En Yakın Finansçınız
BTC
$56,917.82
+4.73
ETH
$4,309.63
+5.6
LTC
$198.94
+4.68
DASH
$179.16
+3.62
XMR
$234.81
+1.17
NXT
$0.02
-2.49
ETC
$47.40
+3.57
DOGE
$0.21
+7.27
ZEC
$242.40
+6.34
BTS
$0.05
+3.86

Esnaf Hibe Destek Başvuru ve Sorgulama Ekranı Açıldı. Milyonlarca Vatandaşa Karşılıksız Verilemeye Başlandı

0 0

Ekonomik sıkıntı içerisinde olan esnafa can suyu olacak hibe destek başvuruları bugün başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve iki grupta toplam 1,5 milyon esnaf ve sanatkara verilecek 3 bin 5 bin hibe destekleri için hibe deste başvuru ekranı açıldı. Detaylarını Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanmasının ardından gözler e-devlet hibe destek sorgulama sayfasına çevrildi. Peki esnaf hibe destek programına nasıl başvuru yapılır? Bugün en fazla araştırılan konu hakkında detaylar haberimizde..

Korona virüs salgını sebebiyle zor durumda kalan esnaflara devlet eli uzandı. Sokak kısıtlaması sebebiyle İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen muafiyet dışında kalan esnaflar zor durumda kalmıştı. Daha önce başlatılan ve halen devam eden kira yardımlarının yanında esnaf hibe desteği verilecek. Bir defaya mahsus verilecek destekler için başvurular devlet kapısı üzerinden yapılacak. Bakanlığın başvuru tarihini 25 mayıs olarak açıklamasının üzerine vatandaşlar esnaf hibe destek başvurusu nasıl yapılır, ödemeler ne zaman yapılacak ve başvuru şartları nelerdir, sorgulamaları yapmaya başladı. İşte tüm esnafları rahatlatacak haberin detayları.

Hibe Destek Ödemesi Başladı

İşte 3 Bin Lira Esnaf Hibe Desteği Alacakların Listesi..

Bakanlığın açıkladığı kriterlere göre 2 grup esnaf toplamda 4,6 milyar lira ödeme alacak. Birinci kategoride olan esnaflar 3 bin lira alacak. Esnaflarda hangi kategoride olduklarını merak etmeye başladı. Peki hangi esnaflar 3 bin lira hibe alacak?

Oyuncu ajansları, sürücü, gemici, dil, muhasebe kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazılım ve bilgisayar dersi veren kurslar, mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri, özel kreşler, çocuk kulüpleri, tiyatro dekor ve malzemelerinin kiralanması, dikiş, nakış, güzellik, kuaförlük, berberlik kurslarının faaliyetleri, kendi hesabına çalışan valeler, hamallık hizmetleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı, pizzacılar, tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şekerleme perakende ticareti yapanlar, reklamcılık ile ilgili fotoğrafçılık faaliyetleri, ayakkabı boyama hizmetleri, dondurma imalatı, lokaller (alkollüalkolsüz), dondurmacılar, fotoğrafçılar, çorbacılar, fast-food’lar vb. esnaflar 3 bin lira esnaf hibe desteği alabilecek.

5 Bin Lira Esnaf Hibe Desteği Alacak Esnafların Listesi..

Sokak kısıtlamasında sürekli kapalı kalan ve muafiyet ölçüleri kapsamında hiç açılmayan esnaflar 5 bin lira hibe desteği alacak. Peki 5 bin lira esnaf hibe desteği kimlere verilecek? Tez, yazım büroları, dans pistleri, diskotekler, nikah salonları, kaplıca, spa merkezleri, atış poligonları, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, sinemalar, düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi, plaj alanlarının işletilmesi, fayton ve bisikletle yolcu taşımacılığı, hamam, sauna gibi yerlerin faaliyetleri, zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum gibi yerler, form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri, eğlence parkları, spor tesislerinin işletilmesi, bilardo salonlarının faaliyetleri, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri, büro destek hizmetleri, bar, meyhane ve birahanelerde içecek sunum faaliyetleri vb. işletme sahiplerine bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılacak.

Başvuruları Bugün Başladı,

Esnaf hibe desteği başvuruları 25 mayıs itibariyle başladı. Bir ay sürecek başvurular e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılacak. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, destek programı için geçerli olan şartları açıkladı. Buna göre mevzuata tabi ve 17 mayıs 2021 tarihi itibariyle vergi mükellefi olan ve kategorilerde belirtilen sınıflarda hizmet veren esnaflara bir defaya mahsus 3 bin ve 5 bin olmak üzere hibe desteği ödemesi yapılacağını açıkladı.

Mehmet Muş esnaf hibe destek paketi ile ilgili, “Esnafımıza sağlayacağımız destek için başvurular 25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Esnafımıza hayırlı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Başvurular Nasıl Yapılır?

25 mayıs itibariyle esnaf hibe destek programı başvuruları başladı. Hibe desteği almak isteyen vatandaşlar, E-devlet üzerinden başvurularını tamamlayabilecek. Esnaf hibe destek başvurusu yapmak isteyenler buradan kolay başvuru yapabilir. Esnaf hibe destek başvuru ve sorgulama ekranına tıkladığınızda karşınıza Resmi Gazete’de yayınlanan kanun metni bilgilendirmesi gelecek. Ardından sağ üst kısımda bulunan  “Yeni Başvuru” sekmesini tıklayarak açılacak sayfada bilgilendirme ve sorumluluk beyanı metni göreceksiniz.

Onay kutucuğunu işaretlediğinizde karşınıza başvuru bilgileri gelecek. İş adresi, telefon, iş yeri telefonu, işletme il ve ilçesi, cep telefonu ve mail adresi girildikten sonra kendi adınıza kayıtlı IBAN no doldurmanız istenecek. Böylece başvurunuz tamamlanmış olacak.

Esnaf Hibe Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Ödemeler başvuruların alınmasının ardından çok kısa süre içerisinde başvuruda belirtiğiniz IBAN numaralarına yapılacak. İlk grup yada ikinci grup fark etmiyor. Ödemeler başvuru sırasına göre yapılıyor.

Hibe Desteği Alacak Esnafın Nace Kodları, 

5 Bin Lira Hibe alacak esnaf nace kodları

Esnaf Hibe Destek Programının Detayları Belli Oldu. 3-5 Bin Hesaplara Yatıyor

3 Bin Lira Hibe Alacak Esnafların Nace Kodları  
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.