En Yakın Finansçınız
BTC
$56,869.32
-0.47
ETH
$4,585.02
-0.96
LTC
$207.57
-0.77
DASH
$178.59
-0.75
XMR
$229.33
-4.04
NXT
$0.02
+3.22
ETC
$47.38
-2.63
DOGE
$0.21
-3.89
ZEC
$226.89
+2.2
BTS
$0.05
-0.31

Fan Token Nedir, Nereden Alınır? Türkiye’deki Fan Tokenler Nelerdir?

0 1

Fan Tokenler son dönemin popüler yatırım araçlarından birisi. Yaşantımızın her alanı küreselleşen dünyada büyük bir değişim geçiriyor. Aynı zamanda teknolojik gelişmeler de bu değişimi tetikleyen ana unsurların başında geliyor.

Bu değişim yaşamın bütün alanlarını etkilerken yaşamın en önemli enstrumanlarından ekonomiyi de çok doğal olarak etkileniyor. Özellikle son dönemde bitcoin ve alt coinler popüleritesini artırırken bunun yanına fan token’ler de eklendi. Kripto para dünyasının her geçen gün hacminin artması, dünyada ve ülkemizde bilinirliğinin artması ve bir yatırım aracı tarafından geniş bir kitle tarafından tercih edilmesi bireylerin bu araçları merak etmesine neden oluyor.

Bir yatırım aracı olarak otoriteden bağımsız olması, dünyanın her yerinde geçerliğinin olması, değişiminde zaman ve mekan sınırının olmaması coinlerin ve alt coinlerin tercihinde büyük bir neden olarak karşımıza çıkıyor.

Coin tarafında bu gelişmeler yaşanırken bir de fan tokenler hayatımıza girmeye başladı. Çok sayıda spor kulübüne ait fan token bulunuyor. Fan tokenler spor kulüpleri için gelir kaynağıyken aynı zamanda alan kişiler için de bir yatırım aracı olarak gelir getirmesi bekleniyor. Aynı zamanda bir spor kulübüne ait fan token aldığınızda o kulübün sunmuş olduğu ekstra olanakdan yararlanabiliyor, yönetimin aldığı kararlarda söz hakkı sahibi olabiliyorsunuz. Dünyada çok sayıda spor kulübünün fan tokeni bulunuyor. Bu gelişmelere ülkemizdeki spor kulüpleri de dahil olmuş durumda.

Ülkemizin en önde gelen Futbol Kulüplerinden Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Aytemiz Alanyaspor, Başakşehir, Göztepe gibi kulüplerin fan tokenleri bulunuyor. Dünyada da Barcelona, Paris Saint Germain, Arsenal, Athletico Madrid gibi dünya futboluna yön veren kulüplerine ait çok sayıda fan token de mevcut. Peki ülkemizde fan token almak isteyen birisi hangi web sitesi üzerinden fan token alabilir. Fan Token satışı için en bilinen web sitelerinin başında socios.com, paribu.com, bitci.com gibi web siteleri geliyor.

Fan token almak ve yatırım yapmak istiyorsanız yapmanız gereken bu web sitelerine üye olmak ve bir sanal cüzdan oluşturmak. Kimlik doğrulama işlemleri sonrasında cüzdanınız ile banka hesabınız veya kredi kartınız ilişkilendiriliyor. Sonrası ise çok kolay.

Ülkemizde son dönemde en çok ilgi çeken fan tokenler ise Fenerbahçe, Trabzonspor ve Galatasaray’a ait olanlar. Fan tokenlerin yükseliş ve düşüşü spor kulübünün sportif başarısına, yaptığı transferlere ve yatırımlara bağlı. Özellikle sportif başarılar fan tokenlerin yukarı yönlü hareketinde çok önemli bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Ülkemizde Türkiye Süper Ligi’nin son dönemdeki en başarılı kulübü Trabzonspor’un fan tokenlerinin bu gelişmeye bağlı olarak getirisinin yüksek olması bekleniyor.

Fenerbahçe SK’nın fan tokenleri piyasa sürüldükten çok kısa bir süre sonra tamamen tükendiği de biliniyor. Tabi bir fan token yatırımı yapmaya karar vermek tamamen yatırımcının kendi tercihine ve analiz kabiliyetine kalmıştır. Bu web sayfasında paylaşılan bilgiler tamamen tavsiye ve bilgilendirme amacı taşımaktadır, herhangi bir yatırım önerisi anlamında da değerlendirilmemelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.