En Yakın Finansçınız

En karlı yatırım araçları nelerdir?

0 2

En iyi Yatırım araçları nelerdir? sorusun günümüzde neredeyse herkes tarafından sorulur hale geldi. Yatırım araçları araştırması yapılırken bile kimse  risk almak istemez. Düşük riskli yatırım araçları hem kazanç açısından hem de riskinin olmaması sebebiyle daha karlı görülür. Üstelik faiz getirisi olan yatırım araçlarından ne kadar para kazanacağınızı önceden bilebilirsiniz.

Herhangi bir maddi kayıp yaşatmadığı gibi, sizi finansal risklerden olabildiğince korur. Peki hangi yatırım araçlarında faiz getirisi var, faiz sadece vadeli mevduat hesaplarında mı var?

En iyi Yatırım araçları nelerdir?

Faiz getirisi denince akla ilk olarak vadeli mevduat gelir. Ne kadar sürede ne kadar kazanacağınızı iyi
bildiğinizden dolayı, herhangi bir risk taşımaz ve kolaylıkla yatırım yapılabilir.

Aylık, haftalık ve hatta günlük net ve kesin getiriler sunar. Bugün yatırdığınız paraya karşılık, gün sonunda ne kadar faiz alabileceğinizi net bir şekilde bilirsiniz. Bu avantajlar sadece vadeli mevduatta olduğundan, getirisi
yüksek olmasa bile tercih edilmektedir.

Hisse Senedi Nedir, Nasıl alınır ?

Vadeli mevduat faizleri ne kadar?

Yıllık tahmini faiz: %10-20 arası TRY için. %1-2 arası USD için.

Devlet tahvili ve hazine bonosu faiz oranları

Devlet tahvili, dış borçlanma yerine halktan borç almak için çıkarılmış bir üründür. Dış borçlanmalar döviz bazında yapıldığı için, para değer kaybettiğinde devletin borcu da artar.

Bu nedenle halktan borçlanmak, devlet için her zaman daha mantıklı gelir. Her ne kadar vatandaşlar devlet tahviline çok yatırım yapmasa da bugüne kadar ödenmemiş tahvil yoktur.

İlginizi çekebilir  Elliot dalga teorisi ve Fibonacci Formasyonu

Eskiden tahviller belirli bir ücretle satılan resmi evraklardı. Bu resmi evrakların vadesi dolduğunda, üzerinde yazan rakam devletten talep edilirdi. Şu an dijitalleşmenin de etkisiyle tahviller, bankalar tarafından satışa sunuluyor.

Tahvil nasıl kazandırır?

Alınan tahvil, vadesi dolduğunda ne kadar para alacağınızı belli eden bir ibraza sahiptir. Örneğin yıllık yüzde 20 faizli bir tahvil aldınız diyelim ve bunun için 100.000 TL ödediniz, bu durumda değeri 120 bin TL olan bir tahvil alır ve sene sonunda 100 bine alınan tahvili, 120 bine satarsınız.

En karlı yatırım araçları nelerdir
En karlı yatırım araçları nelerdir

Tahvil, vadesi dolmadan da satılabilir, ufak bir komisyon karşılığında satabilirsiniz. Örneğin yıllık yüzde 20 faizli tahvili elinizde 6 ay tuttuysanız teorik olarak yüzde 10 kazanmış olmanız gerekir, fakat tahvili alacak olan kişi, yüzde 7 kar ödeyerek sizden bu tahvili vadesi dolmadan alabilir, yani 100 bine aldığınız tahvili 107 bine vadesi gelmeden satabilirsiniz. Yıllık tahmini faiz: yüzde 10 ila 18 arasıdır.

Banka bonosu özellikleri

Mevduat toplama yetkisi olmayan bankalar, kendi bonolarını çıkararak halktan para toplayabilirler. Banka bonoları genel olarak mevduata göre daha kazançlıdır, fakat ufak bir risk ihtiva eder.

Normal şartlarda banka battığında, mevduatta olan paranız 150 bin TL’ye kadar devlet garantisi altındadır, fakat bonolarda durum böyle değildir.

Borsa üzerinden nasıl para kazanılır?

Yani banka batarsa paranız da batabilir. Fakat hiç endişeniz olmasın, zira 2000’lerde çıkan BDDK, bankaları sıkıca denetlemekte ve zarar etmesine neden olabilecek pozisyonlar almasını engellemektedir.

Bu nedenle bankalar batamaz desek yanlış söylemiş olmayız. Banka bonoları, bu küçük risk yüzünden yüzde 1-2 daha fazla faiz öderler. Yıllık Tahmini Faiz: yüzde 12 ila 22 arasıdır.

Para piyasası fonu getirisi

Bu fonlar genel olarak faize dayalı yatırım araçlarına yatırım yapıyor. Bu yatırım araçlar, finansman bonosu, banka bonosu, vadeli mevduat olarak sıralanabilir.

İlginizi çekebilir  İç mimar maaşları ne kadar ?

Para piyasası fonları son derece kazançlı ve riski düşük yatırımlardır, amaçları uzun dönem getiride vadeli mevduatı geçmektir.

Para piyasası fonlarına yatırım yapmak için bankanızı arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz, ya da internet üzerinden de konuyla alakalı bilgi almanız mümkün olmaktadır. Yıllık Tahmini Faiz: yüzde 10 ila 20 arasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.