En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Genel Cerrah Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

0 0

Genel Cerrah Nasıl Olunur? Genel Cerrah Maaşları Ne Kadar? Doktorların demir başları olan genel cerrahlar ne iş yapar? Genel cerrah nasıl olunur? Genel cerrah maaşları ne kadardır? Gibi konulara değineceğiz.

Genel Cerrah Nedir?

Genel cerrah çok farklı sağlık sorunlarını inceleyen kişidir. Genel cerrahi tedavi süresince çok farklı tedavi yöntemleri uygular. Genelde hastanın sindirim sistemi ile daha çok ilgilenir. Tedavi ettiği organlar şunlardır.

 1. Safra kanalları
 2. Karaciğer
 3. Pankreas
 4. Dalak
 5. İnce ve kalın bağırsak
 6. Rektum
 7. Mide
 8. Tiroid bezi
 9. Fıtık gibi hastalıkları tedavi eder.

Genel Cerrah Ne İş Yapar?

Genel cerrahlar hastanenin neredeyse her yerinde bulunur. Genel cerrahların yaptığı bazı işler şunlardır.

 1. Sindirim sistemi
 2. Karın ve karın detayı
 3. Meme ve cilt dokusu
 4. Travma, vasküler, endokrin, konjenital ve onkolojik rahatsızlıklar
 5. Kafa içi sistemi
 6. Kalp hariç damarlar
 7. Kanser rahatsızlığındaki tarama ve gözetleme
 8. Kas ve iskelet sistemi
 9. Acil servis ve yoğun bakım servislerinde çalışırlar.

Genel Cerrah Nasıl Olunur?

Bakalım bu kadar önemli işlerle uğraşan genel cerrahlar nasıl olunur. Kişinin öncelikle üniversitelerin altı yıllık eğitimle sunduğu tıp fakültesi alanında mezun olması gerekir. Ardından ülkemizde yapılan KPDS sınavından en az 50 puan alması gerekir. TUS sınavından geçmesi gerekir. Sonrasında 5 yıllık genel cerrahi asistanlığı vardır ve ardından son olarak bitirme tezini yazarak genel cerrahini unvanını kazanır.

Genel Cerrah Olma Şartları Nelerdir?

Genel Cerrah Nasıl Olunur Genel Cerrah Maaşları Ne Kadar
Genel Cerrah Nasıl Olunur Genel Cerrah Maaşları Ne Kadar

Kişi genel cerrah olmak istediği zaman sadece sınavlardan geçmesi gerekmiyor. Ayrıca bazı şartları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi stresli durumlar karşısında soğukkanlı olmak bu sadece genel cerrahlar değil tıp dünyasında çalışmak isteyen herkes için önemli bir kuraldır. Ani bir durum karşısında stresle başa çıkılmadığı taktirde meslekten mene kadar büyük sonuçlar doğurabilir.

Bir sonraki önemli kural ise el ve göz koordinasyonuna sahip olmak kişi koordinasyon bozukluğu yaşarsa hastalar ile olan ilişkileri köyü sonuçlar doğurabilir. Bir sonraki önemli şart ekip yönetimini sağlamak bu şart asistanlık yaptığınız dönemde değil de unvanınızı kazandıktan sonra önemli ameliyatlarda ekibinizi yönetmeniz çok önemlidir.

Genel cerrah olmak isteyenlerin yazılı iletişim becerisine de sahip olmaları elzemdir. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır derler doktorlarında belirledikleri bir prensiptir. Genel cerrah olmanız için aslında en önemli şartlardan bir tanesi de yüksek konsantrasyon sahibi olmak, bu şartı karşılamadığınız taktirde genel cerrah olamazsınız. Yapacağınız ameliyatlar sırasında konsantrasyonunuzun bozulduğunu düşünün, berbat bir şey, çoğu işverende bu şartı karşılayıp karşılamadığınıza bakar.

Genel Cerrah Maaşları Ne Kadardır?

Genel cerrah olmak isteyen kişilerin aklındaki bir soruda maaşlarıdır. Aslında bu maaşlar unvanınıza göre değişmektedir. Maaşlar özel hastane ve devlet hastanesi olarak ikiye ayrılır. Özel hastanelerdeki genel cerrah asistanlığına ödenen maaş 6.000 ile 8.000 tl arasında değşmektedir.

Genel cerrahlar için bu maaş 12.000 ile 20.000 tl arasındadır. Bu maaşlar devlet hastanelerine göre değişir. Devlet hastanesinde genel cerrahi asistanlığı maaşı 6.000 ile 9.000 tl arasında değişiklik göstermektedir. Genel cerrahlar için bu maaş 15.000 ile 30.000 tl arasındadır.

Doktorluk maaşları ne kadar? En yüksek maaş alan doktor branşı

Genel Cerrahi İş İmkânları Nelerdir?

Genel cerrahi iş imkânı çok yüksektir. Bu bölümü okuyup işsiz kalmanız neredeyse yok denilecek kadar azdır. Bide devlet üzerinden KPDS sınavından yüksek puan alırsanız. Asla iş imkânınız bitmez. Ama dediğimiz gibi tüm işverenler öncelikle yüksek konsantrasyonunuz olup olmadığına bakar bu mesleği seçecekseniz öncelikle şartlara uygun olup olmadığınızı iyice kontrol ediniz ardından çok çalışarak genel cerrah olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.