En Yakın Finansçınız

Findeks notu ne sıklıkla güncellenir?

0 5

Findeks notu ne sıklıkla güncellenir? Findeks’in finansal durumuna göre kredi notunda meydana gelen değişiklikler oldukça sık tekrarlanmakta ve aylık olarak güncellenmektedir.

Borç geri ödemesine, tekrar eden işlemlere, gecikmelere ve borca ​​bağlı olarak, not yükseltilebilir veya düşürülebilir. Findeks’in kredisini artırmaya yönelik çalışmalar, düzenli ödemeler, borç geri ödemeleri ve otomatik ödeme yoluyla gerçekleştirilmektedir. Daha yüksek bir puan, daha karlı ve daha pahalı bir kredi anlamına gelir.

Findeks notu ne sıklıkla güncellenir?

Her ay düzenli güncelleme yapılmaktadır. Ancak, kredi raporunuz günlük işlemleriniz ışığında günlük olarak güncellenir. Değerlendirmenin yapılabilmesi için bankalardan alınan verilere ihtiyaç duyulduğu için mevcut kredi notu bu bilgiler ışığında sunulmaktadır.

Yasal takip süreci nedir? Yasal takibe giren kredi çekebilir mi?

Bazı bilgilerin aylık olarak güncellendiğini, güncelleme sıklığının sürece bağlı olduğunu belirtir. Finansal kuruluşlarla yapılan işlemlerin raporlama süresi yaklaşık 2 gündür. Bireyin finansal geçmişine bağlı olarak, işlemin kredi notu üzerindeki etkisi değişiklik göstermektedir.

Örneğin, kredisi çok düşük ve kredi geçmişi kötü olan bir kişi bir ay içinde düzenli ödeme yaparsa, kredibilitesinde çok ama çok küçük değişiklikler yapabilir. Derecelendirmede büyük bir değişiklik beklerken Findeks kredi notunuzu yükseltmek, ödemelerinizi zamanında yapmak ve gecikme yaşamamak için uzun süre sabırlı olmanız gerekiyor.

Kredi Notu Güncellenme Süreci 

Kredi notunun güncellenmesi işlemi, bankalar tarafından yürütülmekte olup, Borç ve finansal işlemlerin mevcut durumu hakkında Risk Merkezi ve Kredi Bürosu‘na bilgi verilmektedir. Tüm aktif krediler hakkında detaylı bilgiler ve son 5 yıla ait kredi bilgileri Findeks kredi notu hesaplama sürecinin temelini oluşturmaktadır.

Kanunen takip edilen ve ödenmemiş kredilerin 5 yıldan sonra bile rapora dahil edilmesi krediyi azaltmaktadır. Kredi kartı sahibi, kredili mevduat hesabı olan veya son 5 yıl içinde kredi kullanmış herkes kredibilitedir. Kişiselleştirilmiş vadeler her finansal işlemden sonra güncellenir.

İlginizi çekebilir  Kredi Kartı Temassız Ödemelerde Limit 350 Lira Olacak

Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı?

Kredi notu ne zaman artar?

Kredi kartı bildirimi, kredi kartı limitlerini bu kadar sık, kredi kartı sınırlarını aşmamak için düzenli olarak ödeme yapması için tam olarak ödeme yapabilir, kredi puanı arttırılabilir. Kredi notundaki artış ilerleyen dönemlerde kredi bakımdan avantaj sağlandığı bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.