Hafif Atlatıyor, Yoğun Bulaştırıyorlar. Çocukların Aşı Olması Gerekiyor mu?

Hafif Atlatıyor, Yoğun Bulaştırıyorlar. Çocukların Aşı Olması Gerekiyor mu?

0 39

Toplumsal bağışıklık kazanmak pandemi en önemli konulardan birisi. Çok sayıda bilim adamı toplumsal bağışıklık için çalışmalar yapmaya başladı. Bunlar arasında etkili olanı Biontech firması oldu. Firma 12 ile 15 yaş arası çocuklar için aşı çalışması yapıyor. Diğer taraftan bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, çocukların koronavirüsü hafif geçirse dahi bulaştırabildiğini belirterek, “Toplumsal bağışıklığı sağlamada çocukların da aşılanması çok önemli” dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, aşılar yeterli hale gelip yerli üretim sağlandıktan sonra, virüsün yayılımını durdurmak, okulların sağlıklı şekilde açılabilmesi ve toplumu bağışık hale getirebilmek için zamanı geldiğinde çocuklara da aşılama yapılacağını söyledi.

Çocuklar koronavirüsü hafif geçirse de bulaştırabiliyor. Bu yaş grubunda hastalığın erişkinlerde olduğu gibi ölümcül olma potansiyelinin çok yüksek olmadığını ama bulaşıcılığın engellenebildiğini anlatan Tezer, “Toplumsal bağışıklığı sağlamada çocukların da aşılanması çok önemli” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.