En Yakın Finansçınız

Ethereum 2.0 Nedir ve Farkları Nelerdir?

0 2

Ethereum (ETH) bilindiği üzere, Bitcoin’den sonra gelen en değerli kripto varlıktır. Ethereum bazı kaynaklarda alt coin olarak görülmekte, bazı bilir kişiler tarafından da tam tersi olarak savunulmaktadır.

Bitcoin’den sonraki en değerli coin birimi olan Ethereum’un kurucusu “Vitalik Buterin” konu ile ilgili bir açıklama yapmıştır.

[toggle title=”” state=”open”]“Bitcoin altınsa Litecoin gümüştür. Fakat Ethereum petroldür. Ethereum aslında bir kripto para değil, kripto yakıttır.”[/toggle]

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum her kripto para gibi piyasada dalgalanma yaşayan kripto paralardan bir tanesidir. Temel amacı, Blockchain teknolojisi gibi alanlarda kullanılmasıdır.

Üretimi, ekran kartı (GPU) ile yapılabilmektedir. Fakat ethereum artık çağın yavaş yavaş gerisinde kalmaya başlamıştır. Söz konusu şirket bunun farkına varmış ve Ethereum 2.0 için çalışmalara başlamıştır. Ethereum geliştiricileri temmuz ayında gerçekleşen London Hard Fork ile bu konuda oylama yapıldı.

London Hard Fork bir nevi toplantı olarak nitelendirilebilir. Bu toplantıda konuşulan asıl konu, Ethereum’un bir adım daha ileriye nasıl taşınacağı konusudur. Ethereum 2.0 da amaçlanan temel konu ise, piyasadaki Ethereum arzını düşürmek. Bu da Ethereum’un değerini arttırmayı temel amaç olarak belirlemektedir.

Yatırım için hangi altcoin alınmalı? En sağlam altcoinler

Ethereum 2.0’ın farkı nedir?

Ethereum 2.0, Temmuz ayında yapılacak olan toplantıda (London Hard Fork) “eip-1559“ kodu devreye sokulmasını amaçlamaktadır. Bu kod devreye sokulduktan sonra, transferlerde oluşan maliyet rakamlarının Miner’lara gitmemesi, onun yerine imha edilmesini sağlanacak.

Bu maliyetin imha edilmesi, piyasada mevcut olan Ethereum madeninin arz talep dengesini değiştirecek. Ethereum zamlanacak, fakat madenciler bu konuda gelirlerinde azda olsa düşüş göreceklerdir.

Ethereum ne kadar kazandırır?

Ethereum ne kadar kazandırır
Ethereum ne kadar kazandırır

Toplum içerisinde, madencilik kısa yoldan zengin olma planı olarak görülmektedir. Ama işin kaynağı aslında bununla örtüşmemektedir.

İlginizi çekebilir  Bonfida Coin Geleceği 2022-2026 yorumları 

Madencilikte düzenli bir gelir planlamak imkansız bir durumdur. Kripto parayı reel para ile satın alıp kar ile satışını yapmak, hem kısa hem de uzun vade de daha karlı olabilmektedir. Madenciliğin kazancı ile alınan risk doğru orantıda artmaktadır.

Ev ortamında yapılan madencilikten örnek vermek gerekirse; bilgisayarınızda ekran kartı olarak nvidia geforce rtx 3080 olduğunu farz edelim. Piyasada bulunması şu anda neredeyse mümkün olmayan bu kart, aynı zamanda piyasadaki en güçlü kartlardan bir tanesidir.

Günlük değişen rakamlara bağlı olarak net bir rakam olmasa da 6 ile 9 dolar değerinde Ethereum kazanabilirsiniz. Türkiye’de elektrik faturasının pahalılığı göz önünde bulundurulduğu zaman bu değer brüt rakam bazında düşmeye başlayacaktır.

Komisyon ücreti ve işin teknik açıdan zorluğu yine kazancı düşürmeye etkendir. Madencilik, yarı iletken kıtlığını ortaya çıkarmıştır. Piyasada madencilik yapabilmek için kullanılabilecek ekran kartı bulmak neredeyse imkansıza yakındır.

Madencilik bir ana meslek olarak görülmek yerine bir hobi veya ek gelir olarak görülmelidir. Madencilik yaptığınız süre boyunca ekipmanlarınıza sürekli ilgi göstermeli ve teknik bilgi hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Ethereum kazımı ne zaman bitiyor?

Hesaplamalar ışığında  şubat 2022’ta kadar gpu mining temelli eth bitirecek bloğa gelinecek. Gpu madencilik rigleri raven coin gibi diğer gpu temelli coinlere kayınca onları karlılığı da inanılmaz şekilde düşecektir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.