma zorunluluğu vardır.

Ancak yetki belgesindeki  bilgilerdeki değişiklikler söz konusuysa ve onlar için başvuru yapılacaksa değişiklikten sonraki 7 gün içerisinde yapılmalıdır. Her iki koşulda da başvurular Taşınmaz Ticareti Bilgi Sisteminde yapılmaktadır. ( emlak yetki belgesi sorgulama )

Emlakçılık belgesi ile ilgili diğer sorular 

Emlak Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır?
Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için MYK kurumu tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapmak ilk adımdır. Daha sonra sınava girmek için belgeler tamamlanır . Bu işlemler online olarak da yapılabilmektedir.
Kimlerin Yetki Belgesi alma zorunluluğu vardır ?
taşınmaz ticareti yetki belgesi bu ticaret ile uğraşan, gerçek veya tüzel kişi fark etmeksizin esnaf ve sanatkârlar, işletmeleri adına yetki belgesi alma zorunluluğu vardır.
TTBS yetki belgesi başvurusu nasıl yapılır?
TTBS uygulaması üzerinden üye olarak tüm işlemler yapılabilmektedir. Üyelik formundaki bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi önemlidir. Sisteme kayıt olmanın şartı, bilgilerin öncelikle Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden onaylanmasıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.